Image default
Kıbrıs

Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Kıbrıs gezilecek yerler açısından her zevke hitap eden seçenekleriyle yerli, yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Akdeniz’in incisi olan Kıbrıs, zengin kültürü, tarihi ve doğal güzellikleri, masmavi denizi ve yerel lezzetleriyle, misafirlerine unutulmaz bir tatil deneyimi vadediyor. 

Tatil planlarınızı yapmaya başladıysanız Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler listesi sizin için fikir verici olabilir. 

Kıbrıs’ın tarihi ve turistik rotalarını gezerken daha rahat hareket edebilmeniz ve konforlu bir gezi yapabilmeniz için araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. KKTC araç kiralama hizmetiyle geniş araç yelpazesi içinden istediğiniz aracı seçerek, tatiliniz boyunca rahat, güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bufavento Kalesi

Kıbrıs tarihi yerler arasında ilk sıralarda karşımıza çıkan Bufavento Kalesi Kıbrıs Beşparmak Dağları’nda konumlanır. 950 metre yüksekliğe sahip olan bu görkemli kale, dağ eteklerine inşa edildiği için doğal bir savunma özelliğine sahiptir. 

“Rüzgâra boyun eğmeyen” anlamına gelen Bufavento Kalesi’ne bu isim İtalyanlar tarafından verilmiştir. Rüzgarlı bir konumda yer alan kaleyi görebilmek için dik bir parkuru tamamlamak gerekir. 

İnşa ediliş tarihi kesin olarak bilinmeyen Bufavento Kalesi’nin ilk olarak bir gözetleme kulesi olarak Bizans Dönemi’nde yapıldığı biliniyor. Lüzinyan Dönemi’nde kullanıldığı ve aynı dönemde son şekli verildiği bilinen bu görkemli kalenin, Venedikliler zamanında asker zafiyetinden dolayı yıkıldığı tahmin ediliyor. 

Othello Kalesi

Kıbrıs tarihi yerler arasında bulunan Othello Kalesi, güzellik ve aşk tanrıçası Afrodit’in deniz köpüklerinden doğduğu yer olarak biliniyor. 

Kıbrıs turistik yerler listesinde öne çıkan Othello Kalesi ya da bilinen diğer adıyla Othello Kulesi Lüzinyanlar tarafından 14. yüzyılda Mağusa Limanı’nın savunması için inşa edilmiştir. Etrafı o dönemde oldukça derin su hendekleri ile çevrilen Othello Kalesi, bu özelliğinden dolayı “geçilmez kale” olarak bilinmektedir. 

READ  Kıbrıs Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Salamis Antik Kenti

Kıbrıs gezilecek yerler listesi, antik çağlardan günümüze kadar ulaşan pek çok kalıntı ile ziyaretçilere zengin bir seçenek sunuyor. Salamis Antik Kenti ya da diğer adıyla Salamis harabeleri, Kıbrıs gezinizde ufkunuzu açacak özellikleriyle dikkat çekiyor. 

Gazimağusa’nın 6 kilometre kuzeyinde konumlanan Salamis Antik Kenti, 1952-1974 yılları arasında yapılan kazılarda büyük ölçüde gün ışığına çıkarılmıştır. Kıbrıs gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan bu antik kent, Gymnasium, Roma Amfi Tiyatrosu, Roma Villası, Bizans Su Sarnıcı,  Agora, Zeus Tapınağı, Campanopetra Bazilikası, St. Epiphanios Bazilikası, Roma Hamamları, büyük kemerli mezarlar, surlar ve liman gibi bölümlerden oluşuyor. 

Bellapais Manastırı

Kıbrıs gezilecek yerler listesinde dikkat çeken tarihi yapılardan biri Bellapais Manastırı’dır. Girne’ye 10 dakika mesafedeki Girne Dağı eteklerinde, Beylerbeyi köyünde konumlanan bu manastır, 12. yüzyılda Roma Dönemi temelleri üzerinde inşa edilmiştir. Orta Çağ’da yapılan ve gotik mimari özelliklerini taşıyan Bellapais Manastırı’nın en sağlam kalan kısmı kilisesidir.    

Kıbrıs tarihi yerler arasında yerli, yabancı turistlerin ilgisini çeken Bellapais Manastırı, Girne şehrinin neredeyse her noktasından görülebilen bir konumda bulunuyor. Ziyaret amaçlı gelen turistlerin ilgisini çeken bu tarihi yapı, belirli dönemlerde klasik müzik konserleri ve festivallere de ev sahipliği yapıyor. 

Girne Kalesi

Girne Kalesi, Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler listesinde bulunuyor. Girne şehrinde bulunan bu tarihi kale 7. yüzyılda Bizanslılar tarafından Arap-İslam akınlarına karşı savunma amaçlı inşa edilmiştir. Mimari açıdan Orta Çağ özellikleri taşıyan Girne Kalesi dikdörtgen planlıdır.

Kuleleri, Lüzinyan Dönemi’ne ait büyük salonu, zindan ve ambar olarak kullanılan odaları, sarnıçları ile dikkat çeken Girne Kalesi, Kıbrıs turistik yerler açısından görülmeye değerdir. 

Barbarlık Müzesi 

Barbarlık Müzesi, başkent Lefkoşa’da yer alıyor. Kıbrıs tarihi yerler arasında adanın tarihine odaklanan önemli bir müze olarak dikkat çekiyor. Birçok tarihi fotoğraf ve belgenin sergilendiği Barbarlık Müzesi, Kanlı Noel olaylarının anısına yaptırılmıştır. 

READ  Girne Gezilecek Yerler | Kıbrıs'ta Güzel Bir Ada

Kıbrıs Türk Kuvvetlerinde görevli Binbaşı Nihat İlhan’ın evinin bir grup silahlı Kıbrıslı Rum tarafından basılmasından sonra müzeye dönüştürülen bu yer, 1 Ocak 1966 tarihinde ziyarete açılmıştır. 

Tek katlı, bahçe içinde, küçük bir ev olan Barbarlık Müzesi, Kıbrıs tarihi yerler arasında önemli bir yere sahiptir. 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Lefkoşa’da Gezilecek Yerler | En Güzel Rotaların Listesi

Gezicini

Kıbrıs Otelleri

Gezi Cini

Kıbrıs Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Girne Gezilecek Yerler | Kıbrıs’ta Güzel Bir Ada

Gezicini

Yorum Yaz