Image default
Isparta

Eğirdir Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi

Eğirdir Gezilecek Yerler

Eğirdir
Eğirdir

Eğirdir, Isparta şehrine bağlı bir ilçedir. Doğal güzellikleri ve aynı zamanda tarihi yapıların bulunduğu ilçe, Akdeniz’in “göller yöresi” en turistik yerlerinden biridir. Bu ilçe doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Isparta Eğirdir
Isparta Eğirdir

Eğirdir gezilecek yerler listesine eşsiz manzarası ile Eğirdir Gölü, doğallığı ile eden Kovada Gölü Milli Parkı farklı doğal oluşumları ile İnönü Mağarası rahatlıkla giriyor. Eğirdir ve tarihini yansıtan Hızır Bey Camii Ayastefanos Kilisesi farklı deneyimler yaşamak ziyaretçilere gezinti imkanı sunuyor.

Eğirdir Gezilecek Yerler
Eğirdir Gezilecek Yerler

Eğirdir Gölü

Eğirdir Gölü ve çevresi ilkbahar ve yaz mevsiminde bir doğal göldür. Türkiye’nin en büyük 4 gölü bulunan bu doğal güzellik, Sultan Dağları arasında ve deniz 1000 metre yüksekliktedir. Günün her saatinde renk alan göl eşsiz manzarası ile yerlerden biridir. Gölde Yeşil Ada ve Can Ada iki özel gezi noktası bulunuyor.

Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü

Kovada Gölü Milli Parkı

Karstik oluşumlu Gölü Eğirdir Gölü’ne kanal ile bağlanmıştır. Bünyesinde çeşitli ve bitki türüne ev sahipliği yapan gölün çevresi milli statüsündedir. Kovada Gölü’nden sarp yerler bulunmaktadır. Sarp ise vahşi hayvanlar yer aldığından gezinti için pek değildir. Kovada Gölü ve çevresinde çok çeşitli kelebek bulunduğundan ve tabiat gözlemcileri için eşsiz sunuyor.

Kovada Gölü Milli Parkı
Kovada Gölü Milli Parkı

Dündar Bey Medresesi

Dündar Bey Medresesi, 1237 senesinde inşa edilmiştir. II. Gıyaseddin Keyhüsrev han olarak inşa edilen yapı 1301 medrese haline getirilmiştir. Hamidoğlu Dündar Bey medreseye dönüştürülen yapı Selçuklu süslemeleriyle bezelidir. İki katlı 30 hücre ve ortasında bir avlu vardır. Giriş büyük taş kapı medreseye bir hava katmıştır.

READ  Doğanın Büyüsüyle Buluşun: Uluborlu
Dündar Bey Medresesi
Dündar Bey Medresesi

Eğirdir Kalesi

Eğirdir Kalesi, göle uzanan yarımada üstüne kuruludur. İç kale olarak iki kısımdan oluşan dış kısmın yalnızca temelleri ulaşabilmiştir. İç kale ise günümüze kadar biçimde ayakta kalmayı başarabilmiştir. Kalenin tarihinin M.Ö. 4. yüzyıl olduğu edilmektedir. Hamitoğulları Beyliği Dönemi’nde restore işlemini gören kale Timur zamanı ciddi tahribata uğramıştır. Eğirdir Kalesi Sanayi Mahallesi’ndedir.

Eğirdir Kalesi
Eğirdir Kalesi

Hızırbey Camii

Hızırbey Camii, turizmi açısından yapılardan biridir. 1327 ile 1328 seneleri arasında, Hızırbey inşa ettirilmiştir. 1814 yılında büyük yangın çıkması sonucu hasarı Yılanlıoğlu Ali Ağa gidermede öncü olmuştur. Cami sonrasında yeniden ibadete açılmış, dek aynı şekilde varlığını sürdürmeyi başarabilmiştir. Kemer minaresi ve tarihi kıymeti ile Türkiye’de en camilerden biridir.

Hızırbey Camii
Hızırbey Camii

İnönü Mağarası

İnönü Mağarası en turistik doğal alanlarından biridir. Ortalama 227 metre uzunluğundaki yağışlı günlerde küçük çapta göller gelmektedir. Bu da ziyaretçiler için deneyim imkanı sağlamaktadır. Mağarada incelemeler sonucu iskelet rastlanılmıştır. İskeletlerin yapısı daha önceden yerleşim yeri ve mezar olarak göstermektedir. Eğirdir’de muhteşem ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi için Eğirdir muhteşem bir seçimdir.

Eğirdir Mağaraları
Eğirdir Mağaraları

Ayastefanos Kilisesi

Eğirdir Belediyesi tarafından 1993 senesinde kilisede restore çalışmaları başlatılmıştır. Rum asıllı Hristiyan hacı yol üzerinde Kudüs’e giderken uğradıkları yerlerden biridir. Kiliseyi edenler çeşitli ayinler dini ritüelleri gerçekleştirmiştir. Tarihi değeri ilçenin gezi duraklarından biridir.

Ayastefanos Kilisesi
Ayastefanos Kilisesi

Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı

Kasnak Meşesi çevresi koruma altına alınmıştır. Kasnak Tabiatı Koruma Alanı geniş flora ve sahiptir. 218 bitki türünün tespit edildiği bu güzelliğin içerisinde yaban da hala sürmektedir. Tabiat gidilen yolun belli kısmı geri kalan kısmı asfaltlı olmadığından gidildiği takdirde dikkatli gerekebilmektedir. Isparta’ya doğru yola karar verdiyseniz, gezilmesi yerleri öğrenmek için gezi rehberi önemlidir.

Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı
Kasnak Meşesi Tabiatı Koruma Alanı

Eğirdir Günübirlik Gezilecek Yerler

Isparta’nın doğal ile dikkat çeken turistik ilçelerinden Eğirdir, sınırları sunduğu zenginliği, çevresinde de ziyaretçilerine yaşatmaktadır. Bu ilçe geziniz sırasında günübirlik gezilecek de listenize eklemeniz önerilmektedir.

READ  Yalvaç Gezilecek Yerler | En iyi 10 Rota
Isparta Eğirdir
Isparta Eğirdir

Davraz Kayak Merkezi

Isparta’nın kış adından söz sağlayan önemli bir noktadır. Kayak her seviyeye uygun avantaj sağlamaktadır. Eşsiz Eğirdir Gölü manzarası eşliğinde keyfi sunan Davraz Kayak Merkezi ortalama 27 km mesafededir.

Davraz Kayak Merkezi
Davraz Kayak Merkezi

Yazılı Kanyon

Tarihin ve doğanın noktası olan Yazılı Kanyon, 1989 senesinde milli park ilan edilmiştir. Kral Yolu geçmektedir. Zakkum ağaçları ile şölen sunan kanyonda, yamaç paraşütüne pek çok aktiviteyi mümkündür. Eğirdir – Yazılı arası mesafe 50 km’dir. Kendinizi ev hissedebileceğiniz, sorunlarınıza anında bulabileceğiniz oteller yer alıyor.

Yazılı Kanyon
Yazılı Kanyon

Zindan Mağarası

Isparta’nın Aksu ilçesinde bulunmakta olan Zindan Mağarası, sarkıtları, dikitleri ve incileri ile ziyaretçilerini benzersiz bir gezi davet etmektedir. Ortalama olarak 765 m uzunluğa sahip mağaranın 300 metrelik ziyarete açıktır. Zindan Mağarası Eğirdir’e ortalama 29 km mesafededir.

Zindan Mağarası
Zindan Mağarası

Isparta Müzesi

Isparta şehir -ziyaretçilerini ağırlayan müze, ortalama 15.000’e yakın eseri ile şehrin tarihini gözler önüne seriyor. Halı, Arkeoloji, Etnografya ve akabinde Hazine salonları konukları tarihte bir yolculuğa davet ediyor. Isparta Müzesi, Eğirdir’e ortalama olarak 35 km mesafede yer alıyor. Eğirdir’de farklı konaklama değerlendirmek isteyenler Eğirdir uygulama otelleri her daim ön plana çıkıyor.

Isparta Müzesi
Isparta Müzesi

Kutlubey Ulu Camii

Şehir merkezinde yer olup, en eski camilerden biridir. Çarşısı’nda yer alan konumu ulaşım sağlamaktadır. I. Murat Dönemi’nde edilmiş olup, tarih boyunca iki defa daha yıkılmış ve tekrar yapılmıştır. Eğirdir’e uzaklığı ortalama olarak 36 km’dir.

Kutlubey Ulu Camii
Kutlubey Ulu Camii

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yalvaç Gezilecek Yerler | En iyi 10 Rota

Gezicini

Isparta Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Doğanın Büyüsüyle Buluşun: Uluborlu

Gezicini

Yorum Yaz