Image default
Kıbrıs

Kıbrıs Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Kıbrıs Gezilecek Yerler

En önemli yerlerden bir tanesi olan Kıbrıs, Akdeniz’in üçüncü büyük adası olarak bilinir. Ülkenin boyutu ufak olsa bile içerisinde yer alan bölgeleri turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Sahilleri, müzeleri, köyleri ve daha pek çok önemli yerleri mevcuttur. Kıbrıs gezilecek yerler son derece sıcakkanlı ve misafirperver olan halkın bulunması sebebiyle tatilcilerin her zaman memnun olduğu yerler arasındadır.

Kıbrıs Gezilecek Yerler
Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ta Gezilip Görülecek Yerler

Tatil rotasını Kıbrıs’a çevirenler için görülmesi gereken yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Girne Kalesi
 • Selimiye Cami
 • Girne Yat Limanı
 • ST. Hılarıon Kalesi
 • Altın Kum Plajı

  Kıbrıs Plajları
  Kıbrıs Plajları
 • Kıbrıs Müzesi
 • Batık Gemi Müzesi
 • Barış ve Özgürlük Müzesi
 • Mavi Köşk
 • Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği
 • Büyük Han
 • Lala Mustafa Paşa Cami

Elbette bu sayılanların dışında Kıbrıs’a gidenler için daha pek çok farklı müzeler, kumsallar ve köyler de bulunuyor.

Girne Kalesi

Kalenin inşası Bizanslılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Ancak kalenin ilk kalıntılarına bakıldığında Roma dönemine ait olduğu görülüyor. Lüzinyanlar aracılığıyla daha fazla genişletilmesinden sonra Osmanlıların el atması ile önemli bir mimari haline geliyor. Kaleyi ziyaret edenler Lüzinyan döneminde bulunan zindanları, sarnıçları ve mezarları yakından görebilirler. Üstelik kalenin bulunduğu bölge oldukça güzel ve ihtişamlı manzara dikkatleri üzerine topluyor.

Girne Kalesi
Girne Kalesi

Selimiye Cami

Cami, 1209 ve 1326 yıllarında inşa edildikten sonra katedral olarak kullanılmıştır. Zaman içerisinde Selimiye Cami ismini alarak günümüze kadar gelmeyi başaran önemli değerlerden bir tanesidir. Osmanlılar aracılığıyla camiye çevrilen Selimiye Camisinde bir adet minber, 2 adet minare ve bir adet mihrap bulunuyor. Ayrıca 3 adet farklı koridor ile birlikte 6 adet yan bölüm de yer alıyor. En dikkat çekeni ise caminin içerisinde mezarlık olmasıdır.

Kıbrıs Selimiye Cami
Kıbrıs Selimiye Cami

Girne Yat Limanı

Venedikliler vasıtasıyla şekillendirilen Girne limanı tarihi oldukça eskidir. Hakimiyetlerini 1489 yılında kazanan Venedikliler, Osmanlı’ya karşı savunma konusunda oldukça çalışmışlar. Özellikle adanın en önemli limanı olması ve ana karaya yakın bulunması bu durumu ortaya çıkarmıştır. Günümüzde Girne yat limanına bakıldığında barlar, restoranlar, yatlar ve balıkçılar bulunuyor. Eğlence merkezi olarak kabul edilen bu bölgede kafeteryalar da turistlerin odağına girmeyi başarıyor. Tatilcilerin en uğrak yeri olması nedeni ile her bütçeye uygun yerler mevcut. Böylece isteyen her turist yat limanında keyifli dakikalar geçirebilir.

Girne Yat Limanı
Girne Yat Limanı

Hılarıon Kalesi

Tarih kokan mekânlar arasında ST. Hılarıon kalesi ön plana çıkmayı başaran isimlerdendir. Karşıdan bakıldığı vakit oldukça etkileyen bir görünüşe sahip olması ile birlikte turistlerin merakla uğradığı bir kaledir. Beş Parmak Dağı batısında bulunan kaleye tarihi merdivenler sayesinde ulaşılıyor. Kalenin ismi ise zamanında yaşayan bir keşişten alınmıştır. Keşiş, Kudüs’ün Araplar tarafından fethedilmesi ile birlikte Kıbrıs’a gizlice göç etmiştir. Böylece kendi ismi kalenin ismi halini almayı başarmış.

Hılarıon Kalesi
Hılarıon Kalesi

Altın Kum Plajı

Turistler altın kum plajına geldiklerinde güneşin güzelliğini doya doya yaşıyorlar. Yaz sezonu gayet uzun sürdüğü için her zaman tercih edilenler listesinin başında yer alan yerlerden bir tanesidir. Altın sarısı kumu yanı sıra denizin berrak güzelliği etkileyen önemli unsurlardır. Şehrin kalabalığından bir an olsun uzaklaşmak isteyenler plaja gelerek huzuru yaşayabilirler. Karpaz’da yer alan altın kum plajının yakınında caretta carettalar ve yaban eşekleri de bulunuyor.

Altın Kum Plajı
Altın Kum Plajı

Kıbrıs Müzesi

Arkeoloji müzesi olarak da bilinen Kıbrıs Müzesi, yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Lefkoşa’da yer alan bu müzede pek çok Neolitik Çağ dönemine ait olan eşyalar sergileniyor. Bu çağ yanı sıra erken Bizans dönemine kadar olan gelişimler de turistlere detaylı şekilde aktarılıyor. Müzenin içerisinde madeni para, çanak, mücevher, çömlek, bakır objeler ve heykeller mevcut. Üstelik Kıbrıs’ın kültürünü anlatan arkeolojik ve sanatsal parçalar yakından incelenebilir. İsteyen turistler müzenin içerisinde yer alan kafeteryada oturarak bir şeyler atıştırabileceği gibi ücretsiz internete de bağlanabilirler.

Kıbrıs Müzesi
Kıbrıs Müzesi

Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi, Girne kalesinin içerisinde yer alıyor. En eski batık gemilerden bir tanesi burada turistler için sergileniyor. Binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu müzede gemi içerisinden çıkan eşyalar detaylı şekilde sunuluyor. Gemi içerisinde 4 çuval tuz, 4 adet kaşık, 4 adet içki kadehi, 4 kavanoz zeytinyağı, 9000 badem, 400 şarap amforası ve 29 değirmen mevcut. Buradan anlaşılan geminin içerisinde 4 kişinin yolculuk ettiğidir. Üstelik batık gemiyi gezen turistler için eşlik eden güzel müzikler bulunuyor. Gemi maketleri, gemi ile ilgili pek çok fotoğraflar ve farklı türden eserler de dikkat çekmeyi başarıyor.

Girne Kalesi Batık Gemi Müzesi
Girne Kalesi Batık Gemi Müzesi

Mavi Köşk

Mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak kabul edilen ender yerlerdendir. Mavi Köşk, büyüleyici mimarisi ve farklı hikâyesi ile turistlerin ilgi odağındadır. TSK himayesi altında olan bu köşk turistler için her zaman açık halde bulunuyor. Zamanında en lüks şekilde tasarlanan köşk içerisinde harika denecek güzellikte havuz ön plana çıkmayı başarıyor. Özellikle görülen boğaz ve dağlar etkilemeye yeterli olduğu söylenebilir. Eski zamana göre oldukça lüks olan köşk içerisindeki tüm odalarda klimaların bulunması ilgi çekicidir. Devamlı olarak akan şarap musluğu, saklı olan kasalar ve gizli dehlizler turistleri üzerine topluyor. Özellikle köşkün dışarıdan hiçbir dağ ve zirve noktasından görülmemesi sebebi ile pek çok asker savaş zamanında şehit düşmüştür.

Mavi Köşk
Mavi Köşk

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Kıbrıs Barış Harekatı esnasında şehit olan askerlerin anısı için inşa edilen önemli bir şehitliktir. Şehitliğin ismi savaş esnasında şehit düşen komutan Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan alınmıştır. Şehitliği ziyaret eden turistler burada 5 Astsubay, 8 Subay, 58 erbaş ve er için dua edebilirler. Şehitliğin girişine konulan 2 sütun ise Anavatan için açılan kapı anlamını taşıyor. Sağ kısımda yer alan heykel grubu Türkiye Cumhuriyetini temsil ediyor. Sağ kısımda bulunan heykel grubu ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini belirtiyor. İki heykel arasında kalan boşluk Anavatan’a açılan kapıdır. Heykellerin 4 ayak üzerinde durması ise savaşın 4 gün sürdüğünü anlatıyor.

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği
Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Büyük Han

Osmanlı Devleti zamanında yapılan Büyük Han, çok farklı amaçlar için kullanılsa bile şuan el işi ürünlerinin satıldığı dikkat çeken bir yerdir. Üstelik çeşitli festivallerin düzenlendiği ve kafelerin bulunduğu önemli bir han olarak kabul edilir. Binlerce turistin uğradığı Büyük Han, surlar içerisinde yer alıyor. Osmanlı valisi Muzaffer Paşa aracılığıyla 1572 yılında inşa ettirilen önemli bir tarihi eserdir. Ayrıca günümüzde motel olarak da hizmet veriyor. Tam orta kısmında ufak cami bulunması ile birlikte hanın zemin katında depo, odalar, dükkânlar ve ofisler yer alıyor.

Büyük Han
Büyük Han

Lala Mustafa Paşa Cami

Önceleri katedral olan bu cami, Lüzinyanlar tarafından 1298 ve 1312 yıllar arasında inşası yapılmıştır. Önemli yapılar arasında bulunması sebebi ile turistlerin dikkatin her zaman üzerine toplamayı başaran nadir tarihi eserlerdendir. Genel olarak katedralde taç giyme törenleri gerçekleştirilirdi. Ancak 1571 senesinde cami haline getirildiğinde törenler son bulmuştur. Camiye bakıldığında batı cephesinde Fransa’da yer alan Reims katedrali havası esiyor. Özel işlemeli ve farklı yapısı ile günümüzün en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir. Ayrıca bahçesinde bulunan ağaçların meyvelerine ise Firavun meyveleri deniyor. Girişte bulunan yuvarlak pencerelerde Venedik armaları da dikkat çekiyor.

Lala Mustafa Paşa Cami
Lala Mustafa Paşa Cami
READ  Lefkoşa'da Gezilecek Yerler | En Güzel Rotaların Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler | En Güzel Rotaların Listesi

Gezicini

Kıbrıs Otelleri

Gezi Cini

Girne Gezilecek Yerler | Kıbrıs’ta Güzel Bir Ada

Gezicini

Yorum Yaz