Image default
Genel

Hindistan Hakkında Sıradışı Yaşam ve Bilmedikleriniz

Hindistan Hakkında Sıradışı Yaşam ve Bilmedikleriniz. Hindistan ölü gömme gelenekleri, şimdiye kadar duyduğunuz veya gördüğünüz en ilkel, en sıradışı bir ülkelerden olduğunu sizlere söyleyebilirim.

Hindistan’da yaşamak ince ipte yürümek kadar zordur. Çin’den sonra en kalabalık ülke olan Hindistan’da, nüfusu 1.5 milyar kadardır. Aşırı kalabalık sonucu yoksulluğun ve suçluluk oranlarının arttığını görebileceğiniz ülkedir.Hindistan’da 16 resmi dilin bulunduğu, çeşitli dini inançları olan bir ülkedir.Bu inançları sayacak olursak;

Hindistan Kızları
Hindistan Kızları

-%80 Hinduizm :  Hinduizm dininde %80’i  bu dine inanmaktadır. İslam ve Hrıstiyanlık’dan sonra dünyanın en yaygın 3. Dini Hinduizm’dir. Bazı gelenekler , bölgesel değişiklikler gösterebiliyor. Nepal ve Bangladeş de yoğun Hinduizm nüfusuna sahip ülkedir.
 %2 Hristiyanlık (Kerala, Goa, Tamil Nadu ve Meghalaya bölgelerinde)
–  %2 Sihist, (Punjab bölgesinde)
– %1 Buddist (Maharashtra bölgesinde)
– %0.4 Caynacılık (Janizm) (Maharashtra, Rajasthan, Gujarat bölgelerinde ve büyük şehirlerde)
– %1.6 Diğer (Musevilik, Zerdüştlük, Bahailik, kabile dinleri).

Gibi çeşitli dinler bölgesel yerlerine göre farklılık  göstermektedir.

Hindistan Gelenekleri
Hindistan Gelenekleri

Gizemlerle dolu Hindistan’a gitmek istediğinizde ürkütücü durumlarla karşılaşırsanız şaşırmayın. Bunlardan ilk olarak karşılaşacağınız durum çevresel kirliliği sonucu oluşan kokulardır. Özellikle Mumbai ‘de ağır koku ve kirli görünüme sahip olduğundan emin olun ki bir gün bile geçirmek istemezsiniz.

 

Bu kokuların çoğunluğu Hindistanlıların %50’sinin evlerinde tuvaletlerinin olmamaları sonucu dışkılarını dışarıda yapmalarıdır. Yapılan araştırma sonucu Ülkede cep telefonu ve televizyon olanların sayısı, tuvaleti olanlardan daha fazla olduğu görülmektedir. Devlet bu konuda son yıllarda her eve tuvalet yapılması yönünde çalışmalar başlatsa da pek etkisi görülememiştir. Bu nedenle sorunların ekonomik sorun olarak değil de kültürel neden olarak olduğu görülebilmektedir.

Hindistan
Hindistan

Hindistan da eğitimsizlik ve yoksulluk inanılmaz boyutlardadır. Ülkede sert yasaların olmasına rağmen suç ağı genişlediğinden, ülkede milyonlarca cinayetler işlenmektedir. Hindistan bu konuda Brezilya’dan sonra 2. Sırada yerini almaktadır.

READ  İstanbul'a Yakın Termal Oteller: "Yalova Termal Oteller"
Hindistan İnançları
Hindistan İnançları

Hindistan da Geçim kaynağı sefalet boyutlardadır. 1(bir) dolardan daha az kazandıkları için yasa dışı böbreklerini satarak ek gelir elde etmektedirler. Hatta böbrek ticareti Hindistan da kaçılmaz boyuttadır.

Hindistan da kölelik halen devam etmektedir. Köleler sahiplerine cinsel hizmet vermek zorundadır. Buna karşılık vermezlerse çok ağır şartlarda çalıştırılacağından bunu yapmaya mecbur bırakılmaktadırlar.

Pembe Çete
Pembe Çete

Hindistan da en çok tecavüz vakaların yaşandığı bir ülkedir.Bu nedenle kadınların kurduğu pembe çete grup yer alır.Bu kadınlar tecavüzcüleri yakalayarak tüm halkın karşısında dövmektedirler. Pembe çete grubu kadına karşı istismara,yolsuzluğa ve çocuk evliliklerine karşı çok sert ve acımasızlardır.Devlet bu durumu komünist devrimci olarak görse de kendilerini  ancak bu şekilde koruyabilmektedirler.Ve yerel halk  önemli ölçüde pembe çete grubunu desteklemektedir.

Hindistan Gelenekleri
Hindistan Gelenekleri

Şimdi gelelim Hindistan’ın sıra dışı geleneklerine! Dinlemeye hazır mısınız? Hemen başlayalım;

1-) Kızların köpeklerle evlendirilmesi :

Evet yanlış okumadınız! Hindistan’da yedi yaşına gelmiş kız çocuklarını erkek  köpeklerle evlendiriyorlar. Nedeni ise ,kız çocuklarının evlenene kadar köpek tarafından korunacağının inanılmasıdır.Bu gelenek halen  hemen hemen her kabilede yayılmaktadır.

Kızların köpeklerle evlendirilmesi
Kızların köpeklerle evlendirilmesi

 

2-) Kurbağaların Evlendirilmesi :

Duyunca inanmakta güçlük çekilen diğer Hindistan geleneklerinden biri de, kurbağaların evlendirilmeleridir. Eğer kuraklık varsa bu iki kurbağa evlendirilerek yağmur yağdıracağına inanmalarıdır.

Kurbağaların Evlendirilmesi
Kurbağaların Evlendirilmesi

3-) Kumb mela festivali:

Hindistan’da 12 yılda bir Hinduizm geleneklerine göre yaşatılan toplumsal bir festivaldir. Özel duaların edildiği ,dünyanın en büyük dini organizasyonu olarak kabul edilen yerdir.En kutsal ritüellerinden biri olan Kumb mela’da, ülkenin kuzeyindeki  Haridwar  şehrinde yer alan, Ganj nehrinde bir araya gelerek kendilerini günahlardan ve doğum ile ölüm arasında geçen döngüden kurtarılacaklarına inanmalarıdır.

Kumb mela festivali
Kumb mela festivali

Ganj nehri , dünyanın en kirli su kütlelerinden birisidir. Kumbh mela festivali Şöyle bir durum var ki, Hinduizm inancında ne olursa olsun bunu kabul etmemekte ısrarcı olmaları ve  Ganj nehrinin hiçbir zaman kirlenemeyeceği inancına kapılmalarıdır. Yıllarca kirlilik için önlem alınmamış,birçok kanalizasyon hattı ve fabrika atıkları nehre boşaltılmaya devam etmektedir. Hindistan’ın akıl almaz diğer kültürlerinden diğeri ise ,ölen bir kimseyi Ganj Nehri kıyısında yakıp küllerini nehre atarak, ölülerinin ruhlarının özgürleştirileceğine inanılan bir ritüel durumundadır. Yakılmayan cesetleri de  nehre atmaktadırlar. Nehirde çok sayıda cesetlerin kıyıya vurmasıyla kargalar ve yırtıcı hayvanlar tarafından parçalanarak yediklerini görebilirsiniz.

READ  Dubai Gece Hayatı | Night Club - Bar - Disco

Bunların yanı sıra nehirden suyu şifa niyetine  içmeleri sonucu Tifo,sarılık gibi pek çok hastalığa kapılmaktadırlar.Günlük işlerinde de Ganj nehrindeki suyu kullanıp ,nehrin barındırdığı hastalıklara karşı zamanla bağışıklık kazanmalarını sağladığı düşüncesine sahiplerdir.

 

4-) İneklerin Dokunulmazlığı :

Hindistan kültürüne dair en çok bilinen konulardan birisi, bu ülkede ineklerin dokunulmazlık haklarının olduğudur.Hindistan’da her yerde ineklerle karşılaşmanız mümkün.Trafik de, Caddelerde, sokaklarda ,yolları kilitleseler bile geçiş yolunu vermek  zorunluluğu vardır.  Bilmeden kaza sonucu öldürseniz bile para cezalarına çaktırılıyor ayrıca bu kişilere 12 ay boyunca toplum tarafından soyutlanıp hiçbir işe alınmıyorlardır. Hindistan Hakkında Sıradışı Yaşam ve Bilmedikleriniz

Hindistan'da İneklerin Dokunulmazlığı
Hindistan’da İneklerin Dokunulmazlığı

Hinduizm de inekler kutsaldır.Ve saygı gösterilir.İnekler tüm kainatın anası olan Devi’nin yani tanrıçanın sembolu  sayılırlar.Hindistan da tanrı sayısı da akıl almaz derecede de çoktur.

Toplumun büyük kısmı açlık sınırında yaşarken ineklere gösterilen bu ayrıcalık anlamsız görülebilir.Fakat dinsel inanç dışında insanlığın yararına sunulan süt, peynir, tereyağı, dışkı, idrar  gibi hayvanın ürünlerinden faydalanılmaktadır.

 

5-)  Drahoma Geleneği :

Hindistan’da evlilik ve düğün törenleri 4 ana kasttan oluşmaktadır. Bunlar; Din adamları, Bürokratlar, Askerler, İşsizler ve evsizler sınıfları yer alır.Evliliklerde aynı kast sınıfı içinde yapılmaktadır.Evlilik tekliflerini ise kız tarafı yaparak tüm düğün masraflarını karşılamaktadır. Kız tarafı erkek tarafına drahoma (yani başlık parası) vermektedir.Bu sebeple Hindistan da kız ailesi olmak oldukça zordur.

Drahoma Geleneği
Drahoma Geleneği

6-) İntihar etmek:

Hindistan kültürü, sahip olduğu farklı geleneklerle bizleri şaşırtmaya devam ediyor. O geleneklerden biri de intiharın günah olarak kabul edilmemesidir. Üstelik intihar etmek takdir edilen bir eylem olarak görülmektedir. Evet, yanlış duymadınız. Hindistan da geleneklerine göre intihar etmek takdir edilecek bir durumdur. Hindistan Hakkında Sıradışı Yaşam ve Bilmedikleriniz Bu ilginç kültürde intihar edecek kişi ,görevini yani orucunu 3 gün  tuttuktan  sonra nasıl intihar edeceğini seçmektedir.

7-) Çok eşli kadınlar:

Hindistan’da İngiliz işgaline kadar kadınlarda birden fazla eşi olabiliyordu. Çok eşli olanlar erkekler değil kadınlardır.Çoğunlukla da kardeşler aynı kadınla evlenme hakkına sahiptir.  Günümüzde bu gelenek çok fazla görülmese de Hindistan’ın ücra köşelerinde rastlanabilmektedir.

READ  Araç Kiralama Şartları Nelerdir?
Çok eşli kadınlar
Çok eşli kadınlar

😎 Sati Geleneği :

Sanskrit kökeninden gelen sati; dürüst, erdemli, iffetli, sadık kadın anlamına gelmektedir. Geleneksel Hint kültürü ve Hinduizm geleneğine göre sati; dul kadın; uğursuzluk, fakirlik, kötü şans getiren ve günahkâr olandır. Dul kaldıktan sonra uğursuzluk, kötülük, günahkârlık sembolü hâline gelen kadınların, sati geleneğine uyarak, ölen kocasıyla beraber canlı canlı yanmaktan başka seçenekleri olmamaktadır.Eğer kadın ölen kocasıyla beraber yakılma tercihinde bulunmaz ise bir daha evlenemez ve kalan ömrünü  her türlü zevk veren şeyden uzak durarak sefil bir hayat geçirir. Geleneksel Hinduizm inancına göre dulluk, kadının eski günahlarından dolayı başına gelen bir ceza olarak görülmektedir. Hinduizm inancında ruhlar ölümsüz olduğundan, dul kalan kadının ruhunun diğer hayatta daha üst bir kastın bedeninde yer alabilmesi için, kadının sati geleneğini  göre uygulaması gerekmektedir.

Hinduizm
Hinduizm

Kendini ölen kocasıyla beraber ölüme sunmayan kadının ruhu, öldükten sonra daha alt bir kastın bedeninde ve  bir hayvan bedeninde yer alacak şekilde ya da sonraki hayatında dünyaya tekrar kadın olarak gelmektedir. Geleneksel Hinduizm inancına göre de,dünyaya tekrar kadın olarak gelmek büyük bir lanet olarak görülmektedir. Sati töreni ritüeline göre kadının, gelinlik sarisi kıyafetini giyerek,ölen kocasıyla beraber sati alanında yakılmasıyla gerçekleşir. Sati töreni sonunda yanan kadın kutsallaştırılır ve sati töreninin yapıldığı alan da kutsal alan olarak da kabul edilir.

Hindistan Çocukları Yüksekten Atma
Hindistan Çocukları Yüksekten Atma

9-) Çocukları yüksekten atma :

Hindistan da  yeni doğan erkek çocuklarını iyi şans getirmesi inancı ile yüksek yerden aşağıya atarlar.Saçma gelenek sonucu eğer bebek yaşıyorsa zaten şanslı demektir. Hindistan Hakkında Sıradışı Yaşam ve Bilmedikleriniz

10-) Hindistan’ın gizemli halkı Sadhular :

Sadhular, Hindistan’ın en dikkat çekici,sessiz olan ve uzun saçlı görünüme sahip  olan kişilerdir.Dinsel yaşamın en yüksek biçimi olarak görülen sadhular, şehrin korunduğuna hala inanmaktadır. Sadhular, safkanlık ve yoksulluk sözü verirler ve hiçbir parayı kabul etmezler.Genelliklede evlenmezler. Muhtaç olanlara dini hizmet sunarlar.

Hindistan’ın gizemli halkı Sadhular
Hindistan’ın gizemli halkı Sadhular

Sadhular, sol ellerini sürekli havada tutarlar.Sürekli havada kaldığından elleri sabit kalmaktadır. Sadhular savaşa ve maddi her şeye karşıdırlar. Sakin bir hayat sürerler,yalan söylememek için yemin  bile ederler.

Sıradışı, şasırtıcı ilginç gelenekli ve bir o kadar da zıtlıklarla yaşanan Hindistan ülkesini ,elimizden geldiğince sizlere sunduk.Umarım keyifle okumuşsunuzdur.Bir sonraki yazılarımızda görüşmek üzere…

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Yorum Yaz