Image default
Genel

Doğru Valiz Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Doğru Valiz Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Valiz, Seyahat

Bir seyahate çıkarken listenizi yaptınız, tatil sürenize göre eşyalarınızı seçtiniz ve geriye onları taşıyacak bir valiz seçmek kaldı. Seyahat alışkanlıklarınıza uygun bir valiz ile seyahatlerinizi hem keyifli hem de konforlu bir sürece çevirebilirsiniz.

Eşyalarınızı rahat bir şekilde sığdırabilmek, yolda herhangi bir sorun yaşamamak ve çıkacağınız seyahatin uzunluğuna göre tercih edebileceğiniz bir valiz ile yolculukları keyifli hale getirebilirsiniz. Her ihtiyaca yönelik üretilen valiz boyları, sağlamlık gibi önemli bir faktör ile birlikte değerlendirilmelidir.

Doğru Valiz Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Doğru Valiz Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Valiz seçiminde düşünmeniz gereken başlıklardan ilki kullanım sıklığı olmalıdır. Bu sıklığa uygun kalitede bir valiz seçimi ile seyahatlerinizdeki konforu koruyabilirsiniz. Valiz seçiminde ekonomik olması elbette bir kriter olarak gözetilmeli ancak ucuz diye kalitesiz bir ürün seçimi yapmak doğru bir tercih olmayacaktır.

 

Zira sık seyahat eden biriyseniz veya valizine fazla eşya koymayı sevenlerdenseniz sağlamlık sizin için kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir kriter. Bu nedenle sadece uygun fiyatlı diye kalitesiz bir valiz ile yola çıkmamalısınız.

İhtiyacınıza göre seçmeniz gereken valiz boyu

Valiz boyu her zaman karar vermekte güçlük çekilen konulardan biri olmuştur. Seyahat sürenize veya kullanacağınız ulaşım aracına göre valiz tercihi işinizi kolaylaştıracaktır. Kısa süreli iş seyahatlerine çıkıyorsanız ve yanınızda çok fazla eşya taşımıyorsanız kabin boy valiz ile yola çıkmak sizin için doğru bir tercih olabilir.

Kabin boy valizin özellikle uçak ve tren gibi ulaşım araçlarında sağladığı zaman tasarrufu önemli bir kriter. Uçağa binerken kabin boy valizinizi üst dolaplara yerleştirebilir ve yolculuk sonrası bagaj sırası beklemekten kurtulabilirsiniz.

READ  Marmaris Tatilini Güzelleştirecek 4 Detay

Aynı şekilde raylı ulaşım araçlarında da kabin boy valiziniz ile kolaylıkla seyahat edebilirsiniz. Geniş üst dolap hacimli bir tren yolculuğunda kabin boy valizinizi yanınıza alarak, yine seyahat sonunda zamandan tasarruf edebilir ve valizinizin güvende olduğundan emin olabilirsiniz.

İhtiyacınıza göre seçmeniz gereken valiz boyu
İhtiyacınıza göre seçmeniz gereken valiz boyu

Kabin boy valiz ile seyahat etmenin bir diğer avantajı da valizinizin her an yanınızda olmasıdır. Hem bir ihtiyaç dahilinde dilediğiniz eşyayı valizinizden alabilirsiniz hem de bagaja teslim edilen valizlerin başına gelmesi muhtemel kırılma veya yırtılma gibi sorunlardan kaçınmış olursunuz.

Bir haftadan daha uzun bir seyahate çıkıyorsanız ise orta boy bir valiz tercihi ile yola koyulabilirsiniz. Elbette kabin boy ile yolculuk yapmanın birçok avantajı var ancak ihtiyaç ve süre noktalarında orta boy bir valiz ile seyahat etme zorunluluğu da doğabilir. Buna ek olarak eşyalarını rahat rahat yerleştirmek isteyenlerden iseniz de kısa süreli seyahatlerinizde dahi orta boy valizi tercih edebilirsiniz.

Bununla birlikte valiz boyutu seçimindeki tek kıstas elbetteki seyahatte geçirilecek süre değildir. Mevsimsel şartlar ve yanınıza alacağınız eşyaların türü de bu seçimi direkt olarak etkileyecektir. Yaz aylarında çıktığınız bir seyahatte yanınıza aldığınız kıyafetler ile kış aylarında çıktığınız bir seyahatte yanınıza aldığınız kıyafetlerinizin hacminin aynı olmadığını unutmamak gerekir.

Bu nedenle özellikle kış aylarındaki yolculuklarda orta boy valiz ile birlikte büyük boy valiz çeşitleri de daha sık tercih edilmektedir. Yaz aylarında özellikle tatil amaçlı seyahatlerde, tercih edilen kıyafetlerin inceliği ve azlığı göz önünde bulundurulduğunda ufak boy valiz tercihlerinin yaz aylarında arttığı söylenebilir.

Uzun süreli seyahatlerde ise kurtarıcınız büyük boy valizler olacaktır. Birkaç valizi ayrı ayrı taşımaktansa bütün eşyalarınızı tek bir valizde toplamak seyahatleriniz için size ciddi bir avantaj sağlayabilir. Ama bununla birlikte içi tamamen doldurulmuş bir büyük boy valizin taşıma zorluğunu da unutmamak gerekir.

READ  Muhafazakar Villada Balayı

 

Dış yüzeyi kumaş mı olmalı abs mi?

Söz konusu sorunun cevabını vermeden önce yine ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Genel kanılarla valiz alışveriş yapmak özellikle bu noktada hüsrana uğratabilir çünkü mevsim şartları başta olmak üzere seyahat şekliniz dahi bu noktada önem arz etmektedir.

Dış yüzeyi kumaş mı olmalı abs mi?
Dış yüzeyi kumaş mı olmalı abs mi?

Kumaş bir valiz tercih ediyorsanız altın kural olan sağlamlığı yine ilk sıraya yerleştirmelisiniz. Özellikle su geçirmeyen kumaşlardan üretilmiş bir valiz seçimi, yağışlı havalarda hayatınızı kurtarabilir. Ancak kumaş valizin kolay yıpranma riskini de göz ardı etmemelisiniz.

Sert bir darbede yırtılma riski ve kolay yıpranma ihtimali kumaş valizlerin eksi hanesinde göze çarpan ilk unsurlardır. Bununla birlikte temizlik konusunda da kumaş bir valizin dış yüzeyini temizlemek bazı durumlarda zahmetli olabilir. Ancak tamir noktasında ise kumaş valizlerin kurtarılması biraz daha kolay olabilir.

 

Sert dış yüzeye sahip abs valiz kullanmak isteyenlerin ise kaliteli bir tercihte bulunması olmazsa olmaz bir zorunluluk. Sert darbelere dayanıklı ve esnek yapılara sahip kaliteli bir abs valiz tercihi hem hayatınızı kurtarabilir hem de daha derli toplu bir kullanım vadedebilir.

 

Ancak kaliteli bir abs valiz satın almadığınız takdirde kısa vadede kırılma ve çatlama gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle eşyalarınızın zarar görme ihtimali artar ve belki de en önemlisi tamir noktasında elinizden pek de bir şey gelmeyebilir. Abs plastik olarak adlandırılan bir malzemeden üretilen bu modeller yapıştırma yöntemi ile tamir edilmeye çalışılsa da çok sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir.

İç hacim ve çok bölmeli valiz avantajı

Seçeceğiniz valizin üretim malzemesi, dış yüzeyi ve kalitesi kadar dikkate alınması gereken bir diğer önemli başlık ise iç hacmi ve bölmelerinin kullanış olması. Seyahate çıkarken yanınıza birçok farklı eşya almayı sevenlerdenseniz birçok bölmesi olan modeller sizin için uygun olacaktır.

READ  En İyi Gezi Seyahat Siteleri Listesi
İç hacim ve çok bölmeli valiz avantajı
İç hacim ve çok bölmeli valiz avantajı

Bununla birlikte körüklü valizler ile de %20’ye kadar ekstra hacim sağlayabilir ve ihtiyaç dahilinde eşyalarınızı sıkıştırmadan valizinize yerleştirebilirsiniz. Fermuar kalitesi de yabana atılmaması gereken bir diğer önemli unsur olarak bilinmektedir. Birçok valizi aynı anda taşımak zorunda olduğunuz anlarda fermuar sorunu ile başbaşa kalmak sinir bozucu olabilir. Bu nedenle satın almak istediğiniz valizin fermuar sağlamlığına da dikkat etmek gerekiyor.



Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Muhafazakar Villada Balayı

Gezicini

Muhafazakar Villa Kiralamak İçin Rotanız Tatil Villam Olmalı!

Gezicini

Yorum Yaz