Image default
Genel

Hayat Onlara Güzel! Dünyanın En Mutlu Yeri: İskandinavya Ülkeleri

İskandinavya ülkeleri ilginç kültürü, örf ve âdetleri ile dikkat çekiyor. Üstelik dünyadaki en mutlu 5 ülke İskandinavya’da yer alıyor. Peki koskoca dünyada, o kadar ülke arasından en mutlu ilk 5’e girmeyi neye borçlular? Bu başarının sırrı maddi olanaklar mı yoksa geleneklere bağlılık mı?
İskandinav ülkelerinin duyunca insanı hayrete düşüren gelenek ve görenekleri neler? Bakalım siz; okuduktan sonra, ‘şimdi orada olmak vardı’ mı diyeceksiniz yoksa ‘iyi ki burada doğmamışım’ mı diyeceksiniz?
Hazırsanız ProGezi gezi rehberi, sizi bambaşka bir âlemi keşfe çıkaracak!

Dünyanın En Mutlu Yeri: İskandinavya Ülkeleri
Dünyanın En Mutlu Yeri: İskandinavya Ülkeleri

İskandinav Ülkeleri Nelerdir?

Avrupa’nın kuzeyindeki ülkeler, ‘İskandinav’ (İskandinavya)ülkeleri olarak adlandırılıyor. Bunlardan en popüler olanları;

  • İzlanda
  • Norveç
  • İsveç
  • Finlandiya
  • Danimarka

Şeklinde sıralanıyor. Bu ülkeler, ortak bir tarihi mirasa sahip. Ancak resmi dilleri farklılık gösteriyor.
Diğer taraftan bunlar; ‘Nordik Ülkeleri’ diye de biliniyor.
Bu ülkelerde refah düzeyi son derece yüksek. Öyle ki, her bireye dünya ortalamasının üzerinde milli gelir düşüyor.
Vatandaşlar geçimini özellikle balıkçılık, kış turizmi ve ihracattan sağlıyor.
İskandinav ülkeleri içinde AB’ye ilk üye olan Danimarka. 1995 tarihinde İsveç ve Finlandiya da Avrupa Birliği’ne dâhil olmuş. Norveç ve İzlanda ise AB’ye üye değil.
Toparlayalım: İskandinavya; Barents Denizleri, Atlas Okyanusu, Norveç ve Baltık ile çevrili bir yarımada. Finlandiya, Norveç, İsveç, Danimarka ve İzlanda’yı kapsayan coğrafyanın bütününe ‘İskandinavya’ adı veriliyor.

İskandinav Nerede?

Yukarıda da bildirdiğimiz gibi, İskandinavya nerede? Sorusuna; ‘Kuzey Avrupa coğrafyasında’ diye cevap verebiliriz. Az önce listelediğimiz 5 ülkeye ek olarak Åland Adaları, Grönland ve Faroe Adaları da İskandinavya ülkeleri içinde bulunuyor, eklemiş olalım.

READ  Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Dünyanın En Mutlu 5 İskandinavya Ülkesi

Progezi gezi rehberi, şimdi size bu ülkeleri kısaca tanıtacak. Daha önce bunlardan birine seyahat etme imkânı bulduysanız yorumlarınızı esirgemeyin!

İsveç
İsveç

İsveç

Stockholm’deki festivallerle meşhur olan ülke, her yıl milyonlarca turist ağırlıyor. Wira Spalen, Klasik Müzik Festivali ve Oktoberfest; İsveç’teki en popüler festivallerden bazıları. Her sene Nobel Ödül Töreni de yine başkent Stockholm’de düzenleniyor.
Malaren Gölü, Vasa Müzesi ve Stockholm Sarayı gibi ikonik noktalarıyla öne çıkan İsveç, birçok ürünün patentini de elinde bulunduruyor. Örneğin; kalp pili, mouse, üç noktalı emniyet kemeri, GPS ve bluetooth teknolojileri, Spotify, Skype, Minecraft, Candy Crush bunlardan bazıları. Hatta İsveç’in patent listesinde ‘fermuar’ bile var!
İskandinav ülkeleri arasında ön plana çıkan İsveç ile ilgili enteresan bir bilgi daha: Dünyanın en fazla adaya sahip ülkesi burası. İsveç’teki ada sayısı tam 267 bin 570!

Danimarka
Danimarka

Danimarka

Ülkenin başkenti Kopenhag olup, anayasal monarşi sistemiyle yönetiliyor. İskandinav ülkeleri listesindeki en küçük yer burası. Ülkenin en çok ilgi gören destinasyonları; Danimarka Açık Hava Müzesi, Bakkent Amusement Parkı, Christiansborg Sarayı, Tivoli Bahçeleri, Rosenborg Kalesi ve Stroget Caddesi.
Ülkenin neredeyse her yerinde mutlaka bir bisikletliye rastlamak mümkün. Burası dünyadaki en yeşil ülkelerin başını çekiyor. Hepimizin bildiği ‘Lego’ oyuncak markası Danimarka’da hayata geçmiş.
En kapsamlı yurt dışı gezi bloğu olarak, bu ülkeyi farklı bir yazıda uzun uzun anlatacağımıza söz veriyoruz. Ama şu ilginç bilgiyi paylaşmadan geçmeyelim:
Eğer Danimarka vatandaşıysanız ve 25 yaşına gelmiş olmanıza rağmen hâlâ evlenmediyseniz yandınız! Çünkü doğum gününüzde üzerinize tarçın dökecekler, size –deyim yerindeyse- tarçın banyosu yaptıracaklar! (!)😂

İzlanda
İzlanda

İzlanda

İskandinavya ülkeleri listesinde adından söz ettiren İzlanda, ekonominin ve turizmin çok geliştiği bir yer. Ancak ülke nüfusu çok kalabalık değil. İzlanda’nın dünyadaki en mutlu ülkelerden biri olma başarısı, halkın sıcakkanlılığıyla yakından ilgili. Çoğunluğun birbirini tanıdığı ve birbirine güvendiği bu ülkede, popülasyon (nicelik) az fakat insanlık (nitelik) fazla!
Ülkenin en ünlü yerleri ise; İzlanda Ulusal Müzesi, Son Voyager Buz Heykeli, Viking Denizcilik Müzesi, Hallgrimskirkja Katedrali.

READ  Kıbrıs'ta Mutlaka Yapılması Gerekenler
Finlandiya
Finlandiya

Finlandiya

Progezi gezi rehberi her yeri uzun uzun anlatmayı sever, okurlarımız bilir. Şu an amacımız ön bilgi vermek. Detaylı ülke ve şehir rehberleri yolda!
Neyse; Finlandiya, Baltık Denizi’nin kyısında konumlanıyor. Sauna bakımından zengin olan bu yer, dünyadaki en mutlu İskandinavya ülkeleri içerisinde göze çarpıyor. Ekonominin hızla gelişim gösterdiği bu ülke; Seurasaari Açık Hava Müzesi, Klasma Çağdaş Sanat Müzesi ve Helsinki Katedrali gibi noktalarıyla ziyaretçi çekiyor.
İnanışa göre Noel Baba, Finlandiya’nın Lapland bölgesinde yaşıyor. Öyle ki, Rovaniemi isimli bir köyde Noel Baba evi yer alıyor ve onu ziyarete gelmek isteyenler bu evin yolunu tutuyor.
Peki, Nokia markasının burada doğduğunu biliyor muydunuz? Öte Ayrıca Finlandiya, kahve tüketiminde öncü bir ülke. Finlerin her gün 8-9 fincan kahve tükettiği söyleniyor.
Burayı en popüler İskandinavya ülkeleri listesinde ayrıcalıklı kılan ilginç şeyler çok! Meselâ tuhaf geleneksel yarışmalar: Buzda yüzme, sivrisinek yakalama, cep telefonu fırlatma, eş taşıma ve dahası… 😊

Norveç
Norveç

Norveç

Petrol ihracatçısı olan Norveç, Avrupa’nın en zengin ülkeleri arasında bulunuyor. ‘Dünyanın en barışçıl ülkeleri’ listesine ismini yazdıran Norveç, kayak sporunun ilk başladığı yer.
ProGezi gezi rehberi şimdilik burada sona eriyor. Fakat sanmayın ki söyleyeceklerimiz bitti. Tüm İskandinavya ülkeleri birbirinden değerli güzellikler barındırıyor. Bu nedenle her şehri geniş geniş ele almak gerekiyor.
Oslo, maceralı tatil arayanlara hitap ederken; Stockholm ise metropol hayatını doğayla iç içe yaşama fırsatı sunuyor. Huzurlu atmosferiyle Kopenhag da misafirlerini bekliyor.
Burası; samimi insanları, şarkıları, kültürü, tarihi mirası, Aurora Borealis (Kuzey ışıkları); uzun lafın kısası her şeyiyle keşfetmeye değer!

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Yorum Yaz