Image default
Erzurum

Aziziye Gezilecek Yerler

Aziziye Gezilecek Yerler

Aziziye
Aziziye

Aziziye ilçesi Erzurum şehrine bağlı 21 ilçesinden biridir. Erzurum şehri 2008 senesinde çıkan bir kanunla Büyükşehir statüsüne kavuşmuş bir vilayettir. Büyükşehir statüsüne kavuşunca Aziziye bölgesi, Palandöken ve Yakutiye ilçeleri İl merkezine bağlı şekilde merkez ilçeler olmuşlardır. Aziziye ilçesi ise il merkezine yaklaşık olarak 14 km uzaklıktadır. İlçenin tarihi milattan öncesine dayanıyor ve burada pek çok medeniyet varlığını sürdürmüştür. Aziziye gezilecek yerler genelde yakın tarihimizden izler taşır.

Erzurum Aziziye
Erzurum Aziziye

Bu devletler ilçeye birçok tarihi yapıyı da beraberinde kazandırmıştır. İlçe 2008 senesinde çıkan bir kanunla merkez bir ilçe olmuştur. İlçemize bağlı olarak 33 mahalle farklı bulunmaktadır. Aziziye ilçesi de bunlardan biridir. Tarihte isminin Kurtuluş Savaşı senelerindeki tabyası ile beraber duyulmuştur. İlçenin en meşhur olan yönü kaplıcalarıdır. Bu kaplıcalar civar şehirlerden gelenlerin şifa aradığı alanlardır.

Aziziye Gezilecek Yerler
Aziziye Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ile beraber tarihi mekânları ile de birlikte gezilip görülmeye değer olan ülkelerden birisidir. Birinci Dünya Savaşı’nda her daim gösterdiği kahramanlıkları ile ilçelerin ismini tarih kaynaklarında yazdırmayı bir hayli başarmıştır. Aynı vakitte son derce yeşil olan bu alanlarda hem tarım hem de hayvancılık temel olan geçim kaynağıdır.

Aziziye Kaplıcaları

Kış turizminde Palandöken şeklinde tanınan Erzurum ilçemiz Termal turizminde temelde Aziziye kendini tanıtmayı başarıyor. Aziziye’de yer alan termal su kaynakların her daim kalitesi bakımında Bölgede ilk sıradadır. Ülkemizde ise sayılı olan Termal kaynaklar arasındadır. Bu kaplıcalar esasında Erzurum Havaalanına beş km uzaklıktadır.

Aziziye Kaplıcaları
Aziziye Kaplıcaları

Palandöken Kayak merkezine ise ortalama on beş km uzaklıktadır. İlçede yer alan kaplıca suları özellikle yaz aylarında büyük bir ilgi görülüyor. Yerli yabancı pek çok insan buraya geliyor. Sağlık bakanlığınca tavsiye edilen bu kaplıcaların pek çok hastalığa şifa olmaktadır.

READ  Erzurum Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Ilıca Kaplıcası ve Aziziye Tabyası

Bu yapı Osmanlı –  Rus harbi sırasında ( 93 harbi) Şahitlik etmekte olan tabya Kars yolunun güveliğini sağlamak amacıyla Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Şehrin 10 km kuzeydoğusunda yer alan bu yapı tarihte en mühim bir savaşa şahitlik etmiştir.

Ilıca Kaplıcası
Ilıca Kaplıcası

Anlatılana uygun şekilde Rus askerleri tabyadaki askerlerini öldürerek tabyayı tam ele geçirecekleri esnada Nene hatun kundaktaki yavrusunu bırakarak satırla Rusya’nın askerlere saldırmıştır. Bunu gören Erzurum halkı ise ayaklanarak ve birleşerek Tabya’yı Ruslardan kurtarmıştır. Burada olaya dair bir Anıt bulunuyor.

Aziziye Tabyası
Aziziye Tabyası

Balıklı Göl

İlçe merkezine bağlı şekilde Söğütlü mahallesindedir. İlçe merkezine ortalama 12 km uzaklıktadır. Göl içerisinde irili ufaklı pek çok farklı balık vardır ancak bu balıklar kutsal sayıldığı için yenmiyor. Gölün kenarında piknik yeri bulunmaktadır. Buraya gelenler rahat ve keyifli şekilde pikniklerini yapabilirler.

Balıklı Göl
Balıklı Göl

Alaca Şehitliği

Bu şehitlik ilçe merkezine bağlı olan Alaca Köyünde bulunuyor. 10 mart 1918 zamanında ermeni çeteleri tarafında 278 Türkü burada katletmişlerdir. Kazım Karabekir katliamı şöyle anlatmaktadır. ‘’Köyü tümüyle dolaştım, facianın en kötüsü burada idi. Süngülenmiş yahut yakılmış cesetlerin başındaki ağlama ve aynı zamanda bağrışmalar kişilerin tüylerini ürpertiyordu. Süngülenmiş çocukları kucağına almış bazı kadınlar saçlarını yoluyorlardı.

Alaca Şehitliği
Alaca Şehitliği

Sanıyorum ki, yeryüzünde bu kadar kötü bir sahneyi gören gözler pek yoktur.” 1986 senesinde yapılan kazılar sonucunda bulunup basın yolu ile beraber bütün dünyaya duyurmuştur. Burada şehitler için bir anıt yapılmıştır. Her sene 12 mart tarihinde burada Alaca şehitleri için bir anma yapılıyor. İlçeye yolunuz düşerse bu tarihi ve inanç merkezlerini gezmelisiniz. Burada yer alan kaplıca sularından banyo yapmanız öneriliyor.

Aziziye Tabyası

Dönemin izlerini her daim barındıran ve oldukça ağır şekilde olaylara tanıklık eden Aziziye Tabyasının hikâyesi 1877 senesinde Ermeni çetelerinin baskını ile başlıyor. 1877 senesinde Ermeni çetelerinin Tabyaya girmesi tabyada görevli Türk askerlerine kabul edemeyeceği bir saldırı gerçekleşiyor. Çıkan çatışma sonucunda çok fazla ağır yaralanan Türk askerinin biri yaşanan durumu Erzurum halkına bildiriyor.

READ  Oltu Gezilecek Yerler
Aziziye Tabyası Erzurum
Aziziye Tabyası Erzurum

Aynı zamanda bu sırada Ermenilerin Türk Askerini öldürmesi ile beraber arkadan gelen Rus askerleri tabyayı ele geçiriyor. Ağır yaralı kurtulmuş olan Türk Askerinin haber vermesinin üzerine Erzurum’un halkı, eline ne geçtiyse alıyor ve Aziziye Tabyasına adeta akın ediyor. Halkın dayanışması ve aynı zamanda milli gücü sayesinde, tabyayı ele geçirmiş olan Rus Askerleri halka sadece yarım saat kadar dayanabilirler. Geçmişte çıkan bu tür olaydan dolayı 93 harbi şeklinde bilinen Osmanlı ve Rus savaşında kahraman adlandırılan Nene Hatun’un kabri ise bu Aziziye Tabyasında yer alıyor.

Erzurum Aziziye Tabyası
Erzurum Aziziye Tabyası

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yakutiye Gezilecek Yerler | Erzurum’un Gözbebeği

Gezicini

Oltu Gezilecek Yerler

Gezicini

Horasan Gezilecek Yerler

Gezicini

Erzurum Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz