Image default
Kıbrıs

Girne Gezilecek Yerler | Kıbrıs’ta Güzel Bir Ada

Girne Gezilecek Yerler

Kıbrıs Akdeniz’de yer alan ve birbirinden farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış güzel bir adadır. Yüzyıllar önce yaşamış medeniyetlerin izlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Kıbrıs’ın merak edilen şehirlerinden birisi de Girne’dir. Girne tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle bir çok insanı kendini çekmeyi başarmıştır. Girne gezilecek yerler kalabalık nüfusu, plajları, lezzetli yemekleri ve lüks otelleriyle yaz aylarında turist akımına uğramaktadır.

Girne Gezilecek Yerler
Girne Gezilecek Yerler

Girne Kalesi

Girne kalesi tarihi ve kültürel dokusuyla cezbedici özelliği barındırmaktadır. 7. yüzyılda Bizanslılar tarafından Arap akınlarına karşı yapılmıştır. Girne‘nin kuzey doğusunda bulunan kale, Akdeniz’in limana hakim konumu ile görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Kaleyi gezerken Bizans, Venedik, Osmanlı, İngiliz ve Lüzinyanlar medeniyetlerine ait izleri bir arada görebilirsiniz. Girne Kalesi’nde çok sayıda mimari eseri bulunmaktadır. St. George Kilisesi, Kırnı mezarları, Lüzinyan ve Venedik Kulesi bulunmaktadır.

Ayrıca sarnıçlar ve zindanlar bulunmaktadır. Kale içerisinde dikkat çeken mekanlardan birisi de Batık Gemi Müzesi’dir. Dünyanın eski batık gemilerinden birisinin sergilendiği müze de geminin çıkarılma öyküsü fotoğraflar ile sergilenmektedir. Diğer odada ise korunan geminin kendisi bulunur.

Girne Kalesi
Girne Kalesi

Girne Yat Limanı

Kıbrıs’ın en güzel yerlerinden birisi de Girne Yat Limanı’dır. Her bir detayından tarihten izler taşımaktadır Venedik yapımı olan eski evler, restoranlar ve tavernalar. Yaz aylarının gelmesiyle beraber balıkçı tekneleri ile dolan marinada huzur dolu anlar geçirmenize olanak sağlar. Marinayı gezerken Girne Kalesi’ni de görebilirsiniz. Liman Girne’de ilk baş eğlence merkezleri yer almaktadır. Barları, kafeleri ve restoranlarıyla her bütçeye uygun imkan sunmaktadır.

Girne Yat Limanı
Girne Yat Limanı

At nalı şekliyle Kıbrıs’ta en çok tercih edilen mekanlardan birisi olan Girne Limanında istediğiniz yemekleri yiyebilirsiniz. Girne Limanı’nı gezdikten sonra Girne çarşısından alışveriş yapabilirsiniz. Marinaya gezerken gezi yatları ile denize açılabilirsiniz. Firmaların sürekli olarak düzenlemiş olduğu turlara katılabilir veya yat kiralayabilirsiniz. Planınızı yaptıktan sonra mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Çünkü gezi turlarında yaşanan yoğunluk sebebiyle programınız aksayabilir.

READ  Lefkoşa'da Gezilecek Yerler | En Güzel Rotaların Listesi

Bellapais Manastırı

Bellapais Manastırı, Beylerbeyi köyünde bulunan manastırdır. 12. yüzyılda Roma döneminde inşa edilmiştir. Kuzey sahilini gören görüşü ve dağ manzarasıyla gotik mimari tarzın izlerini taşımaktadır. Manastır içinde konser salonu olarak kullanılan salon bulunur. Bu salon savaş zamanında kurşunlara tutulmuştur ve salon duvarlarında kurşun izleri hala yer almaktadır. Manastır adının şu anki anlama Barış Manastırı’dır. Bellapais Manastır’ı Girne şehrini gözler önüne serecek büyülü bir manzaraya sahiptir. Manastır çevresinde mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca yaz aylarında konserler de olmaktadır.

Bellapais Manastırı
Bellapais Manastırı

Mavi Köşk

Kıbrıs’ta görülmesi gereken bir diğer yer ise Mavi Köşk’tür. Büyülü mimarisi ile dikkat çekmektedir. Mavi köşk müze olarak kullanılır. TSK’nın Mayıs altından turistlerin ziyaretine açıktır. Mavi köşk 1956 yılında yapılmıştır. Köşkü yaptıran kişi Pavlo Pavilides’tir. 1974 yılında Kıbrıs Harekatında evde bulunan tünellerden kaçmıştır. Köşk dışarıdan hiçbir şekilde görülmemektedir fakat içeriden her yer açık bir şekilde görülmektedir. Köşk yapıldığı zaman mükemmel dizaynı, tabloları, klima sistemi ve havuzuyla standartların üzerinde yapılmıştır.

Mavi Köşk
Mavi Köşk

Bu köşkün mimarı Pavilides’in arkadaşıdır. Fakat Pavilides, köşkü yaptırdıktan sonra arkadaşını öldürtmüştür. Mavi Köşk’ten boğaz ve dağlar rahatlıkla görülmektedir. Ayrıca Köşk dağların zirve noktalarından da görülmemektedir. Bu sebeple burayı ele geçirene kadar bir çok askerimiz şehit düşmüştür. Mavi Köşk içerisinde fotoğraf çekmek kesinlikle yasaktır. Bu sebeple köşk odalarının çok fazla fotoğrafları yoktur. Köşkün içerisinde sadece küçük bir büfe vardır.

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

1974 yılında Kıbrıs Barış harekatı sonrasında şehit olan Subay, Astsubay, Erbaş ve Erlerin anısına inşa edilmiştir. İsmini şehit olan Alay Komutanı olan Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almıştır. Şehitliğin projesini ise Muammer Onat çizmiştir. Şehitlik içerisinde 5 Astsubay, 8 Subay ve 58 Erbaş ile Er bulunmaktadır. Şehitlik girişinde hemen iki adet Sütun ve Anavatan’a açılan kapı bulunmaktadır. Sağ tarafta bulunan heykel grubu Türkiye Cumhuriyeti’ni, sol taraftaki ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni gösterir. İki heykel arasında bulunan boşluk ise Anavatana açılan pencereyi belirtmektedir. Heykel dört ayak üzerinde durmaktadır bu da barış harekatının dört gün sürdüğünü ifade etmektedir.

READ  Kıbrıs Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi
Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği
Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği

Yavuz Çıkartma Plajı

Kıbrıs Barış Harekatı esnasında Türk askerlerinin adaya ilk çıktıkları plaj olarak adlandırılır. Girne’nin yaklaşık olarak 7 km batısında kalan plajda şehitler anısına yapılmış bir anıt bulunur. Anıtın yan tarafında ise Escape Beach bulunur. Yavuz Çıkartma Plajı ince kumu ve büyüleyici manzarasıyla halka açıktır. Plajın ön taraflarında bulunan kaya parçaları ise plajın dalgasız olmasını sağlamaktadır.

Yavuz Çıkartma Plajı
Yavuz Çıkartma Plajı

Hz. Ömer Türbesi Ve Mescidi

Girne’nin yaklaşık olarak 4-5 km doğusundaki Çatalköy‘de kayalık bir arazide bulunan Hz, Ömer Türbesi önemli dini ziyaret merkezidir. Ömer ve altı arkadaşı türbenin bulunduğu yerin yanında şehit olmuşlardır. Şehit olmaları ile beraber burada bulunan mağaraya gömülmüşlerdir. Osmanlı döneminde bugünkü yerlerine defnedilmişlerdir. Sonrasında buraya türbe ve mescit yaptırılmıştır.

Hz. Ömer Türbesi ve Mescidi
Hz. Ömer Türbesi ve Mescidi

İkon Müzesi

İkon Müzesi, Girne içerisinde bulunan önemli müzelerden birisidir. İkon Müzesi olmasına etki eden bir durum ise içerisinde bir kilise olmasıdır. Mimarisi ve özellikleri bakımından önemli bir yere sahiptir. İkon Müzesi’ni gezerken farklı özellikler ile karşı karşıya kalacaksınız.

İkon Müzesi
İkon Müzesi


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler | En Güzel Rotaların Listesi

chebsra

Kıbrıs Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

chebsra

Yorum Yaz