Image default
Genel Ülkeler

Amerika gezisi Amerika yaşam maliyeti

Amerika gezisi düzenlemek isteyen 2 kişilik bir grup için 2 haftalık Amerika gezi turları en az 2.000 avroya mal olacaktır. Ortalama bir Amerika gezi turu 3.870 avroya biraz daha yüksek bir Amerika turu ise 6.243 avroya mal olacaktır.  Bu maliyetler aşağıda listelenen Amerika şehirlerinde şu oranlarda değişiyor:

  • New York City yüzde 47 daha fazla
  • Brooklyn’de yüzde 46 daha fazla
  • Havai’de yüzde 33 daha fazla
  • Santa Monica’da yüzde 31 daha fazla
  • Seatle’de yüzde 30 daha fazla
  • Washington DC’de yüzde 13 daha fazla

Olacaktır.

Amerika Yaşam Maliyeti

Amerika’da öğle yemeği 17 avro
Akşam yemeği 33 avro
Mc Donald’s 8.2 avro
Yarım Litre bira 4.7 avro
Kutu kola 2.1 avro
Amerika’da 1 yıldızlı otel 104 avro
Amerika’da 2 yıldızlı otel 120 avro
Amerika’da 3 yıldızlı otel 171 avro
Amerika’da 4 yıldızlı otel 251 avro
Amerika’da 5 yıldızlı otel 533 avro
Pansiyon 1 gecelik 108 avro
Yüzme havuzlu otel 154 avro
1 yatak odalı daire kirası aylık 1.088 dolar
3 yatak odalı daire kirası aylık 1.870 dolar
Amerika’da kira ödeyen 4 kişilik bir ailenin aylık gideri 4.790 dolar
Tek kişinin Amerika yaşam maliyeti kira veriyorsa 2.112 dolar
Tek kişinin aylık yemek masrafı 543 dolar
Ulaşım masrafı 99 dolar
Amerika’da asgari ücret 4.139 dolar
Amerika yaşam maliyeti 2023

Amerika Market Fiyatları

1 L süt 0.96 dolar

1 Kg ekmek 5.4 dolar

1 Kg pirinç 3.8 dolar

12 yumurta 32 dolar

1 Kg tavuk 11.2 dolar

1 Kg biftek 14 dolar

1 Kg domates 4.15 dolar

1 Kg portakal 4.02 dolar

Yarım Litre bira 3 dolar

Amerika’da en iyi spor ayakkabı 81 dolar

Doktor muayene ücreti 113 dolar

Sinema bileti 12 dolar

READ  Portekiz Gezilecek Yerler Rehberi

Aylık kreş kirası 1.076 dolar

Kaynak [1]

Amerika Gezi Turları

Amerika’da gezilecek en güzel yerlerin başında doğa harikası olan büyük kanyon yer alıyor. Buradan 277 mil uzunluğunda Colorado nehri geçiyor. Park yürüyüşleri ve helikopter turları düzenleyebilirsiniz. Amerika’da gezilecek bir diğer yer ise milli parktır. 900 mil uzunluğunda uzun yürüyüşler için biçilmiş kaftandır. Parkta bizonlar kurtlar ve ayılar bulunuyor.

California Yosemite ulusal parkı da keşfedilmesi gereken doğa yürüyüş alanları arasındadır. Yüksekten akan şelalelerin kaynağıdır. Plaj ve park meraklısı iseniz Maui görülecek en güzel yerlerden.

Glacier Ulusal Parkı ve Zion Ulusal Parkı ilki Montana’da diğeri Utah’ta yer alan iki doğa harikası parktır. Glacier Ulusal Parkı 700 üzerinde göle ev sahipliği yapıyor. Vahşi geyiklerin kaynaştığı bu bölgede kano ve balıkçılık yapılabilir.

Zion parkında ise yürüyüş parkurları var. Zorlu geçişler ve uzun yürüyüşler için burası tercih edilebilir.

Honolulu-Oahu kent ve plajın uyumunu gösteren bir bölge. Waikiki sahili de burada ve on binlerce turistin akınına uğruyor.

San Francisco ve New York City turistlerin en önemli uğrak yerleridir. Müzeler, sanat galerileri, bin bir çeşit insan ırkının uyum içinde eridiği muazzam kozmopolit şehirler.  Bir gezginin aradığı her şey var.

Kayakçılar ve snowboardcular için Tahoe gölü bölgesine kış aylarında Lake Tahoe’daki sayısız tatil beldesindeki yamaçlara çıkmak için sürüler halinde gelirler.

Amerika’da ziyaret edilecek çok çeşitli yerler var. Güneşin, kumsalın ve harika manzaranın tadını çıkarabilirsiniz, ancak biraz daha aktif bir şeyler sunan çeşitli yerler de vardır. Mayıs ayında eğlenceli bir tatil için müzelerden Great Outdoors’a kadar pek çok seçenek var.

Yapılacak en iyi şeylerden biri, ülkedeki en ünlü Milli Parkları gezmek. Red rock harikalar diyarından bir dağ cennetine, ABD’de inanılmaz manzaralar sunan birçok yer var. Arches, Canyonlands ve Badlands, kontrol edilmesi gereken parklardan sadece birkaçıdır.

READ  Gürcistan Gezi Rehberi ve Seyahat Bütçesi

Moab’a gitmenin birkaç yolu var. En kolay yol, Las Vegas’tan seyahat etmek yaklaşık bir hafta süren otobüsle. Diğer seçenekler arasında tren veya araba sayılabilir. Parkı yürüyerek ziyaret etmek isterseniz, bölgede araba kullanabilir veya yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz aylarında park turistlerle dolu olabilir, ancak mayıs ayında daha az insan bulacaksınız.

Diğer bir seçenek ise, 101 numaralı Otoyol boyunca bir yolculuğa çıkmaktır. Yol boyunca bir dizi küçük kasaba ve tarihi mekandan geçeceksiniz. Otoyolun sonuna geldiğinizde, ülkenin en nefes kesici manzaraları sizi bekleyecek.

New York, mayıs ayı boyunca gezginler için bir başka harika destinasyondur. Burası popüler bir turizm merkezidir, ancak mayıs ayında hava ılımandır ve uzun kuyruklar için endişelenmenize gerek kalmadan gezinin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca birçok ücretsiz müze var.

Biraz farklı bir şey arıyorsanız, Asheville, NC’ye bakın. Bu şehir Blue Ridge Dağları’nda bulunur ve Biltmore Malikanesi’ne ev sahipliği yapar. Aynı zamanda harika bir canlı müzik merkezidir. Bölgedeyken yerel bira fabrikalarına ve yemek kamyonlarına göz atabilirsiniz.

Sanibel ve Captiva Adaları mükemmel bir plaj kaçamağıdır. Bu adalar kumsalları ve güzel gün batımları ile bilinir. Ayrıca deniz kabukları ve bozulmamış sahilleriyle ünlüdürler. Sıcak havalarda yüzme ve sörf gibi plaj aktivitelerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca tarihi Eastern State Hapishanesini deneyimleme şansına sahip olacaksınız.. South Street Bahar Şenliği gibi mayıs ayında çeşitli sokak festivalleri düzenlenmektedir [2].

Kaynaklar

Kaynak [1]: https://www.waar-en-wanneer.nl/budget/verenigde-staten/

Kaynak [2]: https://travel.usnews.com/rankings/best-usa-vacations/

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yüzlerce Yıllık Geçmişiyle Tavla Oyunu

Gezicini

Yeni Foça Otel

Gezicini

Villa Kiralamanın Avantajları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gezi Cini

Uçak Bileti Nasıl İptal Edilir?

Gezicini

Türkmenistan Gezi Rehberi ve Seyahat Bütçesi

Gezicini

Türkiye’nin Kiralık Minibüsleri

Gezi Cini

Sri Lanka Turist Rehberi Sri Lanka Gezi Maliyetleri

Gezicini

Şikayet Merkezi’nde Şikayet Nasıl Yazılır?

Gezicini

Şehrin Gürültüsünden Uzak Bir Hafta Sonu İçin Kiralık Dağ Evleri

Gezicini

Yorum Yaz