Image default
Amasya

Merzifon Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Rotalar

Merzifon Gezilecek Yerler

Merzifon
Merzifon

Merzifon, tarih boyunca medeniyete ev sahipliği yapmış, maden zengin olması ile yüzyıllardır büyük ilçeler arasında yer almaktadır. Merzifon gezilecek yerler, bu kültürel birikim ile yoğun olarak tarihi yapılar olur.

Merzifon Gezilecek Yerler
Merzifon Gezilecek Yerler

Karatepe Köyü

Merzifon gezisi sırasında görülmesi gereken yerler arasında Karatepe Köyü de ve bu noktayı Amasya’nın diğer köylerinde muhtarın özel çalışmaları olmuştur. Köyünü güzelleştirmek İtalya’dan gelen Rumi bey, tarihi değeri büyük binaların yanı sıra köy yaşamını da düzenlemiştir. Haftada 1 gün köy kahvesini tahsis eden Rumi bey, atık piller ve aküler için toplama da oluşturmuştur. Bu yanı sıra köyde 20 km hız sınırı, korna çalma gibi düzenlemeler de yapmıştır. Karatepe’nin yerler arasındaki noktasına ise Atatürk büstü yerleştirmiştir.

Merzifon Karatepe Köyü
Merzifon Karatepe Köyü

Bedesten

Osmanlı Dönemi’nin en eserlerinden biri olan Bedesten, Merzifon merkezinde yer alıyor. Uzun süre dokuma atölyesi olarak ve sonrasında Tekel deposu hizmet vermiştir. Bu kullanımlar oldukça tahrip edilmiştir. 2006 depo olarak kullanımı durdurulmuş, geçirilmiştir. Aslına uygun olarak olan Bedesten, içindeki hizmet vermeye devam ediyor. Amasya’daki günübirlik için konforlu ve uygun fiyatlarla her hitap eden Amasya otelleri bulunuyor.

Merzifon Bedesten
Merzifon Bedesten

Saat Kulesi

Çelebi Mehmet Medresesi’nin giriş bulunan Saat Kulesi, 1865 senesinde Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Merzifon Saat Kulesi de diğer saat gibi tam merkeze değil, medresenin inşa edilmiştir. Bu sebeple bir minare gibi görünmektedir. Köşeleri prizma biçiminde olan kulenin her tarafında bir saat vardır. Günümüzde alt katında bir kafe hizmet veriyor. Merzifon gezilecek yerler listesinde yer alan Saat Kulesi’ni keşfe çıkarak ayrıca bir kahve de rahatlıkla içebilirsiniz.

READ  Amasya Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi
Merzifon Saat Kulesi
Merzifon Saat Kulesi

Kara Mustafa Paşa Camii

Kara Mustafa Paşa Camii, Merzifon ilçe yer alan Gazi Manbup Mahallesi’ndedir. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa tarafından taş ile 1666 senesinde inşa ettirilen camiye 1900 senesinde şadırvan eklenmiştir. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, 1676 ile 1683 seneleri arasında sadrazamlık yapmış olan bir devlet adamıdır. Caminin şadırvanında yer alan Zileli Emin tarafından yapılan İstanbul konulu kalem süslemeleri dikkat çekiyor. İnanç turizmi için Merzifon gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir. Merzifon’da doğal güzellikleri ile beraber hayata bir daha tutunmanızı sağlayacak ihtişamlı olan yerleri ekibimiz sizin adına Merzifon gezi rehberi sayfasında listeledik.

Kara Mustafa Paşa Camii
Kara Mustafa Paşa Camii

Taşhan

Merzifon ilçe merkezinde yer almakta olan Taşhan, Kara Mustafa Paşa Cami ile beraber yan yanadır. Taşhan’ın kitabesi günümüze dek gelemediği için kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Tarihi dokusu sayesinde Merzifon gezilecek listesine eklenmiştir. Mimarisi incelendiğinde temelde, 17. yüzyıl eserleri arasında yer aldığı düşünülüyor. İçerisinde bulunmakta olan kubbeli odaları dikkat çekiyor.

Taşhan Merzifon
Taşhan Merzifon

Çelebi Mehmet Medresesi

Merzifon ilçe merkezinde yer alan Çelebi Mehmet Medresesi, 1414 senesinde Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Çelebi Mehmet yaptırılmıştır. Bu yapı günümüzde sanatsal faaliyetlerin gerçekleştirildiği şekilde bir kültür merkezi olarak kullanılıyor. Medresenin orijinal olan kapısı ise Ankara Etnografya Müzesi’nde sergileniyor. Amasya’ya gittiğinizde mutlaka gereken yerleri sizin için hazırladı. Amasya gezi rehberi ile pek çok önemli yer görülüyor.

Çelebi Mehmet Medresesi
Çelebi Mehmet Medresesi

Paşa Hamamı

İlçe merkezinde bulunan Hamamı, kitabesine göre Sadrazam Mustafa Paşa tarafından, 1678 senesinde inşa ettirilmiştir. Günümüzde orijinal halini her daim koruyan bu hamam, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor. Hala faal şekilde kullanılan Paşa Hamamı, 1971 senesinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarıldı.

Merzifon Paşa Hamamı
Merzifon Paşa Hamamı

Abide Hatun Camisi

Merzifon İlçesi’ne bağlı Narince Köyü’nde Abide Hatun Cami, 1680 senesinde, Sadrazam Merzifonlu Mustafa Paşa’nın annesi Abide Hatun yaptırılmıştır. Günümüzde ibadete açık olan caminin ahşap üzerine kalem işi tekniği ile beraber yapılan süslemeleri görülmeye her daim değerdir.

READ  Suluova'da Gezilecek Yerler Var !
Merzifon Abide Hatun Camisi
Merzifon Abide Hatun Camisi

Merzifon Günübirlik Gezilecek Yerler

Merzifon, Amasya ilinin görülmeye he daim değer ilçelerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Merzifon Gezilecek Yerler, Merzifon ile sınırlı olmuyor. Merzifon’un yakın konumunda yer alan diğer tarihi ve doğal güzellikleri günübirlik şekilde keşfedebilirsiniz.

Amasya Merzifon
Amasya Merzifon

Borabay Gölü

Borabay Gölü, Merzifon’a yaklaşık olarak 85 km uzaklıktadır. Doğal güzellik arayanların her daim mutlaka görmesi gereken güzel bir yer konumundadır. 1050 rakıma olan gölün etrafında çeşitli hava sporlarını da yapmanız mümkün oluyor.

Merzifon Borabay Gölü
Merzifon Borabay Gölü

Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları, Merzifon’a ortalama 50 km uzaklıktadır. Helenistik Dönem’de kayaların oyularak ortaya çıkarılan özel mezar türleridir. Bu mezarlar Pontus Krallarına olup, galeriler ve geçitleri oldukça dikkat çekiyor.

Kral Kaya Mezarları
Kral Kaya Mezarları

Aynalı Mağara

Aynalı Mağara, Merzifon ilçe yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Gerek efsanesi gerekse ve ihtişamıyla görenleri adeta büyüleyecek güzel bir mağaradır. İşlenmiş yapıda olan Kral Kaya Mezarları arasında en iyileri olarak tanımlanıyor.

Aynalı Mağara Amasya
Aynalı Mağara Amasya

Küçük Ağa Külliyesi

Küçük Ağa Külliyesi, Merzifon ortalama 45 km uzaklıktadır. Danişmentli Melik Gazi tarafından olan bir tarihi yapılar bütünü dahilindedir. Tipik Osmanlı mimarisini her daim merak edenlerin gezip görebileceği yerler arasındadır.

Küçük Ağa Külliyesi
Küçük Ağa Külliyesi

Çakallar Tepesi

Çakallar Tepesi, Merzifon’a ortalama 50 km uzaklıktadır. Osmanlı Dönemi’nde sultanların yazlık köşkü ve avlak kullandıkları bir yerdir. Amasya manzarası görenleri adeta büyülüyor.

Çakallar Tepesi
Çakallar Tepesi

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Suluova’da Gezilecek Yerler Var !

Gezicini

Amasya Taşova Gezilecek Yerler

Gezicini

Amasya Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz