Image default
Isparta

Yalvaç Gezilecek Yerler | En iyi 10 Rota

Yalvaç Gezilecek YerlerYalvaç, Isparta’nın tarihi ve en özel doğal güzelliklerle dolu yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Şehir merkezine ortalama olarak 108 km uzaklıkta bulunan Yalvaç gezilecek yerler değerlendirilmelidir. Anadolu’da kurulmuş şekilde antik kentlerden birine her daim ev sahipliği yapmakta olan Yalvaç hem tarihi hem de turistik açıdan oldukça zengindir.

Yalvaç
Yalvaç

Roma Dönemi sürecinde yedi tepe üzerine inşa edilen şehir yedi farklı mahalleye ayrılmıştır. Günümüze dek oldukça eski zamanlarda inşa edilmiş şekilde tarihi yapılar varlığını sürdürüyor. Tarihsel ve aynı zamanda kültürel güzellikleri ile beraber her daim ünlü olan özel ilçe “Dünyanın En Sakin Şehirleri” listesine ismini yazdırmayı başarabilmiştir.

Yalvaç Gezilecek Yerler
Yalvaç Gezilecek Yerler

Yalvaç Müzesi

Yalvaç Müzesi bölgede arkeolojik çalışmalar neticesinde bulunan sergilendiği yerdir. İlçe merkezinde bulunduğundan gezip görmesi kolaydır. Müzeye giriş yaşa ve kişiye ücretsizdir. Bünyesinde fosilleri, Pisidia Antiocheia Antik kalıntıları ve Men Kutsal Alanı’ndan eserler sergileniyor. Eserlerin çoğu yörede kalıntılar ve parçalardır. Isparta’da gezilecek yakın ve muhteşem görünümlü eğlenceli aktiviteler ile keyif Isparta otelleri seçeneklerine her daim göz atabilirsiniz.

Yalvaç Müzesi
Yalvaç Müzesi

Pisidia Antiocheia Antik Kenti

Antik kent, Yalvaç’ın yaklaşık 1 km uzaklıktadır. Sultan Dağı’nın 1776 metre yüksekliğindeki şekilde tepe üzerindedir. Antik kentin kuzey yönünden Anthius Nehri alır. Yalvaç’ın tarihini aktaran kentin tarihi M.Ö. 312’ye dayanıyor. Suriye Kralı Seleukos tarafından olup, çevresi Helenistik Dönem’de yapılmış olan ortalama 3 km uzunluğundaki surlarla beraber çevrilidir. Pisidia Antiocheia Antik Kenti her zaman açıktır. Yaz ve kış mevsiminde antik kapanış saati değişiklik gösteriyor.

READ  Isparta Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi
Pisidia Antiocheia Antik Kenti
Pisidia Antiocheia Antik Kenti

Devlethan Camii

Yalvaç’ın merkezinde Devlethan Camii inanç gezisi bağlamında gezilip görülebilecek özel yerlerdendir. Caminin inşa tarihi kesin bilinemiyor. Yapımını Selçuklu I. Mesud’un oğlu başlatmıştır. İnşasında cephe duvarlarda Antiocheia Antik Kenti’nden malzemeler kullanılmıştır. Tek minare inşa edilen cami oldukça sade görüntüye sahiptir.

Devlethan Camii
Devlethan Camii

Hoyran Gölü

Hoyran Gölü, kuzeyinde ve Yalvaç içerisinde yer alıyor. Eğirdir Gölü’nün kuzey kısmıdır. Göl, çevresinde yüksek dağların kar suları ve doğal kaynak sularından besleniyor. Bünyesinde birçok su sporu yapılabiliyor. Doğa ile iç içe keyifli vakit geçirmek için tercih ediliyor.

Hoyran Gölü
Hoyran Gölü

Hoyran Kaya Mezarları

Hoyran Gölü’ne dik inen kayalıklar yapılmış olan, soylulara özgü şekilde mezarlardır. Yalvaç’ın merkezine ortalama 25 km uzaklıkta olan kaya mezarları özel sayılabilecek bir mezar ayrı değerlendiriliyor. Kullanılan işçiliği ve mimari ile Bey mezarı olduğu tahmin edilen 30 metre yukarıda yer alıyor. Mezarın yapım tarihinin Antik Kenti’nin kuruluşundan önce olduğu tahmin ediliyor.

Hoyran Kaya Mezarları
Hoyran Kaya Mezarları

Anlatan Meydanı

Anlatan Meydanı, Yalvaç’ın açık alan bölgesidir. Meydanın adından da üzere gelen ziyaretçilere yöreyi anlatmak amacıyla tasarımlarla yapılmıştır. Meydanı gezmeye gelen gitmeyi planladıkları yerler için bilgi ediniyor. Meydanda birçok özel tören ve de zaman zaman düzenleniyor. Atatürk Anıtı ile beraber ören alanı da bünyesindedir.

Anlatan Meydanı
Anlatan Meydanı

Taşevi Halk Plajı

Taşevi Plajı, Eğirdir Gölü’ne noktasındadır. Genellikle günübirlik için ziyaret edilen plajda mangal, mescit ve çocuk alanı gibi imkanlar mevcuttur. Kafeterya ve olması göl kenarındaki plajın ziyaret kolaylaştırıyor. Genellikle yaz mevsiminde yerli ve yabancı kişilerin uğradığı alanlardan biridir.

Taşevi Halk Plajı
Taşevi Halk Plajı

Tarihi Çınar Ağacı

Yalvaç’ın merkezinde yer alan anıt ağacın 800 yıllık olduğu tahmin ediliyor. 16 metre boyundaki ağacın çevresi 10 metre civarındadır. Tarihi Çınar olduğu yerde, yani merkezde dinlenmek isteyenler için bir de işletme bulunuyor. Özellikle sıcak başlaması ile beraber işletme tarafından tercih ediliyor.

READ  Eğirdir Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi
Tarihi Çınar Ağacı
Tarihi Çınar Ağacı

Men Kutsal Alanı

Men Kutsal Alanı, Antik Kent’inin bulunduğu yere ortalama 5 km uzaklıktadır. Anadolu inanışlarındaki Men tanrısı adına inşa edilmiştir. Kutsal alanın araştırma ve kazılar günümüzde devam ediyor. Men Tapınağı ve diğer tarihi yaklaşık olarak 4. yüzyıla uzanıyor. Yapılan yeni çalışmalar bu tarihin daha da eski olabileceği sonuçlar veriyor. Kutsal alan gezip isteyen herkese açıktır. Isparta’daki sürekli ziyaret ettiği mükemmel için Isparta gezi rehberi önemli oluyor.

Men Kutsal Alanı
Men Kutsal Alanı

Eğirdir Gölü

Türkiye’nin dördüncü büyük gölü olma özelliğini Eğirdir Gölü, turkuaz rengi ile en turistik noktalarından özel biridir. Üzerinde Ada ve Yeşil Ada bulunuyor. Doğa ile iç içe vakit geçirirken tarihe de tanıklık edeceğiniz Yalvaç’a ortalama olarak 74 km mesafede yer alıyor.

Eğirdir Gölü
Eğirdir Gölü

Davraz Kayak Merkezi

Kış turizminde önemlidir. Isparta’nın uygun iklimi ile yapısı birleşince konukları eşsiz bir atmosfer bekliyor. Eğirdir Gölü manzarasına karşı, herkese uygun kayak pistleri bulunuyor. Davraz – Yalvaç arası mesafe 100 km’dir.

Davraz Kayak Merkezi
Davraz Kayak Merkezi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Isparta Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Eğirdir Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

Doğanın Büyüsüyle Buluşun: Uluborlu

Gezicini

Yorum Yaz