Image default
Giresun

Giresun Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Giresun Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz Bölgesi sınırları dahilinde yer alan Giresun, gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir olurken, aynı zamanda tarihi milattan önceye en eski yerleşim alanına sahip olan vilayetlerimizden bir tanesidir. Kuzeyinde Karadeniz, Gümüşhane, batıda Ordu ve Trabzon illeri ile çevrilidir. Kuzey Anadolu Dağları ile arasındaki şehrin büyük bir alanı ormanlar ile kaplıdır. 1500 ile 2000 metre mesafede ise geniş düzlükler mevcuttur.

Giresun
Giresun

Birçok yaylanın bulunduğu ayrıca çok güzel plajlar da dikkat çekmektedir. Uçakla, otobüsle, kendi arabanız ile ziyaret edilebilen şehirde kalacak oteller hizmet vermektedir. Tarihi ve doğası ile misafirlerine çok alternatif gezilecek yerler sunan il merkezi ve bir haftanızı ayırarak harika bir şekilde geçirmeniz mümkündür. Giresun’da gezilecek yakın, açık büfe imkanları ile herkese hitap mükemmel dizaynlı oteller bulunuyor.

Giresun Gezilecek Yerler
Giresun Gezilecek Yerler

Giresun Kalesi

Giresun, gezilecek yerler açısından, şehrin tarihini yakından görmek isteyenlerin mutlaka gereken noktalardan birisidir. İl merkezinin ucunda bir yarımada kurulu olan kaleden günümüze sadece surlar kalmış olsa da anıtsal mezarlar, geniş surlar, taşların üzerinde yapılmış antik taş kabartmalar ve mağaralar mevcuttur. Pontus Krallığı Dönemi’nde önce 2.yüzyılda inşa edilen Giresun Kalesi, kadar birçok saldırıya rağmen ayakta kalmayı başarmıştır.

Giresun Kalesi
Giresun Kalesi

Yürüyerek kaleden harika şehir manzarası izlenebilmektedir. Ayrıca içerisinde, Milli Mücadele kapsamında görevler üstlenmiş Topal Osman Ağa adına dikilmiş ve anıt da bulunmaktadır. İlçe sahilinden harika kale gece ve gündüz olarak izleme şansınız vardır. Gece ışıklandırılan kaleyi gece izlemek ayrı bir keyif sunmaktadır. Giresun 40 dakikalık bir araç yolculuğu ile buraya ulaşılabiliyor.

Kümbet Yaylası

Giresun kentinin güneyindeki Kümbet Yaylası il 57 kilometre uzaklıktadır. Karayolu ile yaylaya ortalama 1 saatten biraz daha uzun bir zamanda ulaşma şansınız bulunur. Dereli ilçesine bağlı olan yaylaya ulaşmak adına ortalama olarak 22 kilometre kadar yol kat ediliyor. Yaylaya hızlıca ulaşım için son senelerde yapılan çalışmalar ile yolun büyük kısmı asfaltlandığından ulaşım hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Giresun Kümbet Yaylası
Giresun Kümbet Yaylası

1750 metre yüksekteki ortalama yayla tarif edilmeyecek bir güzelliğe sahiptir. Etrafında Kümbet ve Uzundere isimli iki adet köy bulunuyor. Burada kalmak isteyenler için yazlık evler mevcuttur. 1991 senesinde alınmış olan özel karar ile beraber turizmin adeta odak noktası şeklinde ilan yaylada alışveriş imkanı da bulunuyor. Giresun manzaraları ile sizi uzaklara götürecek gezi rehberi için adına Giresun gezi rehberi bulunuyor.

Giresun Kümbet
Giresun Kümbet

Mavi Göl

Kuzalan Şelalesi’nin devamında, sodalı suyu nedeniyle bembeyaz bir sahip göl görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Bir derenin aktığı noktada şelalenin oluştuğu noktada bulunmaktadır.

Giresun Mavi Göl
Giresun Mavi Göl

Dereli ilçesi bu doğal güzellik üç gölden oluşmaktadır. Bölge halkı tarafından Mavi Göl veya Sodalı Göl olarak isimlendiriliyor. Güzel bir tabiatın bu göl ziyaret edilmesi gereken yerler dahilinde bulunmaktadır. Turkuaz rengin olduğu göl yüzeyinde manzara için birçok fotoğraf çekme şansınız ve suda yürüme imkanınız bulunuyor.

Giresun Adası

Giresun Adası, Karadeniz Bölgesi sınırları 1.6 kilometre uzağında ve tekneyle gidilen bir adadır. Toplam 40.000 metrekare alanı olan Giresun Adası üzerinde ortalama 71 farklı bitki türü yaşamaktadır. Günübirlikte ziyaretler adına tercih edilmektedir. Ortalama 4.000 yıllık tarihe sahip olduğu tahmin üzerinde ada üzerinde bunlarla beraber kule, gözden ırak manastır, çeşitli sur kalıntıları oluşturulan yapılan çalışmalar sayesinde ortaya çıkarılmıştır.

Giresun Adası
Giresun Adası

Birinci derece şekilde sit alanı edilmesine karşın hala ziyarete açıktır. Mitolojide ada üzerinde cesur olarak bilinen Amazon halkının yaşadığı söyleniyor. Ancak kalıntıların Pontus Dönemi’ne ait olduğu biliniyor. Gezi rehberi listenize rahatça ekleyebileceğiniz ada, Giresun il merkezine tekneyle ortalama 20 dakika uzaklıktadır.

Giresun Müzesi

Giresun kentindeki Zeytinlik ve Gogora Mahallesi Gogora Kilisesi 1850’li senelerde Rum Ortodoks kilisesi olarak hizmet veriyor. Günümüze gelene kadar birçok defa hasar gören yapı 1988 senesinde müze olarak kullanılmıştır. 1923 senesine kadarlık süreçte müze görevi gören ve 1924 senesinde Rumların bölgeden uzaklaştırılması ile uzun zaman atıl vaziyette kalan kilise ya da günümüzdeki olan hizmetiyle müzede 1982 ile 1988 seneleri arasında restorasyon çalışması yapılıyor.

Giresun Müzesi
Giresun Müzesi

Bir süre cezaevi olarak olan müze, her gün açık olup, girişte ücret alınmıyor. İçerisinde giysi ve beraberinde para örnekleri, altın sikkeler, arkeolojik olan kazılardan ortaya çıkarılan Eski Tunç Çağı, Helenistik, Roma, Bizans, Hitit, Selçuklu ve Osmanlı’ya ait eserler bulunuyor. Kubbesi, kesme yapılan duvarları ve harika iç mimarisi ile beraber görülmesi gereken noktalardan birisi oluyor.

Kuzalan Şelalesi

Kuzalan Şelalesi, Giresun şehir merkezinin güneyindedir. İl merkezine 50 kilometre şelaleye araç ile 1 saatlik yolculuk ile ulaşılabiliyor. Şebinkarahisar yolu doğal güzellik Dereli ilçe sınırları içerisinde oluyor. Bölgede yalnızca şelale yoktur. Şelale ile birlikte anıtsal ağaçlar, mağaralar, farklı bitki türleri ve akabinde zengin bir güzellik bulunuyor.

Kuzalan Şelalesi
Kuzalan Şelalesi

105 farklı şekilde kuş türünün yaşadığı özel alanda aynı zamanda ortalama 130 farklı bitki bulunuyor. Dereli ilçesine ortalama 13 kilometre uzaklıktaki şelaleyi gezebilmek adına yürüyüş yolu bulunuyor.

Şebinkarahisar Kalesi

Şebinkarahisar’ın üzerinde bölgeye hakim tepe üzerinde kurulu olan kale harika ve yüksek surları ile dikkat çekiyor. Tüm ilçeyi bakışı izleme şansını ziyaretçilerine sunuyor. Kalenin hangi tarihte yapıldığı bilinmemekle beraber milattan önce 2. yüzyılda tamamlandığı araştırmalar ile ortaya çıktı. Mimari açıdan iki bölümden oluşuyor. Kesme taştan yapılan kalenin özel surları günümüze kadar ulaşmayı başarıyor.

Şebinkarahisar Kalesi
Şebinkarahisar Kalesi

Zeytinlik Mahallesi

Giresun ilçe Zeytinlik Mahallesi yüzyıllık evlere sahiptir. Alınan karar ile beraber bu mahalle sit alanı ilan edilmiş ve akabinde günümüze kadar gelen evler içerisinde bulunuyor. Mahalle içerisinde araştırma sonucunda toplam 80 yapı anıt olarak kabul edilmiştir. Bunlardan 5 tanesi özel şekilde işaretleniyor. En eski evin 1800’lü senelerin ortasında yapıldığı tahmin ediliyor. Arnavut kaldırımları ile bölgeyi yakından tanımak isteyenlerin görmeleri gereken yerlerden biri oluyor. Bölge halkı mahalleyi Gogora olarak biliyor.

Giresun Zeytinlik Mahallesi
Giresun Zeytinlik Mahallesi

Giresun Plajları

Giresun merkez dahil olmak üzere yedi ilçe sınırı içerisinde plaj bulunuyor. Diğer ilçelerin deniz ile beraber bağlantısı olmamasından dolayı Giresun’daki yirmi plaj bu ilçelerdedir. Plajlardan beş tanesi Tirebolu’da beş tanesi de merkezdedir.

Giresun Saklı Cennet
Giresun Saklı Cennet

Plajlar genel anlamda kumdan oluşmakta ve ortalama olarak 50 metre genişliğe sahiptir. Bazılarında bulunarak misafirlerine gerekli hizmetler her daim sunuluyor. Girilebilecek plajlar Giresun Belediye, Çerkez Önü, Deliklitaş, Beygir Kumu, Yılgın Aile, Uluburun, Tirebolu Belediye ve Kaynarca Plajları öne çıkıyor.

Gedikkaya

Giresun’un ilk merkezinin doğusunda ve tümüyle doğal biçimde oluşmuş olan alandır. Özellikle bir kale şeklinde benzer bir yapıya olmasından dolayı bölge halkı mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Bölge içerisinde vadiler mevcuttur. Bazı noktaları çok dik olan alanda bazı bölgelerde eğim %20 ile %50 arasında değişiyor.

Giresun Gedikkaya
Giresun Gedikkaya

En yüksek noktası 200 metre bölgeye gelen insanlar güzel bir manzara için burayı tercih etmektedir. Gezilecek yerler listenizde gereken Gedikkaya’ya, şehir merkezine çok yakın olmasından yürüyerek veya araçla hızlı şekilde ulaşılabiliyor.

Andoz Kalesi

Espiye ilçesi sınırları Andoz Kalesi, bölge ilçe olmadan önce Tirebolu’daki üç tamamlayandan birisi olarak tanınmıştır. Buradaki en eski yapı şeklinde bilinen yapı milattan önce 1300’lü senelerde bitmiş. Yağlıdere’nin yanında olan zirve bir tepe inşa edilmiştir. Hem denizi hem de vadiyi kontrol etmek amacıyla inşa edilmiştir.

Giresun Andoz Kalesi
Giresun Andoz Kalesi

Seneler boyunca birçok medeniyete ev sahipliği olan bu özel kale günümüzde adeta kendi kendine bırakılmış gibidir. Giresun’da gezilecek şekilde yerler arasında bulunan Andoz Kalesi’ne, araç ile yarım saatlik bir yolculuk ve dik bir yokuş çıkarak ulaşım sağlanıyor.

Giresun Çocuk Kütüphanesi

19.yüzyıl içerisinde, Kilisesi amacıyla inşa edilen yapı, gezilebilecek yerler arasında olan, Giresun Kütüphanesi olarak kullanılmaktadır. Dikdörtgen bir sahip yapının mimarisi gotik tarzı yansıtıyor. Hem dış hem de iç açısından güzel bir mimariye sahip Fransız Katolik Kilisesi olarak kullanılmak için yapılmıştır. Ancak bölgedeki Hıristiyan gitmesiyle birlikte uzun süre kalmıştır. Restorasyon ve günümüzdeki çevre düzenlenmesi 2002 senesinde bitiyor.

Giresun Çocuk Kütüphanesi
Giresun Çocuk Kütüphanesi

Licese Kilisesi

Licese Kilisesi bulunan tarihi yapılardan birisidir. Atıl vaziyette duran sadece dış duvarları günümüze ulaşıyor. Giresun’a 119 kilometre Şebinkkiarahisar’a bağlı olan Licese Köyü’nde bulunuyor. Ortodoks Kilisesi olarak burada Rum halkının inşa ettiği yapı nüfus değişiminde boş kalmıştır. 18. yüzyılın zamanı inşa edildiği bilinen yapı kare bir mimariye sahiptir. İki kattan oluşan binanın bir çan kulesi de bulunuyor.

Licese Kilisesi
Licese Kilisesi

Şebinkarahisar Fatih Camii

Giresun’un güneyindeki Şebinkarahisar sınırları bulunan Fatih Camisi, ünlü Fatih Sultan Mehmet’in emriyle yaptırıldığı için bu ismi almıştır. Tamamında taş kullanılarak yapılan cami kuzeyde bulunmaktadır. Toplam üç oluşan yapının giriş kısmında içeriye ışık için üç adet kemer bulunmaktadır.

Şebinkarahisar Fatih Camii
Şebinkarahisar Fatih Camii

Fatih Sultan Mehmet, Otlukbeli dönerken konakladığı şehirde bu caminin emretmiştir. 15. yüzyıl içinde yapılan cami bu halini 1988 senesinde geçirdiği restorasyon çalışmasının ardından alıyor. İl merkezine ortalama116 kilometre uzaklıktadır. Giresun için gezilmesi gereken yerlerde gelen cami, günümüzde ibadete açıktır.

Meryem Ana Manastırı

Meryem Ana Manastırı, ilçe sınırları içerisinde yer alan eserlerden biridir. Bizans Dönemi’nde edilen kale yek pare bir kaya hazırlanmıştır. İçerisinde yer oyuk daha da genişletiliyor. Büyük kompleks olarak uzunca hizmet veren yapı içerisinde kilise ile yemekhane, çeşme, yatakhane ve akabinde dershane gibi bölümler bulunuyor. Çıkış yolu sarp olsa da görülmesi gereken noktalardan birisidir. 2014 senesinde alınan karar ile bölge ören yeri kabul edilmiştir.

Meryem Ana Manastırı Giresun
Meryem Ana Manastırı Giresun

Behramşah Camii

Hükümdar Behramşah tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Kot farkı şekilde nitelendirilen coğrafi bir durumdan dolayı camiye bir merdiven ile inilmektedir. 12. yüzyılda yapılan kale tek kubbeye sahiptir. Sade olan bir iç tasarıma sahip olan kubbesi kurşun ile kaplanmıştır. Kesme hazırlanan yapının kubbesini ayakta tutabilmek adına taş sütunlar kullanılmıştır. İlçe merkezinde olmasından rahatça görülebilen noktalardan birisidir.

Behramşah Camii
Behramşah Camii

Taşhanlar

Osmanlı Dönemi’nden kalan tarihi eserlerden birisidir. Şebinkarahisar’da olan yapı ilçe merkezinin kuzeyinde yer alıyor. Büyük oranda yıkılan yapının bölümü hala ayakta durmaktadır. İki katlı olarak eser dönemi tüm mimari detaylarını içinde barındırıyor. İki katlı olan kemerli inşa edilmiştir. Günümüzde atıl olsa da hala ayakta bulunan noktaları mevcuttur. Gezilecek yerler bulunan Taşhanlar, Giresun şehir olduğu için yürüyerek ziyarete her daim müsaittir.

Giresun Taşhanlar
Giresun Taşhanlar

Aksu Deresi Ağzı

Giresun merkezde olan doğa güzelliklerden birisidir. Giresun Adası’nın karşısından denize dökülen dere yatağı ortalama 75 kilometre uzunluğa sahiptir. Dereli ilçesinden buraya dökülen dere de her yıl festival düzenleniyor. Karagöl Dağları içerisinde olan buz göllerinden toplanan su ile buraya kadar ulaşıyor.

Aksu Deresi Ağzı
Aksu Deresi Ağzı

Dereye yakın bir noktada yer yıl Mayısın Yedisi ismiyle bilinen ve 20-23 Mayıs tarihinde bir festival düzenleniyor. Uluslararası Aksu Festivali’ne her sene binlerce yerli ve yabancı turist katılıyor. Giresun’da denize sadece bir kaç dakika yürüme mesafesinde durumundadır ve sizi cezbedecek oteller için her daim hizmetlerine devam ediyor.

Yorum Yaz