Image default
Karabük

Safranbolu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu
Safranbolu

Karabük iline bağlı olan Safranbolu, Türkiye’de seyahat için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Safranbolu ilçesi, adını bu bölgede yetişen safran bitkisinden alır. Osmanlı dönemi mimarisinin en güzel şekilde korunduğu yerlerden biri olan Safranbolu gezilecek yerler arasında özellikle Safranbolu Evleri ile turistleri kendine çekmeyi başarıyor.

Safranbolu Gezilecek Yerler
Safranbolu Gezilecek Yerler

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Safranbolu, hem eşsiz mimariye sahip yapıları hem de doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. İşte Safranbolu’da gezilecek yerler…

Karabük Safranbolu
Karabük Safranbolu

Safranbolu Evleri

Safranbolu’ya yolu düşen herkesin mutlaka ziyaret ettiği Safranbolu Evleri, 18.yy ile 20. yy arasında yapılmış iki bine yakın evden oluşur. Eşsiz mimarisiyle gören herkesi etkileyen Safranbolu Evleri’nin en önemli özelliklerinden biri de birbirlerinin manzaralarını kapatmadan yapılmış olmalarıdır.

Safranbolu Evleri
Safranbolu Evleri

Karşılıklı iki yamaca dizilen bu evlerin avluları ve meydanları tıpkı Safranbolu’nun sokak ve yolları gibi tamamen taşla kaplıdır. Bu taşla kaplama yöntemi evlerin sele karşı dayanıklı olmasını sağlar ve rutubeti azaltır. Safranbolu Evleri birbirinden güzel detaylara ve mutlaka görülmesi gereken işlemelere sahiptir.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu ilçesinin tüm kültürel ve sosyal ögeleriyle tanıtıldığı, ilçenin tarihiyle ilgili her türlü bilgi, belge ve eşyaların sergilendiği Safranbolu Kent Tarihi Müzesi, bölgeye uğrayan herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müzedir.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi
Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Müzenin bulunduğu bina uzun yıllar Hükümet Konağı olarak kullanılmış daha sonra 2000 yılında restore edilmiş ve 2006 yılında Kent Tarihi Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Üç kattan oluşan müzenin zemin katında geleneksel el sanatları ile ilgili bilgi ve fotoğraflar yer alır. Müzenin birinci katında Safranbolu’nun sembolik yapısı olan Safranbolu Evleri’nin tarihçesi yer alır.

READ  Kristal Cam Teras - Safranbolu
Safranbolu Kent Tarihi Müzesi
Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Müzenin ikinci katında ise Cumhuriyet dönemine ait olan kıyafetler; Safranbolu’nun geleneksel eşyaları; Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait paralar sergilenir. Pazartesi günleri kapalı olan müze, haftanın diğer günlerinde ziyaret edilebilir.

Kaymakamlar Müze Evi

Önceleri Safranbolu Kışlası kumandanı Hacı Mehmet Efendi’nin evi olan, daha sonra kamulaştırılıp restore edilerek hizmete açılan Kaymakamlar Müze Evi, Safranbolu’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. 3 kat ve 7 odadan oluşan evin her detayı ahşap işçiliğinin bu yörede ne kadar geliştiğinin bir göstergesidir. Pazartesi günleri hariç haftanın diğer günlerinde ziyaret edilebilen müze, Türk geleneklerini tüm yönleriyle gözler önüne seriyor.

Kaymakamlar Müze Evi
Kaymakamlar Müze Evi

Hıdırlık Tepesi

Safranbolu’da Türklerin ilk yerleştikleri yer olarak bilinen Hıdırlık Tepesi, sonraları Hıdırellez kutlamalarının yapıldığı bir yer haline gelmiştir. Günümüzde ise muhteşem manzarasıyla turizm amacıyla ziyaret edilen tepede, Hıdır Bey Türbesi ve Köstendil Kaymakamı Hasan Paşa Türbesi yer alıyor.

Hıdırlık Tepesi Manzarası
Hıdırlık Tepesi Manzarası

Çikolata Müzesi

Çikolatadan yapılmış birbirinden güzel maketlerin bulunduğu Çikolata Müzesi, çikolata ustası Mesut Kırımlı tarafından açılmıştır. Çikolata Müzesinde; çikolatadan yapılmış cami, hamam, konak, teras gibi birden çok maketin yanı sıra birçok devlet adamının da çikolatadan yapılmış portreleri yer alıyor.

Safranbolu Çikolata Müzesi
Safranbolu Çikolata Müzesi

Tarihi Saat Kulesi

1790 yılında III. Selim’in sadrazamı İzzet Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen Saat Kulesi, Safranbolu’nun en güzel tarihi yapılarından biridir. Hala çalışmakta olan saat kulesinin içine girerek kuleyi detaylı bir şekilde incelemek mümkündür. Yaklaşık 200 yıldır aralıksız bir şekilde çalışan Tarihi Saat Kulesi, pazartesi günleri hariç haftanın diğer günlerinde ziyaret edilebilir.

Safranbolu Tarihi Saat Kulesi
Safranbolu Tarihi Saat Kulesi

Kristal Teras

Safranbolu’nun en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Kristal Teras, Tokatlı Kanyonu’nun üstüne yapılmıştır. Bir uçurumun kenarına yapılmış ve tamamen camla kaplı olan Kristal Teras’ta Safranbolu’nun eşsiz manzarasını izleyebilir ve doğal güzelliklerine hayran kalabilirsiniz. Üç kanyonun birleşmesiyle oluşan bölgede, başka bir yerde bulamayacağız harika bir manzara sizleri bekliyor. Ayrıca bölgede bir kafeterya da bulunmaktadır.

READ  Kristal Cam Teras - Safranbolu
Kristal Teras
Kristal Teras

Havuzlu Asmazlar Konağı

Evlerinin mimarisiyle ünlü olan Safranbolu’da şüphesiz en güzel evlerden biri de Havuzlu Asmazlar Konağıdır. 19. yy da inşa edilen bu ev, Safranbolu’nun tanınmış ailelerinden Asmazlar ailesine aittir. 1989 yılından beri otel olarak hizmet vermektedir. Güzel bahçesiyle gören herkesi büyüleyen konak, ayrıca Türkiye’nin otele dönüştürülen ilk tarihi köşküdür.

Havuzlu Asmazlar Konağı
Havuzlu Asmazlar Konağı

Cinci Hanı

Cinci Hanı, 1645 yılında Cinci Hoca olarak anılan Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından yaptırılmıştır. Koca Mimar Kazım Ağa tarafından yapıldığı bilinen han, bölgedeki en dikkat çekici yapılardan biridir. 20.yy’a kadar kervansaray olarak kullanılan Cinci Hanı, daha sonraları esnaflar tarafından depo olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde ise Cinci Hanı; otel, kafe ve restoran olarak kullanılıyor.

Safranbolu Cinci Hanı
Safranbolu Cinci Hanı

Tokatlı Kanyonu

Tarihi yapıları kadar doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Safranbolu’nun en güzel yerlerinden biri de Tokatlı Kanyonu’dur. Tokatlı Kanyonu’nun bir tarafı Tokatlı Köyü’ne diğer tarafı ise Safranbolu’nun eski çarşısına çıkar. Yeşilliklerin içinde yer alan Tokatlı Kanyonu, güzel manzarasıyla ziyaret eden herkesin dikkatini çekiyor. Üstelik bu bölgede kamp yapmak ve doğa yürüyüşü ve paintball gibi aktivitelere de katılmak mümkün.

Tokatlı Kanyonu
Tokatlı Kanyonu

Görüldüğü gibi Safranbolu, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle burayı ziyaret eden herkesi büyüleyen eşsiz bir kenttir. Bu sayılan yerler dışında Safranbolu’da;

  • Bulak Mencilis Mağarası
  • Çamlık Tabiat Parkı
  • Karabük Kent Ormanı

Yazıköy Su Değirmeni gibi doğal yapıları ziyaret edebilir, geziniz sırasında buralarda mola vererek dinlenebilirsiniz.

Karabük’te Keşfedilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Kristal Cam Teras – Safranbolu

Gezicini

Yorum Yaz