Image default
Genel

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir Nasıl Yapılır ?

Aralıklı oruç diyeti

Son yıllarda oldukça popüler bir hale alan Aralıklı Oruç- İf Diyeti sağlıklı bir şey sağlıklı bir şekil kilo vermek isteyen yetişkinlerin sıklıkla araştırdığı konuların başında gelmektedir. Aslında bir diyet programı olmayan aralıklı oruç gün içerisinde tükettiğiniz tüm besinlerin farklı bir düzenli tüketilmesi demektir. Genel hatları ile bakıldığında aralıklı oruç uygulamasında günün belirli bir zaman diliminde hiçbir besinin alınmadığı ve enerji alımının kısıtlandığı bir süreç söz konusudur. Farklı yöntemler ile uygulanan ifdiyeti aynı zamanda bilimsel olarak da kanıtlanmış ve kabul görmüş bir uygulamadır.

Aralıklı oruç diyeti
Aralıklı oruç diyeti

Aralıklı oruç diyeti nedir

Aralıklı oruç diyeti bir diyet programından ziyade günü iki farklı bölüme ayıran ve hangi yemeğin yenileceğinden çok ne zaman yenmesi gerektiğini önemli olduğu bir beslenme tarzıdır.  Farklı türlerde uygulanabilen aralıklı oruçta açlık zamanı beslenme uygulayan kişinin yaşam tarzına ve alışkanlıklarına göre belirlenebilmekte ve değişebilmektedir. Bol sıvı alımının önemli olduğu bu beslenme tarzında 24 saatlik bir zaman diliminde kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere iki ana öğün şeklinde beslenilmektedir.

Aralıklı Oruç diyetinde belirlenen iki farklı önüne istenilen besinin yenilmesine izin verilmektedir. Elbette bu beslenme şeklinin her zaman sağlıklı yiyeceklerden oluşması önemlidir.  Tüm beslenme alışkanlıklarında olduğu gibi İf diyeti sürecinde de yüksek karbonhidrat ve şeker içeren işlenmiş ve hazır gıdalardan uzak durmak gerekmektedir.  Sağlık açısından oldukça faydalı olduğuna inanılan ve aynı zamanda sağlıklı kilo vermeyi destekleyen bu yönteme başlamadan önce bir hekim kontrolünden geçmek ve genel sağlık durumunun aralıklı oruç için uygun olup olmadığını belirlemek gerekmektedir.

READ  Hayat Onlara Güzel! Dünyanın En Mutlu Yeri: İskandinavya Ülkeleri

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır

Aralıklı oruç ile kilo verenler bu beslenme şeklini birebir uygulayan kişilerdir. Bu diyet uygulamasında oldukça popüler olan ve en çok tercih edilen farklı bazı yöntemler bulunmaktadır. En popüler olan ve bilimsel olarak ta sağlık açısından en çok tercih edilen if diyeti yöntemleri nasıl yapılır diye merak edenler için işte o yöntemlerden bazıları;

Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır
Aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır

NAC faydaları En yaygın kullanılan ve klasik olarak tercih edilen aralıklı oruç yöntemlerinden birisi 16:8 yöntemidir. Bu yöntemde 16 saat aç kalıp 8 saat yemek yeme süreci planlanmaktadır. Bu saat aralıkları her bir kişi için yaşam şartlarına ve yoğunluk saatlerine göre farklı belirlenebilmektedir. 16 saat aç kalma sürecinde uyku saatleri de dahil edilmektedir. Bu yöntemi uygulayan yetişkinlerin uyku süreci dahil 16 saat boyunca hiçbir şey yememesi önerilmektedir. Diğer kalan 8 saatlik zaman diliminde ise sağlığa zararlı besinler haricinde bir besin kısıtlaması olmadan beslenmesi sağlanmaktadır.

Bu yöntemde yemek aralarında şekersiz ve kalorisi sıvı tüketimi tüketim serbesttir. 24 saatlik bir zaman dilimi için belirlemiş olduğunuz ilk günden sonra 8 saat boyunca yemek yemeniz yasaktır. Ancak sıvı tüketimi serbesttir. İlk öğünün ardından geçen 8 saat tamamlandıktan sonra 2. öğünün zamanı gelmiş demektir. Akşam öğünü olarak adlandırılan bu öğünden sonra artık uyku dahil 16 saatlik bir açlık süreci sizleri beklemektedir. Bu süreçte de yine sıvı tüketimi yapabilmeniz mümkündür.

Aralıklı oruç bir beslenme.  Birkaç gün veya birkaç hafta uygulayabileceğiniz gibi bütün bir yıl boyunca da uygulayabileceğiniz bu beslenme sayesinde sağlıklı ve güvenli bir şekilde kilo verebilirsiniz.

5:2 Yöntemi

Popüler olan aralıklı oruç yöntemlerinden bir diğeri ise 5:2 yöntemidir. Bu beslenme yönteminde haftanın 5 günü normal kalori alımı yaparak beslenmeniz, haftanın diğer 2 gününde ise maksimum 500-800 arasında kısıtlı bir beslenme listesi oluşturmanız gerekmektedir. 2 gün sürecek olan kısıtlı beslenme programının birbirini takip eden iki gün uygulanmaması önerilmektedir.

READ  Yeni Foça Otel

Ye/Dur/ye Yöntemi

Bu yöntem ile haftada bir veya iki kez 24 saat süren bir oruç uygulaması yapılmaktadır. Bir gün boyunca beslenmenizi Düzenli bir şekilde sağlayarak bunu takip eden 24 saat boyunca aç kalmanız gerekmektedir. Bu yöntem aynı zamanda en zor if diyeti uygulama yöntemlerinden birisidir.

Aralıklı oruç ile kilo vermenin faydaları
Aralıklı oruç ile kilo vermenin faydaları

Aralıklı oruç ile kilo vermenin faydaları

Aralıklı oruç ile kilo verebilmek en sağlıklı diyet uygulamalarından birisidir.  Doğru bir şekilde uygulandığında bu beslenme şeklinin insan vücuduna sağlamış olduğu çok önemli faydalar bulunmaktadır. Aralıklı oruç programlarında kendinize ait programı planlarken alacağınız besinlerin tamamen sağlıklı besinlerden oluşması çok önemli bir detaydır. Gerekli ve yeterli sıvı alımının yapılması dikkat etmeniz gereken bir ayrıntıdır. Tüm bunları uyguladığınızda aralıklı oruç diyetinin insan vücuduna sağlamış olduğu faydalar net bir şekilde gözlemlenecektir.

Aralıklı oruç diyetinin sağlık açısından faydaları şöyledir;

  • Gün boyu aldığınız kalori miktarı azalacak ve dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olacaktır.
  • Kilo vermek ve mevcut kilosunu korumak isteyen yetişkinler için en sağlıklı ve uygulanabilirliği en kolay yöntemlerden birisidir.
  • Aralıklı oruç uygulaması vücutta detoks etkisi göstererek toksinlerin atılmasına ve hücrelerin yenilenmesine destek olacaktır.
  • Uygulama boyunca uzun süreli açlık sayesinde sindirim sistemi ve diğer sistemlerin dinlenmesine olanak sağlanacaktır.
  • Aralıklı oruç vücudun şeker ve yağ metabolizmasını düzenlemektedir. Kan basıncı ve kolesterol seviyelerini dengelemektedir.
  • Doktor kontrolünde uygulandığında bazı kronik hastalıkları önleyici olarak bilinmektedir. Aynı zamanda kronik hastalıkların tedavisine olumlu etki sağlamaktadır.
  • Vücudun insülin duyarlılığını artırmaktadır. Kan şekeri regülasyonunu sağladığı için Tip 2 diyabete karşı koruyucu olabilmektedir.

İfdiyeti nedir ve nasıl uygulanması gerekir konusunda merak ettiğiniz en doğru ve en geniş bilgilendirmelere İf Diyeti sitesi üzerinden girişi yapabilirsiniz. Burada yer alan açıklayıcı bilgilendirme metinlerinin her biri sayesinde kendiniz için en doğru aralıklı oruç diyeti planlamasını yapabilirsiniz. Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek ve kilo kontrolünüzü yapabilmek için İf Diyeti sitesini takip edebilirsiniz.

READ  Bahçeyi Düzenlemek için Benzersiz Fikirler

Kaynak. : NAC faydaları

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Popüler Deniz Kenarı Termal Oteller

Gezicini

Yorum Yaz