Image default
Gaziantep

Şahinbey Gezilecek Yerler | Gaziantep’in Gözdesi

Şahinbey Gezilecek Yerler

şahinbey
şahinbey

Ülkemizin en önemli ilçelerinden bir tanesi olan Şahinbey, Gaziantep’in gözdesi olarak bilinir. Şahinbey gezilecek yerler açısından önemli bölgelerden sayılan turistlerin mutlaka uğradığı bir bölgedir. Üstelik Şahinbey İlçesi ismini Gaziantep savunmasında üstün başarı gösteren Şahin Bey’den almıştır.

Şahinbey Gezilecek Yerler
Şahinbey Gezilecek Yerler

Şahinbey Gezilecek Yerler Nelerdir?

Gaziantep İlinin 9 İlçesinden bir tanesi olan Şahinbey’de gezilip görülmesi gereken çok yer bulunur. Turistlerin her zaman akın ettiği yerler şu şekilde sıralanabilir;

 • Tekke Cami,
 • Gaziantep kalesi,
 • Gaziantep Arkeoloji Müzesi,
 • Zincirli Bedesten,
 • Tabak hamamı,
 • Naib hamamı,
 • Bey Mahallesi,

  Gaziantep Şahinbey
  Gaziantep Şahinbey
 • Bayazhan Gaziantep kent müzesi,
 • Oyuncak müzesi,
 • Şahinbey savaş müzesi,
 • Atatürk anı evi müzesi,
 • Gaziantep hamam müzesi,
 • Kendirli Gazi kültür merkezi,
 • Kavaklık parkı,
 • Burç tabiat parkı,

  Şahinbey Yeşilvadi
  Şahinbey Yeşilvadi
 • Kaleoğlu mağarası,
 • Hasan Süzer etnografya müzesi,
 • Gorgo Mesuda cam eserler müzesi,
 • İslam Bilim Tarihi müzesi,
 • Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi,
 • Gaziantep Hayvanat Bahçesi,
 • Emine Göğüş mutfak müzesi,

Şahinbey ilçesine uğrayanlar, bu yerleri gezerek önemli bilgiler edinebilirler.

Tekke Cami

Şahinbey ilçesinde yer alan en eski cami olarak bilinir. Tekke cami 1638 yılında Osmanlı Devleti eseri olarak günümüze kadar gelmiştir. Ufak bir cami olsa bile sağlamlığı ile diğer camilere göre önemli bir yeri bulunuyor. Özellikle turistlerin ilk uğradığı yerlerden bir tanesidir.

Şahinbey Tekke Cami
Şahinbey Tekke Cami

Gaziantep Kalesi

Roma döneminden kaldığı düşünülen bu kale günümüze kadar gelerek tüm eski tarihi tattırmayı başarıyor. Osmanlı Devleti Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından restore edildiği belirtiliyor. Eski zamanları tekrar yaşamak isteyenler Gaziantep kalesini mutlaka görmelidir.

Gaziantep Kalesi
Gaziantep Kalesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Binlerce eserin sunulduğu bu müze 1944 yılında açılmıştır. Tam tamına 3500m² alana sahiptir. Şahinbey’e gelen kişiler haftanın her günü açık olan bu müzeyi rahatlıkla gezebilirler. Arkeoloji konusunda meraklı olanlar için önemli eserler yer alıyor. Üstelik müze kartı olanlara ücretsiz giriş imkânı da sunuluyor.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi
Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Zincirli Bedesten

Hüseyin Paşa aracılığı ile 18. Yüzyılda inşa edilen zincirli bedesten, halk arasında kara basamaklı bedesten şeklinde dillendirilir. Kunduracılar çarşı içerisinde yer alan zincirli bedesten de, 80 den fazla dükkân bulunuyor. Şahinbey ilçesinde ufak bir gezi yapanlar bu yapı içerisinde önemli bir tarihe şahit olabilirler.

Zincirli Bedesten
Zincirli Bedesten

Tabak Hamamı

Şahinbey ilçesinin Bostancı mahallesinde yer alan tabak hamamı 17. Yüzyılda Osmanlı Devleti eseri olarak inşa edilmiştir. İçerisinde ılıklık, sıcaklık ve soğukluk bölümleri mevcut. Mimari açıdan son derece özel bir yere sahip olan bu hamam, gidilip görülmeye değer özellikleri bünyesinde bulunuyor.

Tabak Hamamı Şahinbey
Tabak Hamamı Şahinbey

Naib Hamamı

İlçede yer alan bu özel hamam Osmanlı Devleti’nin dokunuşlarını tüm ziyaretçiler için sergiliyor. Çok titiz bir şekilde inşa edilen Naib hamamı için haftanın her günü uğranabiliyor. Kadınlar saat 9-17 arasında hamam içerisine girebilirler. Erkekler ise saat 18-24 arası hamamdan faydalanabilirler.

Naib Hamamı
Naib Hamamı

Bey Mahallesi

Gaziantep için önemli bir yeri olan Bey Mahallesi içerisinde tarihi taş evler bulunuyor. Tarihi taş evler 1500’lü yıllarda inşa edilerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bazı evlere restorasyon yapıldıktan sonra ufak kafeterya haline getirilmiştir. İsteyenler taş evleri gezerken kafeterya içerisinde dinlenebiliyor.

Gaziantep Bey Mahallesi
Gaziantep Bey Mahallesi

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Bayaz Ahmet Efendi vasıtası ile 1909 yılında inşa edilen bu yer, Gaziantep Belediyesi tarafından müze halini almıştır. İçerisini gezen turistler Gaziantep kent kültürü ile birlikte tarihin tanıtımlarından yararlanıyor. Özellikle kalaycılık, yemenicilik, halıcılık, el sanatları, bakırcılık, kilimcilik, fıstık tarımcılığı, baklavacılık ve yemek kültürü ön plandadır. Tüm bunların dışında Gaziantep çeyiz takımları da kent müzesinde tanıtılıyor.

Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi
Bayazhan Gaziantep Kent Müzesi

Oyuncak Müzesi

Oyun ve oyuncaklara meraklı olan kişiler Şahinbey’de bulunan bu müzeyi mutlaka gezmeliler. Çocuk ve yetişkin herkes burada oyuncakların hikâyelerini dinleyebilirler. İçerisinde 1700’lü yıllardan bu zamana kadar gelen eski oyuncaklar tanıtılıyor. Farklı bir atmosfer içerisinde olmak isteyenler için önemli bir fırsat denilebilir.

Oyuncak Müzesi Gaziantep
Oyuncak Müzesi Gaziantep

Şahinbey Savaş Müzesi

Gaziantep direnişini gösteren bu müze içerisinde 12 farklı oda bulunuyor. Kurtuluş savaşı zamanında yaşanan olaylar maketler ile canlandırılıyor. Müzenin alt katında yer alan mağara ise sergi alanıdır. Mermi toplayan ufak çocuklar, savaş esnasında gerçekleşen anlar ve savaş esnasında kadınların tüm yaşadıkları anlatılıyor.

Şahinbey Savaş Müzesi
Şahinbey Savaş Müzesi

Atatürk Anı Evi Müzesi

Savaşta kazanılan zaferden sonra Atatürk, bu bölgede resmi şekilde nüfusa kayıt edilmiştir. Buna bağlı olarak Atatürk için sevginin olduğunu göstermek amacı ile ilçeye Atatürk Anı Evi Müzesi inşa edilir. Bu müze içerisinde Gaziantep tarihinde bulunan pek çok değerli eşyalar sergilenir.

Atatürk Anı Evi Müzesi
Atatürk Anı Evi Müzesi

Gaziantep Hamam Müzesi

Osmanlı Devleti zamanında inşa edilen önemli değerler arasındadır. Müzenin bulunduğu bina Lala Mustafa Paşa aracılığı ile 1563-1577 yıllarında külliye olarak yaptırılmıştır. Uzun seneler ise bu külliye pala hamamı olarak hizmet etmiştir. Günümüzde bu müzenin içerisinde balmumu heykelleri, hamam araç gereçleri, hamam adetleri ve maketler bulunuyor. Böylece eskiden hamam içerisinde yaşanmış olaylar yeniden canlanıyor.

Gaziantep Hamam Müzesi
Gaziantep Hamam Müzesi

Kendirli Gazi Kültür Merkezi

Kendirli kilisesi 1860’lı yıllarda inşa edilmiştir. Zaman içerisinde yıkılma riski ile karşılaşan kiliseyi 3. Napolyon yeniden restore ettirmiştir. İstiklal savaşından önce kilise olarak kullanılsa bile, savaştan sonra öğretmen evi ve sinema şeklinde kullandığı belirtiliyor. Günümüze gelindiğinde ise bu yer, belediye vasıtası ile kültür merkezi halini almıştır. İçerisinde Atatürk ile ilgili önemli bilgiler aktarılıyor. Üstelik Atatürk’ün animatik robotu da turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Kendirli Gazi Kültür Merkezi
Kendirli Gazi Kültür Merkezi

Kavaklık Parkı

Kavaklık parkı, Gaziantep ilinin en eski piknik alanıdır. Parkın içerisinden geçen Alleben deresi ise kendisini izleyenleri mest etmeyi başarıyor. Park içerisinde piknik dışında spor ve egzersiz de yapılabilir. Özellikle hafta sonu ailelerin en uğrak bölgesidir. Park içerisinde çay bahçeleri, oyun sahaları, bisiklet yolları ve çocuk parkları bulunur.

Kavaklık Parkı
Kavaklık Parkı

Burç Tabiat Parkı

Hayvanat bahçesinin hemen yanında bulunan Burç Tabiat Parkı, 2002 yılında inşa edilmiştir. Park içerisinde gezen kişiler bisiklete binerek gezebilirler. Bunun yanı sıra mangal yakabilir, piknik yapabilir, doğa yürüyüşü yapabilir ve banklarda dinlenebilirler. Aile ile birlikte gidilmesi gereken huzurlu yerlerde bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.

Burç Tabiat Parkı
Burç Tabiat Parkı

Kaleoğlu Mağarası

Kaleoğlu mağarası turistlerin ziyaret ettiği önemli değerlerden bir tanesidir. Turizm açısından kazandırılmaya çalışılan bu mağara eskiden taş ocağı olarak kullanılmıştır. Sonraki devirlerde ise ahırlık yapılarak kullanımı gerçekleşmiştir. Günümüzde ise restore edilerek Şahinbey içerisinde gezilecek yerler arasında olmayı başarıyor.

Kaleoğlu Mağarası
Kaleoğlu Mağarası

Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Hasan Süzer, 1985 yılında bu evi satın alarak yenileme gerçekleştirmiştir. Sonrasında ise etnografya müzesi şeklinde kullanılması adına Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlanarak hizmete başlamıştır. Şahinbey ilçesinde yer alan bu Antep evi içerisinde halkın yaşantısı ele alınıyor. Üstelik mankenler ile canlandırmalar da gerçekleştiriliyor.

Hasan Süzer Etnografya Müzesi
Hasan Süzer Etnografya Müzesi

Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi

Ülkemizde bulunan ilk cam eserler müzesi olarak hizmet veriyor. Müze içerisinde Roma dönemine ait sikkeler ve altınlar sunuluyor. Aynı şekilde İslam dönemine ait olan ürünlerde sergileniyor. Tunç çağına ait olan bronz figürler, Roma döneminde kullanılan cam bardaklar, bronz eserler, kil mühür baskıları, parfümler ön plandadır. Tüm bunların yanı sıra sıvı kapları, taştan yapılmış olan takılar, kolyeler, pişmiş toprak kandilleri de mevcut.

Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi
Gorgo Medusa Cam Eserler Müzesi

İslam Bilim Tarihi Müzesi

Şahinbey ilçesinde önemli bir yeri bulunan İslam Bilim Tarihi Müzesi içerisinde, pek çok Müslüman bilim adamının yaptığı çalışmalar sergileniyor. Kimya, astronomi, denizcilik fizik ve tıp gibi tüm çalışmalar incelenebiliyor. Bilim konusunda meraklı olan kişiler buraya gelerek önemli bilgilerden faydalanabilirler.

İslam Bilim Tarihi Müzesi Gaziantep
İslam Bilim Tarihi Müzesi Gaziantep

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi

Bu panorama müzesinde İstiklal Savaşın esnasında yaşanan mücadeleler anlatılıyor. Antep halkı ile birlikte askerleri vermiş olduğu mücadeleler ve kahramanlıklar heykeller ile sergileniyor. Üstelik bunların dışında resimler, kabartmalar ve makaleler de müze içerisinde mevcut.

Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi
Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panorama Müzesi

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesi olarak bilinen Gaziantep hayvanat bahçesi, tam tamına 1000 dönümlük alana sahiptir. 2001 yılında ziyarete açıldıktan sonra turistlerin en fazla uğradığı yerler arasına girmiştir. Hayvanat bahçesinde 8000’den fazla hayvan bulunuyor. Ebeveynler çocukları ile birlikte burada harika zamanlar geçirebilirler.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi
Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Emine Göğüş Mutfak Müzesi

Göğüş konağı 1904 senesinde inşa edildikten sonra günümüze kadar gelen önemli eserler arasında kendini kabul ettirmiştir. Gaziantep kalesine yakın olduğu için turistlerin merakla gittiği önemli bir yerdir. Ülkemizin ilk Turizm Bakanı olan Ali İhsan Göğüş bu konakta doğmuştur. Konak belediye tarafından 2008 yılında tekrar yenilenerek halkın hizmetine sunuldu. Burada Gaziantep şehrinin önemli kültürleri yer alıyor. Antep mutfağı, araç gereçleri ve yöresel yemekleri ön plana çıkıyor. Ayrıca müze içerisinde yöresel kıyafetli olan bal mumu heykelleri de bulunuyor.

Emine Göğüş Mutfak Müzesi
Emine Göğüş Mutfak Müzesi

 

Gaziantep Gezilecek Yerler

READ  Nizip Gezilecek Yerler : Muhteşem Güzellikte Yerlerin Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Şehitkamil Gezilecek Yerler

Gezicini

Nizip Gezilecek Yerler : Muhteşem Güzellikte Yerlerin Listesi

Gezicini

İslahiye Gezilecek Yerler : En Güzel Rotalar

Gezicini

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Gezilecek En İyi Tarihi Yerler

Gezicini

Yorum Yaz