Image default
Bolu

Bolu Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Bolu Gezilecek Yerler

Doğanın tamamen hissedildiği önemli şehirlerden bir tanesi Bolu olarak bilinir. Bolu’ya gelen turistler tam anlamı ile tarih ve doğayı yan yana görebilirler. Yemyeşil alanların, parkların, kaplıcaların ve temiz havanın en güzel hali Bolu şehrinde bulunuyor denilebilir. Bolu gezilecek yerler arasında hafta sonu tatilinde veya uzun süreli tatilde rotada mutlaka bulunması gereken birçok yer bulunuyor.

Bolu Gezilecek Yerler
Bolu Gezilecek Yerler

Bolu Gezilecek Yerler Listesi

Bolu şehrinde güzel vakit geçirmek isteyenler şu bölgelere giderek gezi keyfini çıkarabilirler:

 • Mengen,
 • Mudurnu,
 • Dörtdivan,
 • Abant Gölü ve Tabiat Parkı,
 • Akkaya Travertenleri,

  Bolu Kış Manzaraları
  Bolu Kış Manzaraları
 • Gerede,
 • Gölcük Tabiat Parkı,
 • Yedigöller Milli Parkı,
 • Sülüklü Göl,
 • Çubuk Gölü,

  Bolu Aladağ
  Bolu Aladağ
 • At Yaylası,
 • Kartalkaya Kayak Merkezi,
 • Seben Kaya Evleri,
 • Karacasu Kaplıcaları,

Bolu’da bu önemli yerlere gelen kişiler ömürlerinde unutamayacakları güzellikler şahit olacaklarına emin olabilirler.

Mengen

Mengen dendiğinde akla ilk gelen yemektir. Çünkü 1400’lü yıllar ve sonrasında saray mutfağı için özel aşçılar burada yetişirdi. Günümüzde ise aynı şekilde Mengen’den çıkan pek çok aşçı dünyada ismini duyurmayı başarmıştır. Özellikle doğal güzelliği ve pek çok tarihi ile turistlerinde ilgi odağında bulunmayı başarıyor. Üstelik Mengen’e gelen ziyaretçiler restoranlara gelerek Mengen mutfağı lezzetini istedikleri kadar tadabilirler.

Bolu Mengen
Bolu Mengen

Mudurnu

Her sene binlerce kişinin uğradığı bir yer olan Mudurnu’da 173 adet tarihi yapısı bulunuyor. Kültürel gezi isteyen kişiler buraya gelerek UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde olan bu ortamı yakından inceleyebilirler. Mudurnu Saat Kulesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Osman Bey Camii ve Yıldırım Bayezid Camii gibi daha birçok önemli hazineler Mudurnu sınırlarında yer alıyor. Özellikle gastronomi konusunda da Mudurnu her zaman önemli bir yerde kalmayı başaran nadir bölgelerden bir tanesidir.

Bolu Mudurnu
Bolu Mudurnu

Dörtdivan

Dörtdivan ilçesine gelenler yüzlerce yıllık olan tarihi atmosferi yakından hissedebilirler. Bunun dışında Kartalkaya Kayak Merkezi’ne yakın olması sebebi ile herkesin mutlaka uğradığı bir bölgedir. İlçede Köroğlu Konağı, Kırklar Türbesi, geleneksel evler, Himmet Dede Türbesi ve birçok farklı tarihi güzellikler yer alıyor.

Bolu Dörtdivan
Bolu Dörtdivan

Abant Gölü ve Tabiat Parkı

Doğal güzellik dendiğinde Bolu’da bulunan Abant Gölü ve Tabiat Parkı herkesin aklına ilk gelen yerdir. Her mevsim gelinip görülmesi gereken bir yer olarak kabul edilir. Abant Dağları eteğinde bulunan krater gölü Abant, çevresinde çeşitli türden ağaçlar bulunuyor. Gürgen, sarıçam ve karaçam ağaçları birkaçı olarak sayılabilir. Tabiat parkında bungalov oteller, spor merkezleri, kamp alanları, balık restoranları, piknik alanları ve daha birçok türden önemli alanlar mevcut. Özellikle yaz aylarında gölün kenarında fayton gezileri turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor.

Abant Gölü ve Tabiat Parkı
Abant Gölü ve Tabiat Parkı

Akkaya Travertenleri

Travertenler dünya üzerinde son derece nadir olduğu bilinir. Akkaya travertenleri ise tüm turistleri büyülemeyi başaran önemli bir doğal zenginlik denilebilir. Travertenler 250 metre uzunlukta ve beyaz terasıyla meşhurdur. Her mevsim turistlerin mutlaka uğradığı bir yer olarak ön plana çıkıyor. Fotoğraf çekimi açısından önemli derecede sevilen travertenlerin yanında kır bahçeleri de bulunuyor. Burada pek çok farklı yemekler manzara izlenerek yenilebilir.

Akkaya Travertenlerii
Akkaya Travertenlerii

Gerede

Tarihi ve doğal güzellik konusunda iddalı olan Gerede, birçok önemli tarihi esere sahiptir. Frigya, Persler, Lidya, Bizans ve Osmanlı zamanından kalan tarihi eserler yerli ve yabancı turistlere eski zamanları tekrar yaşatıyor. Üstelik etrafında çam ormanları bulunuyor. Özellikle tarihi sonuna kadar yaşamak isteyenler Gerede’ye gelerek beklentilerinin karşılayan eserleri yakından inceleyebilirler.

Bolu Gerede
Bolu Gerede

Gölcük Tabiat Parkı

Stresten, sıkıntıdan ve tüm sorunlardan uzaklaşmayı arzu edenler için Gölcük Tabiat Parkı her zaman gezi listesinin başındadır. Yapay şekilde tasarlanan set gölü olan Gölcük Gölü’nde birçok önemli ağaç çeşitleri bulunuyor. Tabiatın güzelliğini keşfetmek isteyenler buraya gelerek kendileri için huzuru hediye edebilirler. Üstelik bisiklet turları, balık avlama, kano gezileri ve yürüyüş yapılabilir. Bunun dışında kış aylarında ise bembeyaz görüntüsü sayesinde fotoğrafçıların ilgi odağı olmayı başarıyor.

Gölcük Tabiat Parkı
Gölcük Tabiat Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Ülkemizin en çok gelinen yeri olan bu park 1642 hektar büyüklüğündedir. Yeşil rengin her tonunu görmek isteyen kişiler Yedigöller Milli Parkı’na gelerek önemli anlar yaşayabilirler. Park içerisinde birçok farklı göller bulunuyor. Gezinti yaparak bu göllere ulaşılabilir. Üstelik değişik ağaç türlerinin olması nedeniyle de dikkat çekmeyi başaran bir park haline geliyor. Parkı ziyaret edenler bungalov oteller, kamp alanları, dağ köşkleri ve karavan alanlarından yararlanabilirler. Ayrıca şelaleler ve ufak derelerde parkın ekstra güzelliklerindendir.

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı

Sülüklü Göl

Mudurnu’ya bağlı olan Tavşansuyu Köyü içerisinde yer alan Sülüklü Göl, 809 hektarlık alanı kapsayan önemli bir yerdir. 2011 Yılında tabiat parkı olarak kabul edilmesi ile birlikte yerli ve yabancı turistlerin gezi listesinde yer almayı başarmıştır. Doğa yürüyüşü, kamp, bisiklet gezisi ve fotoğraf çekimleri gibi aktiviteler sınırsız şekilde gerçekleştirilebiliyor. Tertemiz hava alarak ciğerlerini arındırmak isteyen kişiler Sülüklü Göl’e gelmeleri yeterlidir. Üstelik göl içerisinde mercan, sazan, gümüş ve alabalık çeşitleri bulunuyor.

Sülüklü Göl
Sülüklü Göl

Çubuk Gölü

Göynük ilçesine yakın olan Çubuk Gölü, çam ormanlarıyla ünlü bir yerdir. 15 hektar alan kaplaması dışında 13 metre derinliğe sahiptir. Özellikle alabalık ve sazan balıkları için turistlerin akınına uğradığı bir gerçek. Etrafta restoranlar, balık çiftlikleri ve kır bahçeleri hizmet veriyor. Temiz hava alarak yürüyüş yapmak isteyenlerinde en sevdiği yerlerden bir tanesidir. İlkbahar ve yaz aylarında ise sandal ve tekneler ile balık avlama turları gerçekleştiriliyor.

Çubuk Gölü
Çubuk Gölü

At Yaylası

Ülkemizin önemli turizm yerlerinden bir tanesi olan Bolu şehrinde, at yaylası ön plana çıkıyor. Bolu’ya yakın olan at yaylasında birçok farklı at çeşitleri bulunuyor. Osmanlı zamanında özellikle at yetiştirmek için seçilen değerli bir yayladır. Ayrıca kiraz ve meyve bahçeleri içerisinde yürüyüş yaparak bolca fotoğraf çekilebiliyor. Bahar aylarında gelen göçmen kuşlar ise yaylayı süsleyen önemli canlılardır. Yayla şenlikleri ve kiraz bayramları da turistlerin beğenisini kazanmayı başarıyor.

At Yaylası
At Yaylası

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kayak turu dendiğinde Kartalkaya Kayak Merkezi akla gelen ilk yerlerdendir. Bolu merkezine 37 kilometre uzaklıkta yer alsa bile özel araç ve toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşılabiliyor. Kayak yapmak isteyen kişiler Aralık ayından Nisan ayına kadar ziyaret edebilirler. Merkezde 5 adet kayak oteli bulunması sebebi ile rahatlıkla konaklayabilme imkânı bulunuyor. Pistin toplam uzunluğu 40 km ve 25 adet farklı kayak pisti mevcut.

Kartalkaya Kayak Merkezi
Kartalkaya Kayak Merkezi

Seben Kaya Evleri

Seben ilçesine gelenler kaya evlerini mutlaka ziyaret etmeliler. Hristiyanlık zamanında inşa edilen kaya evleri günümüze kadar gelerek önemli bir turistik yer halini almayı başarmıştır. Büyük kayalara açılan oyuklarda yaşam alanı kurmaları yanı sıra kayaları sığınak olarak da kullanmışlar. Özel dekorasyonlar ve benzersiz taş mimariler arasında konaklanarak eski zaman yaşantıları daha net bir şekilde anlaşılabilir.

Seben Kaya Evleri
Seben Kaya Evleri

Karacasu Kaplıcaları

Bolu’nun doğal güzellikleri dışında termal kaynakları da son derece ünlüdür. Ülkemizde sağlık açısından ön plana çıkan kaplıcalardan bir tanesi Karacasu Kaplıcalarıdır. Kaplıcada yer alan su 44 derece ve renksiz şekildedir. Ayrıca kokusuz olması ile farklı bir su olduğunu kanıtlıyor. Şifalı su arayanlar için Karacasu Kaplıcaları her zaman bu konuda destek sağlamayı başarıyor.

Karacasu Kaplıcaları
Karacasu Kaplıcaları

Rahatsızlıklarını bir nebze olsun termal sular ile yatıştırmak isteyen turistler Karacasu Kaplıcalarını tercih ediyor. Üstelik kaplıcanın etrafında bulunan temiz oksijen ve yeşil doğa, turistlerin uğrak alanlarından bir tanesidir. Romatizma, böbrek hastalıkları, kadın hastalıkları ve daha pek çok hastalıklar için Karacasu Kaplıcalarının şifa verdiği bir gerçektir. Bolu şehrine yalnızca 5 kilometre uzaklıkta olduğu için her türlü araç ile hiçbir problem yaşanmadan kaplıcaya ziyaret gerçekleştirilebiliyor.

Bolu seyahatinizde rotanıza karar verdikten sonra en popüler Bolu otelleri arasından seçim yapmak isterseniz Enuygun.com’u ziyaret ederek bütçenize en uygun Bolu oteli’ni bulabilirsiniz

 

Gölcük Gölü Tabiat Parkı Nerede Neler Yapılır?
Gerede Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler
READ  Gölcük Gölü Tabiat Parkı Nerede Neler Yapılır?

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Gölcük Gölü Tabiat Parkı Nerede Neler Yapılır?

Gezicini

Gerede Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler

Gezicini

Yorum Yaz