Image default
Amasya

Amasya Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya çok bilinmese de uygarlıklar, hem de Osmanlı önemli yerleşim yerlerinden birisi olması birçok gezginin uğrak yerlerinden birisidir. Gezi listenizde yer alması gerekli olan pek çok Amasya’da yer bulunuyor. Şehzadeler Şehri Şehzadeler Diyarı olarak anılan Amasya, Osmanlı en önemli şehirlerden biriydi.

Amasya
Amasya

Zira tahtın olan şehzadelerin bir kısmı Amasya’da yetiştirilmişti. Geçmişi daha da eskiye dayanan Amasya, MÖ. 60 – MS. 19. Amasya’da doğduğu tahmin edilen ve Coğrafya ilminin mucidi tanınan Strabon’un yazdığı coğrafya kitabında Amasseia karşımıza çıkmaktadır o zaman Amasya gezilecek yerler listesine bakalım.

Amasya Gezilecek Yerler
Amasya Gezilecek Yerler

O gün bugündür varlığını şehir, Türkiye’nin Orta Karadeniz, Anadolu’nun iç Samsun Limanı’na bağlayan yol üzerinde konumlanmaktadır. Şehrin güneyinde Yozgat, doğusunda Tokat, batısında Çorum yer almaktadır. Tarihi yanı sıra doğal güzellikleriyle de öne çıkan Amasya’da gezip görülmesi pek çok yer mevcuttur. Ayrıca meşhur elması, tüm ülkede ünlüdür. Kaç günde gezilir: gezinizi ortalama 1 ya da 2 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz.

Amasya Gezilmesi Gereken Yerler
Amasya Gezilmesi Gereken Yerler

Yalıboyu Evleri

Amasya gezilecek listemizdeki ilk ve duraklarımızdan biri olan Yalıboyu Evleri, simgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Şehir yer alan Yeşilırmak kenarındaki tarihi evler, dik bir bitiminde yer aldığı için oldukça ilgi çekici bir manzara ortaya çıkarıyor. Genellikle iki üç katlı olan evler, ahşap malzeme kullanılarak inşa edilmiş. Restore sürecinden geçen tarihi konakların alanı görmek isterseniz, Yeşilırmak’a gelmeniz yeterlidir.

Yalıboyu Evleri
Yalıboyu Evleri

Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Yalıboyu Evleri’ne geldiğinizde alacak nehir kenarındaki şehrin birisi de Harşena Dağı ve akabinde Pontus Kralları Kaya Mezarları oluyor. M.Ö 333 senesinde Pontus başkenti şeklinde kullanılan bu özel şehir, Helenistik dönemin adeta mezarlarına da her daim ev sahipliği yapıyor. Dev kaya oyularak yapılmış özel kaya mezarları, Yalıboyu hemen, Harşena Dağı’nın eteğinde sürekli olarak yer alıyor.

Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları
Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Harşena Dağı ve akabinde yer alan Pontus Kaya Mezarları’nı görmek adına, Yalı sokak kısmında gerekiyor. Aracınızı geride bıraktıktan hemen sonra akabinde olan merdivenleri çıkmanız gerekiyor. Basamakları bazı zamanlar yorucu olabilir, lakin göreceğiniz manzaranın her daim buna eminiz. Amasya gezilecek yerler arasına alıp kaçırmamanızı öneriyoruz.

Amasya Kalesi

Amasya Kalesi, Amasya yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri! Amasya’nın merkezine tepeden görünen bu özel ve görkemli şaheser, vilayetin en önemli mimari biri olan Amasya Kalesi. Şehrim merkezinden akan 300 metre yükseklikte yer alan Harşena Dağı’nın üzerindeki üzerinde herhangi bir kitabe yer almadığı için ne ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklara göre kralı tarafından yaptırıldığı söylense de, kalenin arasında Eski Tunç Çağı’ndan kalmış olan özel kalıntılar da yer alıyor. 1075 şehri fethinden sonra pek çok kez ve bakım sürecinden geçen kale, kesme taş ve molozdan edilmiş. Kale içerisinde Osmanlı kalan hamam ve pek çok mezar yer alıyor. Şehir yer alan dağın eteklerinden kaleye kolayca bir yol bulunuyor.

READ  Suluova'da Gezilecek Yerler Var !
Amasya Kalesi
Amasya Kalesi

Bayezid Külliyesi

Amasya’nın simgelerinden olan Bayezid Külliyesi, Yeşilırmak’ın yer alan oldukça estetik bir tarihi eser. 1481 senesi II. Bayezid’in tahta çıkmasıyla başlanan ve 1486’da biten tarihi özel yapı, külliye ve yer almakta olan cami ile beraber oldukça dikkat çekiyor. Nehrin kenarında yer alan bu külliye, şehrin önemli tarihi biridir. Geniş avlusu, el işlemeli taç kapısı ve mimari işçiliğiyle dikkat yapıyı, Amasya geziniz sırasında edebilirsiniz. Ve II. Bayezid Külliyesi’ni Amasya yerler listesine sizler de unutmadan mutlaka eklemelisiniz!

Bayezid Külliyesi
Bayezid Külliyesi

Hazeranlar Konağı

Yalıboyu evlerinin içerisinde Hazeranlar Konağı. Hatuniye Cami’nin hemen, Yeşilırmak’ın kenarında yer alan surların üzerine yapılmış olan ev, mimari Safranbolu Evlerini anımsatıyor. 1865 yılında Amasya Deftedarı Hasan Talat Efendi tarafından yaptırılan, Osmanlı Dönemi’nden kalan en yapılardan biri. Konağın ismi ise, uzun süre yaşayan Hazeran Hanım’dan geliyor. 1976 senesi bakanlık tarafından restore ile müze haline getirilen konak, Amasya’da deprem nedeniyle zarar gördüğü için 1998 senesinde yeniden restorasyon sürecine girmiş. Günümüzde müzesi olarak hizmet veren konak, alt katında yer alan ise sanat galerisi olarak hizmet veriyor.

Hazeranlar Konağı
Hazeranlar Konağı

Burmalı Minare Cami

Amasya’nın en meşhur ve tarihi yapılarından birisi de, şehir merkezinde yer alan Derekocacık Mahallesi’ndeki Minare Camisi. Üzerinde yer alan kitabesine göre, iki olan ve dönemin Selçuklu II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in de veziri, Necmeddin Bey ve kardeşi Haznedar Yusuf yaptırıldığı biliniyor. 1242 senesi inşa edilen cami, burma şeklindeki dikkat çekiyor. Ancak cami ilk minaresi bu şekilde değilmiş. İlk olarak ahşap yapılan minare, daha sonradan 1730 senesinde yaşanan yangında hasar görmüş. Onun yerine minare de bugünkü görüntüsüyle oldukça çeken bir yapı haline gelmiş.

Burmalı Minare Cami
Burmalı Minare Cami

Amasya Arkeoloji Müzesi

1925 senesi Sultan II. Bayezid Külliyesi’nin iki odasında olan arkeolojik eserler ve akabinde İslami Devir mumyalarının sürekli bir biçimde araya getirilmesiyle hemen şekilde “Müze Deposu” şeklinde ve hemen ardından eserlerin çoğalmasıyla, sergilenecek ihtiyaç duyulmuş ve bu özel eserler 1962’de Selçuklu Döneminin her daim eserlerinden biri ayılan Gökmedrese Cami’sine hızlı bir biçimde taşınmış. Amasya Müzesi, 1977 senesi ise günümüzdeki modern binasına ve tüm eserler kronolojik sıraya göre teşhir 1980 şekilde hizmete açılarak, Amasyalıların ziyaretine hale gelmiş.

READ  Merzifon Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Rotalar
Amasya Arkeoloji Müzesi
Amasya Arkeoloji Müzesi

11 ayrı etnografik, arkeolojik, sikke, mühür, el yazması olmak üzere 24 bin eserine ev sahipliği yapmakta olan Amasya Arkeoloji Müzesi, bölgenin en modern müzesi olarak hizmet veriyor. Müze dört kattan oluşuyor. Bodrum katında; deposu ve diğer hizmet birimleri. Alt katta; dinlenme salonu ve küçük şekilde sergi salonu, üst katında ise, arkeolojik ve etnografik eserlerin iki büyük salon yer alıyor. Bahçesinde ise I. Mesut Türbesi içerisinde yedi tane İlhanlı Dönemine ait şekilde mumya ve taş eserler sergileniyor.

Şehzadeler Müzesi

Şehzadeler Müzesi, 1800’lü inşa ve mal sahibi 1986 senesi yıktırılmış. Bina, 2007 senesinde temel olarak Amasya Valiliği tarafından uygun biçimde yeniden yaptırılmış ve 2008 senesinde de yeniden hizmetlere açılmış. İki katlı şekilde ahşap oluşan müzede, alt Amasya’da valilik yapan ama şehzadelerin balmumu heykelleri, üst ise valilik yapıp daha sonra sultan olan heykelleri sergileniyor. Müzenin iç kısmında ise sultanların oldukları diliminin sanata her daim yer verilmiş; müzedeki süsleyen çiniler ise, hat, minyatür ve ebrular 14., 15. ve 16. zamanın sanat anlayışını yansıtıyor.

Şehzadeler Müzesi
Şehzadeler Müzesi

Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi

Amasya gezilecek yerler akla ilk gelenlerden biri olan Sabuncuoğlu Cerrahi Tarihi Müzesi, Amasya şehir merkezinde Yeşilırmak yer alan cadde üzerinde konumlanmaktadır. 703 senelik tarihi Amasya Bimarhanesi, 2011 senesinden itibaren Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi şeklinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi
Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesi

Müze; 1308-1309 senelerinde ve sonrasında İlhanlılar, Anadolu ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde tedavi edildiği bir yer olarak hizmet vermiştir. Son 11 senede ise Amasya Konservatuarı olarak kullanıldıktan hemen sonra yani akabinde Başkanının kararıyla Fatih Sultan Mehmet döneminin hekimlerinden olan Şerafeddin adına bir müze olarak 2011’de hizmete açılan özel müze, Amasya gezinizde gezeceğiniz noktalardan biri oluyor.

Minyatür Amasya Müzesi

Burası Neresi? 1914’de çekilmiş bir esinlenerek yapılan tarihi bir vilayet maketi haline gelen Minyatür Müzesi, Sultan Bayezid binasının bir salonu içerisinde yer alıyor. Müzenin 2008 yılında başlanmış ve 2010 hizmete açılmış. Minimal maketlerle kültürel yapısının, şehrin dokusunun, mekan ve yapılarının, dağlarının yanı sıra belli noktalarda hareket halindeki figürleriyle, 2300 senesi simülasyonu ve şehir aydınlatmalarıyla bir şehir canlandırılmaya çalışıldığı müzede, Türkçe sunumları da dinleyebilirsiniz. Minyatür Amasya Müzesi, Amasya’da yerler arasında mutlaka bulunmalıdır!

READ  Amasya Taşova Gezilecek Yerler
Minyatür Amasya Müzesi
Minyatür Amasya Müzesi

Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

Amasya’da gezilecek yerler arasında, önemli değerlerinden biri olan Saraydüzlü Kışla 12 Haziran 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk buraya gelerek 22 Haziran 1919’da ulusal egemenliğe, tam bağımsız durumda olan Türkiye Cumhuriyeti’nin her daim temellerini oluşturmuş olan Amasya Genelgesi’ni kışla işte burası.

Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi
Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi

1944’de meydana toprak kayması nedeniyle büyük bir oranda hasar görerek sonrasında yıktırılmış olan bu bina, Amasya Valiliğinin tarafından yeniden inşa edilerek ve 2009 zamanı hizmete açılmış. Binanın giriş katında; bilgi panoları, heykelleri ve eser Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşturan Amasya Genelgesi’nin önemli bir müze mevcuttur. Aynı zamanda bina; sempozyum, konferans, oturum, sergi gibi etkinliklere de ev sahipliği her daim yapıyor. Binanın içinde yer alan 400 kişi kapasiteli salonda ise tiyatro, şiir dinletisi, Cumhuriyet ve benzeri programlar gerçekleştiriliyor.

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Şehrin önemli bir diğeri olan Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi yer alıyor. Amasya, aşıklar Ferhat ile Şirin’in hayatlarını sürdürdüğü yer olarak biliniyor. Şirin’e her daim olan aşkı için dağları, suyu getiren Ferhat’ın ise hala “Ferhat Kanalı” olarak bu vilayette yaşıyor.

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi
Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Ferhat ile Şirin adlarıyla İranlı ve Türk şairlerince mesnevi şeklinde yazılmış önemli halk öyküsü Türkiye, Azerbaycan, Orta Asya ve Balkanlar’da varyantlarıyla dilden dile dolaşıyor. Siz de Ferhat ile Şirin’in masal gelen bu öyküsünü yerinde görmek istiyorsanız, Amasya’ya gelmeden hemen önce, Ferhat Su Kanalı kısmının bölgesine uğramanız yeterli olacaktır.

Borabay Gölü

Amasya’da gezilecek listemizde şimdi sıra doğal güzelliklerde! Şehrin biri olan oldukça ünlü Borabay Gölü’ne gidilmesi gerekiyor. Aynalı Göl ismiyle de bilinen doğal park, Amasya şehrinde yer alıyor. Şehir merkezine ortalama 60 km mesafede bulunan göle ulaşabilmeniz için, göle ortalama 3 km uzaklıkta yer almakta olan Borabay Köyü’ne mutlaka gelmeniz ve bu bölgeye uğramanız gerekiyor.

Borabay Gölü
Borabay Gölü

Deniz seviyesinden ortalama 1050 metre yükseklikte yer alan doğa harikası gölün, yemyeşil ilk gördüğünüz anda sizi eminiz. Borabay Gölü’ne gelmişseniz, dilerseniz konaklama da bulunuyor. Kamp için en yerlerden biri olan tabiat parkında çadır kurmak isterseniz kurabilirsiniz. Ancak dilerseniz tesiste yer alan ahşap evlerde de konaklayabiliyorsunuz. Doğayla iç içe, şekilde sakin bir tatil gün geçirmek için, Borabay Gölü’nün tadını çıkarabilirsiniz.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti
Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Amasya’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken gezi bir diğeri de, şehrin en güzel noktalarından biri Yedi Kuğular Kuş Cenneti. Amasya il merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan Suluova’nın ortalama 9 kilometre ilerisindeki tabiat parkı, ortalama 35’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. 1989 senesinden beri sit alanı olarak koruma altına alınan park, özel düzenlemeyle beraber mesire alanına çevrilmiş. Yedi Kuğular Kuş Cenneti’nde olan parkta yemyeşil ağaçlarının altında yer alan piknik ile sevdiklerinizle harika bir gün geçirebilir, doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Suluova’da Gezilecek Yerler Var !

Gezicini

Merzifon Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Rotalar

Gezicini

Amasya Taşova Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz