Image default
Genel

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç kiralama hizmetleri tatil veya iş gibi birçok seyahat amacının vazgeçilmezidir. Çünkü bu hizmet sayesinde her lokasyonda kişisel araç ile seyahat etmek mümkündür. Bununla birlikte araç kiralama süreçlerinde bakım ve vergi gibi sorumluluklar yer almamaktadır. Bunun için araç kiralama hizmetleri her yolcu için konforlu bir deneyim sunar. Araç kiralama şirketleri bu hizmeti sunarken bazı şartlar öne sürer. Kiralama prosedürlerinde de görülebilen bu şartlar hem firmanın hem de sürücünün güvenliği için gerekli. Her lokasyona özgürce seyahat etmek isteyen herkesin bilmesi gereken araç kiralama şartları tüm detaylarıyla burada.

1- Yaş Sınırı

 Hem kısa dönem hem de aylık araç kiralama gibi uzun dönem hizmet şartları arasında görülen yaş şartı; neredeyse tüm firmalar tarafından öne sürülmekte. Genellikle bu yaş sınırı 21 ile 70 arasında. Fakat bazı firmalar bu sınırı 19 yaşa kadar çekebiliyor. Genellikle genç sürücü hizmeti çatısı altında sunulan bu imkan sayesine genç yaştaki sürücüler de bu hizmetten faydalanma hakkı kazanıyor. Sürünün kimlik ibrazıyla yaş şartını karşıladığını göstermesi halinde araç kiralama imkanı kazandığını söylemek mümkün.

2- Ehliyet

Araç kiralama şirketleri güvenli bir hizmet sunabilmek adına ehliyet şartı da arıyor. Çünkü ehliyet belgesi sürücünün resmi olarak araç kullanabildiğini gösteren yegane belge. Bunun için araç kiralayacak kişinin mutlaka bir ehliyete sahip olması gerekiyor. Araç kiralama ehliyet şartları olarak genellikle 1 yıllık bir ehliyet belgesi talep ediliyor. Fakat bazı araç modellerinin kiralama süreçlerinde ehliyetin yanı sıra tecrübe de aranmakta. Mesela araç firmaları lüks segment araç kiralamak isteyenlere 3 yıllık bir ehliyet şartı öne sürebiliyor. Araç kiralama sürecinde prosedürlere takılmamak için bu bilgileri detaylı olarak incelemek oldukça önemli.

READ  Balayı Oteli Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 3- Depozito ve Ödeme Koşulları

Araç kiralama şirketleri sunduğu modelleri güvence altına alabilmek için depozito talep edebiliyor. Bu depozito genellikle aracın hasar görmesi veya kaza yapılması durumunda kullanılıyor. Ayrıca, sürücünün talep edilen şartları yerine getirmemesi sonucunda yaşanan maddi kayıplarda değerlendiriliyor. Bunun için her sürücünün araç kiralama işlemlerinde bir depozito vermesi gerekli. Buna ek olarak bazı araç kiralama firmaları ödemeyi kredi kartı olarak isteyebilir. Firmaların sürücülerin sebep olabildiği ek masrafları güvence altına almak için öne sürdüğü bu şart aslında güvenli kiralama işlemleri için de ideal.

 4- Kullanım Koşulları

 Bazı araç kiralama şirketleri kiralama koşulu olarak bazı sınırlılıklar getirebiliyor. Seyahat sınırı veya tütün mamulü tüketme yasağı gibi şart olarak koşulan sınırlar aracın sürdürülebilirliği açısından önemli.  Bununla birlikte bu durum ekstra bakım ücreti olarak sürücüye yansıtılabiliyor. Kiraladığı aracı aldığı gibi haliyle teslim etmek isteyen her sürücünün bu tür şartları göz önünde bulundurması gerekiyor.

 5- Yakıt ve Kilometre Koşulları

 Araç kiralama firmaları sürücülere araçları belirli bir yakıt seviyesinde teslim ediyor. Bu doğrultuda da sürücülerden araçları teslim aldıkları yakıt miktarıyla teslim etmeleri talep ediliyor. Aksi takdirde iade sürecinde sürücülerden ekstra ücret talebinde bulunulabiliyor. Buna ek olarak her araç belirli bir kilometre sınırıyla kiralamaya sunuluyor. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi araç kiralama sözleşmelerinde ve şartlarında bulmak mümkün.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Şişme Botlarla Balık Tutmanın Keyfi

Gezi Cini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Prag Viyana Budapeşte Turu Nasıl Yapılır?

Gezicini

Yorum Yaz