Image default
Karabük

Yenice Gezilecek Yerler

Yenice Gezilecek Yerler

Yazıda Yenice Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Karabük iline bağlı olan Yenice, özellikle ormanlarıyla ön plana çıkan bir yerdir. Doğaseverlerin popüler uğrak noktalarından biri olan Yenice bölgesi %90 ormanlık alanlardan olmuştadır. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında Yenice gezilecek yerler hususunda birçok seçeneği misafirlerine sunmaktadır. Yenice’de ormanların dışında yaylalar ve kanyonlarda mutlaka gidilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Yenice
Yenice

Yenicede Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Yenice gezilecek yerler konusunda oldukça zengindir.

Bu hususta Yenice ilçesini ziyaret eden misafirlerin görmesi gereken yerler şunlardır;
  • Gökpınar Yaylası
  • Göktepe Tabiat Parkı
  • Acısu
  • Şeker Kanyonu
  • Yürüyüş Parkurları
  • Süreyya Çamlığı

Yukarıda belirtilen bölgeler Yenice ilçesinin en popüler yerleri arasındadır, söz konusu yerlerin özellikle yaz aylarında turist akınına uğradığını söylemek mümkündür. Aynı zamanda yerel halk tarafından da söz konusu yerler sıklıkla gidilen yerlerdir.

Gökpınar Yaylası

Gökpınar Yaylası, Yenice İlçe merkezine yaklaşık 4 km mesafe bulunmaktadır. Gökpınar Yaylası 4 hektarlık alanda açık hava orman müzesi olarak belirlenmiştir, müze olması sebebiyle bilim insanlarının sık sık ziyaret ettiği yaylada 13 çeşit farklı ağaç türü bulunmaktadır. Gökpınar yaylası piknik yapmak isteyen kişiler için oldukça idealdir. Son olarak Gökpınar yaylası içinde barındırdığı doğal güzellikler sebebiyle fotoğrafçılık ile uğraşan kişiler tarafından da yoğun ilgi görmektedir.

Gökpınar Yaylası
Gökpınar Yaylası

Göktepe Tabiat Parkı

Göktepe Tabiat Parkı, Yenice İlçe merkezine yaklaşık 9 km mesafededir ve Yenice’nin Geleneksel Zümrüt Şenliklerinin yapıldığı yerdir. Bu sebeple oldukça eğlenceli olabilen yere şenlik zamanında gitmek çok daha keyifli olacaktır. Aynı zamanda Göktepe Tabiat Parkında piknik ve yürüyüş alanları mevcuttur. Doğa ile iç içe yürüyüş yapmak isteyen doğaseverler tarafından yoğun ilgi gören Göktepe Tabiat Parkı, Yenice gezilecek yerler hususunda oldukça önemli bir yere sahiptir.

READ  Kristal Cam Teras - Safranbolu
Göktepe Tabiat Parkı
Göktepe Tabiat Parkı

Acısu

Yenice İlçe merkezine yaklaşık 30 km mesafede bulunan Acısu, suyunun şifalı olması ile ünlüdür. Bu konuda Acısu’nun suyu böbrek hastalıklarına ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir, bu sebeple söz konusu yer sağlık turizmi açısında da oldukça önemlidir. Söz konusu yere giden kişiler Acısu’nun suyundan mutlaka içmelidir, suyun içerisinde birçok mineral ve vitamin bulunduğu yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Bu sebeple böbrek hastalıklarına veya diğer hastalıklara doğrudan etkisi bulunmasa da birçok yararının olduğu yapılan çalışmalar ile ispatlanmıştır.

Şeker Kanyonu

Şeker Kanyonu, Yenice gezilecek yerler konusunda en önemli yerlerden bir tanesidir. Bu hususta Şeker Kanyonunun görülmesi, Yenice ilçesini ziyaret edenler tarafından ilk sırada olmalıdır. Şeker Kanyonun uzunluğu 7 km’dir, yüksekliği ise 100 ile 250 metre arasında değişmektedir, yüksekliği itibariyle muhteşem manzaralar sunan Şeker Kanyonuna gitmek için, Yenice şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleri tercih edilebilir.

Şeker Kanyonu
Şeker Kanyonu

Aynı zamanda hususi araçları ile söz konusu yere ulaşmak isteyen kişiler, Şeker Kanyonunun konum bilgilerine Yenice belediyesinin resmi sitesinden ulaşabilir. Bu konuda Yenice şehir merkezinde Şeker Kanyonunu işaret eden çeşitli tabelalarda mevcuttur, bu sayede tabelalar takip edilerek de Şeker Kanyonuna ulaşmak mümkündür.

Son olarak Şeker Kanyonu kaya tırmanışı sporu için oldukça idealdir ve söz konusu alana ilgisi olan kişiler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Kanyonunun ismi ise Kanyonun içinden geçen şeker çayı nedeniyledir.

Süreyya Çamlığı

Mesire ve Piknik alanı olan Süreyya Çamlığı, Yenice ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede bulunmaktadır. Söz konusu yerin isminin ise İran Şahı Rıza Pehlevi’nin yolculuğu esnasında söz konusu yerde dinlenmesi ve kahvaltı yapması sebebiyle verildiği rivayet edilmektedir. Özellikle piknik yapmak isteyen kişiler için Süreyya Çamlığı oldukça uygundur. Aynı zamanda söz konusu yerde yürüyüş alanları da bulunmaktadır. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında Yenice gezilecek yerler hususunda oldukça zengindir ve Süreyya Çamlığına benzer birçok alan bulunmaktadır.

READ  Safranbolu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi
Süreyya Çamlığı
Süreyya Çamlığı

Yürüyüş Parkurları

Karabük Yenice ilçesinde özellikle son zamanlarda ilgili kurumlarca ormanlık alanlarda çeşitli yürüyüş parkurları oluşturulmuştur, bu sebeple Yenice ilçesinde bulunan hemen hemen tüm ormanlık alanlarda yürüyüş parkurları mevcuttur. Bu sebeple doğa ile iç içe yürüyüş yapmayı seven kişiler Yenice ilçesinde bulunan herhangi bir ormana gittiklerinde söz konusu yürüyüş alanlarıyla karşılaşacaklardır. Son olarak Yenice ilçe merkezinde de çeşitli yürüyüş alanları mevcuttur, yürüyüş için ormanlık alanlara gitmek istemeyen kişiler şehir merkezinin etrafında bulunan yürüyüş alanlarını tercih edebilir.

Yenice Ormanları Yürüyüş Parkurları
Yenice Ormanları Yürüyüş Parkurları

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Safranbolu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

chebsra

Kristal Cam Teras – Safranbolu

Gezicini

Karabük Gezilecek Yerler | Doğal Güzellikleriyle Göz Kamaştıran Şehir!

Hakan Karaduman

Yorum Yaz