Image default
Gaziantep

Şehitkamil Gezilecek Yerler

Şehitkamil Gezilecek Yerler

Şehitkamil
Şehitkamil

Gaziantep Şehitkamil gezilecek yerler içinde binlerce yıllık tarihi barındırır. Mehmet Kamil 1920 yılında tam 14 yaşındayken Fransız askerleri ile bir münakaşaya girer. Münakaşanın nedeni askerlerin annesinin peçesini açmak istemeleridir. Buna izin vermeyen Mehmet Kamil askerin ateş açması sonucunda şehit düşer. Böylece Antep savunmasında düşen ilk şehit olur. Şehitkamil ismi böylece Gaziantep ilçesi olarak yerini alır.

Şehitkamil
Şehitkamil

Gaziantep ilinin 9 ilçesinden bir tanesi olan Şehitkamil ilçesi, turistlerin uğradığı önemli yerlerden bir tanesidir. İl merkezinde bulunması sebebi ile ulaşım rahat bir şekilde gerçekleşir. Nüfus ise yaklaşık olarak 760 bin civarında olduğu söylenir. Ayrıca ilçe 1988 yılında faaliyete geçerek, dikkat çeken yerler arasında adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Şehitkamil Parkları
Şehitkamil Parkları

Şehitkamil Gezilecek Yerler Nelerdir?

Şehitkamil ilçesine gelen kişiler şu yerleri rahatlıkla gezebilirler:

 • Gezegen Evi ve Bilim Merkezi
 • Ali Nacar Cami
 • Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi
 • 14 Şehit Anıtı
 • Zeugma Mozaik Müzesi
 • Gaziantep Botanik Bahçesi
 • Dülükbaba Mesire Alanı
 • Sofdağı Yaylası
 • Dülük Antik Kenti
 • Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi
 • Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi
 • Mitras Tapınağı
 • Pişirici Kasteli ve Mescidi
Şehitkamil Gezilecek Yerler
Şehitkamil Gezilecek Yerler

Tüm bu bahsedilenler Şehitkamil ilçesinde yer alan önemli yerlerdir. Turistler bu yerleri gezerek önemli tarihlere tanıklık ediyor.

 

Gezegen Evi ve Bilim Merkezi

Şehitkamil ilçesine gelen herkesin uğraması gereken etkileyici yerlerden bir tanesidir. 2010 yılında kurulan bu merkez bünyesinde pek çok farklı bölümleri barındırıyor. Robotik kodlama, üç boyutlu projeksiyonlar, biyoloji atölyeleri, kimya atölyeleri ve fizik atölyeleri ön plana çıkıyor.

Gezegen Evi ve Bilim Merkezi
Gezegen Evi ve Bilim Merkezi

Binlerce gencin uğradığı bir yer olan bu merkezde ayrıca canlı teknoloji ve astronomi sunumları da gerçekleşiyor. Merkez 3500 m² kapalı alana sahip olduğu gibi 1500 m² açık alana da sahiptir. İsteyenler haftanın her gününde buraya problem yaşamadan gelebilirler. Saat 9 ve akşam 18’e kadar içerisinde gezilebilir.

READ  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Ali Nacar Cami

Önemli mimarisi ile dikkat çekmeyi başaran Ali Nacar Cami, her sene binlerce turisti ağırlıyor. Görkemli görüntüsü ile etkilemeyi başaran bu yapı 14. Yüzyılda tamamlanmıştır. Hiçbir problem yaşamadan sağlam bir şekilde günümüze kadar gelmeyi başaran ender yapılar arasındadır. Şehrin en büyük camileri arasında yer alan Ali Nacar Cami, dikdörtgen şeklindedir.

Ali Nacar Cami
Ali Nacar Cami

İnşaat zamanında moloz taşlar ve kesme taşlar kullanıldığı söylenir. Ayrıca caminin dış cephesinin belirli bölümlerinde beyaz ve siyah taşlar kullanılmıştır. Günümüzde ibadete açık olan önemli değerler arasındadır.

Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi

Şehrin kültürünün tanıtılması adına kurulan bu müze, 2009 yılında hizmete açılmıştır. Özellikle öğrenciler buraya gelerek Gaziantep kültürünü ve arkeolojisini yakından takip edebiliyor. Müzede Antep dili özellikleri, Antep şehrinde yetişen önemli şahsiyetler, şehirde yaşanan olaylar, aile hayatı, özel günler, oyuncaklar mevcuttur. Bunun dışında çocuk oyunları, Antep eğlence hayatı, karagöz oyunculuğu ve fotoğrafçılık gibi alanlar da bulunuyor.

Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi
Gaziantep Kültür Tarihi Müzesi

14 Şehit Anıtı

Şehitkamil ilçesine gelenler 14 şehit anıtına uğramadan geçmemelidir. Fransız işgalinde gerçekleşen olaylar sonucunda şehit olan 14 çocuk için anıt dikilmiştir. Üstelik anıtta 11 ay süren savunmadan şehit olan binlerce Antepli askerlerin isimleri de bulunuyor. O günleri anlamak ve şehitleri anmak adına mutlaka gelinmesi gereken önemli yerler arasındadır.

14 Şehit Anıtı
14 Şehit Anıtı

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyada bulunan ikinci büyük mozaik müzesi kabul edilen Zeugma Mozaik Müzesi, 2011 yılında hizmete açılmıştır. Önemli yapılardan bir tanesi olarak turistlerin ilgi odağı arasındadır. Müze bu ismini bölgede mevcut olan antik kentten almıştır. Ayrıca müzenin içerisinde 3 farklı bölüm var.

Zeugma Mozaik Müzesi
Zeugma Mozaik Müzesi

İlk bölüm içerisinde Zeugma Antik Kenti içerisinde çıkarılan mozaikler sergileniyor. İkinci bölüm içerisinde Gaziantep ve Gaziantep çevresinden çıkarılan mozaikler bulunuyor. Üçüncü bölüm içerisinde ise konferans salonları ve idari bölümler mevcut.

Gaziantep Botanik Bahçesi

Gaziantep şehrinin ilk botanik bahçesi olarak hizmet sunan bu yer, eğitim merkezi amacıyla 2009 yılında hizmete sunulmuştur. Ülkemizin ve farklı ülkelerin bitki örtüsü burada tanıtılıyor. Bahçede Tahminen 10 farklı bitki konsepti bölümler halinde sergileniyor. Tüm bilgilerin üzerinde özel bilgilendirmeler bulunuyor.

READ  Nizip Gezilecek Yerler : Muhteşem Güzellikte Yerlerin Listesi
Gaziantep Botanik Bahçesi
Gaziantep Botanik Bahçesi

Görsellik adına tam puan kazanan bahçede, çiçekler ile ilgili önemli bilgiler de kazanılabilir. Üstelik burada düğün fotoğraf çekim işlemleri de gerçekleştirilebiliyor. Şehitkamil ilçesine gelenlerin her zaman uğradığı bir yer olarak bilinmelidir.

Dülükbaba Mesire Alanı

Dülük bölgesinde bulunan Dülükbaba mesire alanı, şehir merkezine 9 km uzaklıktadır. Gaziantep ilinin ilk mesire alanı olduğu için yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Bu alanda tam tamına 5 bin kişi yararlanabilir. İsteyenler karavanla konaklayabilir veya kamp kurabilirler. Mesire alanını gezenler pek çok önemli ağaç türlerine de şahit oluyor.

Dülükbaba Mesire Alanı
Dülükbaba Mesire Alanı

Gaziantep ilini en yüksekten izlemek isteyenler mesire alanına gelerek harika manzarayı seyredebilirler. Ailesi ile piknik yapmak isteyenler de buraya gelerek ortamdan faydalanabilirler. İçerisinde tuvalet, piknik masaları, çöp kovaları, çocuk oyun alanları ve kır gazinosu da bulunuyor.

Sofdağı Yaylası

Yaz aylarının kavurucu sıcaklarından kaçmak isteyenler Sofdağı Yaylasına gelerek yemyeşil alanları gezebilirler. Şehrin merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan bu yayla fotoğraf çektirmek isteyenlerin en sevdiği bölgeler arasındadır. Yeşil alanlarda doğa yürüyüşü yapmak, Gaziantep manzarasını seyretmek, gün batımını izlemek ve akan derelerinden faydalanmak isteyenler Sofdağı Yaylasına gelmelidir.

Sofdağı Yaylası
Sofdağı Yaylası

Özellikle buranın kaynak sularının cilt sorunlarına iyi geldiği söylenir. Arzu eden kişiler organik meyve, sebze ve süt alışverişi de yapabilir. Her sene binlerce turistin uğradığı önemli yerlerden bir tanesi olarak dikkat çekmeyi başarıyor.

Dülük Antik Kenti

Arkeoloji konusunda meraklı olan turistlerin uğradığı yerlerden bir tanesi olarak içerisinde çok önemli tarihi barındırıyor. Bu kentin 600.000 yıl öncesine dayandığı söyleniyor. Ayrıca antik kent 2 farklı parçaya ayrılır. Bunlar kutsal alan ve kent alanı şeklindedir. Tarihi kokuyu ve o günleri gezerek hissetmek isteyenler için önemli bir fırsattır. Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta olan Dülük Antik Kenti için ulaşım gayet kolay şekilde gerçekleşiyor.

Dülük Antik Kenti
Dülük Antik Kenti

Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi

Kale civarlarında bulunan bu müze 12 odalı tarihi Antep evi olarak sergilenir. Müze içerisinde ise Gaziantep ve Gaziantep’in çevresinden toplanan bakır eserler bulunur. Böylece ülkemizin tek özel bakır müzesi hakkını kazanıyor. Müzede toplam 1060 parça eser sergileniyor. Bu eserlerin çoğu Osmanlı Devleti dönemine aittir. Bu dönemde yaşayan bakır ustaların eserleri içerisinde taslar, tabaklar, sahanlar, sürahiler, radyolar, mühürler, ibrikler, tepsiler, tartılar, kılıçlar ve süngüler bulunuyor. Bunun dışında daha yüzlerce eser sergileniyor. Müzeye gelenler buradan hediyelik eşya alabildiği gibi kafeterya da vakit geçirebilir.

READ  Şahinbey Gezilecek Yerler | Gaziantep'in Gözdesi
Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi
Saklı Konak Bakır Eserleri Müzesi

Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi

Müze içerisinde ülkemizde 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleşen darbe girişimi gününde yaşanan atmosfer tekrar canlandırılıyor. Gaziantep ilinde o günlerde gerçekleşen olaylar tam anlamı ile hissettiriliyor. Ayrıca müzenin dış cephesinde şehit olan 248 kişinin yazılı olduğu anıt dikkat çekiyor. O günleri yeniden hatırlamak ve yeniden duygulanmak isteyenler Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi ziyaretinde bulunmalılar.

Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi
Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi

Mitras Tapınağı

Mitras tapınağı yerin altında inşa edilen en büyük tapınak olarak bilinir. Dülük Antik Kenti içerisinde bulunan bu tapınak binlerce yıllık tarihi bünyesinde barındırıyor. Son derece devasa boyutta olması ile birlikte her sene on binlerce turist buraya geliyor. Tapınakta çivi yazıları, İran kökenli olan çeşitli dini motifler, kalp kabartmaları mevcut.

Mitras Tapınağı Gaziantep
Mitras Tapınağı Gaziantep

Üstelik tapınakta gerçekleşen hayvan kurban etme törenleri de resimler ile gösteriliyor. Dünya üzerinde bulunan en eski tapınak olarak kabul edilen Mitras Tapınağı, unutulmaz bir gün yaşamak isteyenler için önemli seçeneklerden bir tanesidir. Şehir merkezine yalnızca 10 kilometre uzakta olması sebebi ile ulaşım problemi yaşanmaz. Binlerce yıllık tarihin fotoğrafını çekerek hatıra olarak saklamak isteyenler buraya mutlaka gelmeliler.

Mitras Tapınağı
Mitras Tapınağı

Pişirici Kasteli ve Mescidi

Kastel, sokak çeşmeleri için kullanılan önemli yapılardandır. Üstelik Gaziantep için oldukça önemli bir değeri var. En meşhur yerlerden bir tanesi olan Pişirici Kasteli ve Mescidi, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini her zaman çekmeyi başarıyor. Gaziantep Ağa Camisi karşısında olan kastel, Selçuklu mimarisi özelliklerini bünyesinde taşıyor.

Pişirici Kasteli ve Mescidi
Pişirici Kasteli ve Mescidi

Buranın kim tarafından kurulduğu tam olarak bilinmese bile, 1282 yılında inşa edildiği söylenir. Kuzey ve Güney olarak iki farklı merdiven girişi bulunan Kastel de, helalar, havuz ve banyo mevcut. Ayrıca özel şekilde oyma taştan yapılan tavanı da turistlerin dikkatini çekiyor. Mescidin ortasında ise yüzyıllardır tükenmeyen berrak ve harika bir su bulunuyor. Eski değerleri anlamak ve tarihin kokusunu hissetmek isteyen turistler için önemli bir yerdir. Antep ilinin bilinen ve en meşhur yerleri arasındadır.

Gaziantep’te Keşfedilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Şahinbey Gezilecek Yerler | Gaziantep’in Gözdesi

Gezicini

Nizip Gezilecek Yerler : Muhteşem Güzellikte Yerlerin Listesi

Gezicini

İslahiye Gezilecek Yerler : En Güzel Rotalar

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Yorum Yaz