Image default
Gürcistan

Tiflis Gezilecek Yerler | Tarihi Yerleriyle Bilinen Şehir

Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis
Tiflis

Gürcistan’ın tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan şehri Tiflis, her yıl binlerce turisti ağırlamaya devam ediyor. Son dönemlerde artan tarih ve doğa sevgisi seyahat severleri Tiflis şehrine yönlendiriyor. Bu şehirde gerek tarihsel özellikleri ile dikkat çeken mimari yapıtları gerekse doğal manzaraları ile gözleri kamaştıran güzellikler bulabilirsiniz. Tiflis gezilecek yerler ile gezmeyi severler adına oldukça verimli bir yolculuk olabileceğini temenni edebiliriz.

Tiflis
Tiflis

Tiflis’e Ne Zaman Gidilir?

Tiflis şehrine gitmeden önce oranın hava durumu ile ilgili bilgi edinmek gereklidir. Aynı zamanda hangi dönemlerde ne gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği varsa özel şenlikler araştırılmalıdır. Tiflis’e özellikle temmuz ağustos dönemlerinde gitmemeye çalışın. Çünkü hava oldukça sıcaktır. Şehri ziyaret etmeniz için en ideal dönemler sonbahar ve ilkbahar ayları olacaktır.

Gürcistan Tiflis
Gürcistan Tiflis

Tiflis’de Ne Kadar Kalınır?

Tiflis oldukça tarihi şehirlerden biridir. Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmasının yanı sıra mimari eserlerin korunarak günümüze ulaşmış olması da bu gerçeği açıklar niteliktedir. Tiflis şehrine gitmek isteyenler öncesinde detaylıca tarihi araştırma yapılmalıdır. Aynı zamanda bu şehre en az bir haftanızı ayırmanızı önerebiliriz. Şehri detaylı bir şekilde gezme niyetiniz yoksa hafta sonu gezisi sizler için ideal olabilir. Eğer biraz daha vakit geçirmek istiyorsanız gezinize birkaç gün daha eklemenizi önerebiliriz. Tiflis içerisinde detaylı olarak gezmenizi sağlayacak acenteler ile de görüşebilir, şehrin köylerine de yapılabilen gezilere katılabilirsiniz.

Tiflis Gezilecek Yerler
Tiflis Gezilecek Yerler

Tiflis’te Görülmesi Gereken Yerler

Tiflis Gürcistan’ın başkenti olmasının yanı sıra içerisinde yer alan pek çok tarihi mekân ile özellikle görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca ağız tadınıza uygun birçok farklı yemeği deneyebilirsiniz. Şehir içerisinde yer alan birçok mimari eser tarih olduğu gibi doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz alanlarda mevcuttur.

Tiflis Gezilmesi Gereken Yerler
Tiflis Gezilmesi Gereken Yerler

Tiflis içerisinde görülebilecek yerler,

 • Narikala Hisarı Ve Kartelis Deda Heykeli
 • Rike Park
 • Sülfür Hamamları
 • Büyük Tiflis Sinagogu
 • Meidan Bazaar
 • Tiblis Old Town
 • Barış Köprüsü
 • Jumah Camii

  Tiflis Gürcistan
  Tiflis Gürcistan

Şeklinde sıralanabilir. Şehir içerisinde kendinize özgü rotalar oluşturabilir, şehir rehberleri ile bilgi dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda şehre özel aracınızla gelebileceğiniz gibi turlar aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Narikala Hisarı Ve Kartelis Deda Heykeli

Dördüncü yüzyıldan günümüze kalmış olan nadir yapılardan biri Narikala hisarıdır. Bu hisar her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Hisar pek çok hasara uğramasına rağmen hala etkileyiciliğini kaybetmemiştir. Aynı zamanda tarih severlerin mutlaka uğraması gerektiği yerlerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Bir yüzü hamamlarla dolu olan bu hisarın bir yüzü Abanotubani bölgesine bakarken diğer yüzü ise büyüleyici manzaralar sunan botanik bahçesine bakar. Rike parktan bindiğinizde teleferikler bu asırlık kaleye ulaşabilirsiniz. Narika kalesi Semba katedrali gibi şehrin çoğu yerini görebilen bir manzara alanında yer alıyor. Narika kalesi 1827 yılında bir deprem sırasında hasara uğramıştır.

Narikala Fortress
Narikala Fortress

Ancak kalenin orijinal duvarının hala ayakta olduğunu söyleyebiliriz. Narika kalesinin içerisinde yer alan aziz Nikolas kilisesi de yine aynı deprem sonrasında yıkılmıştır. 1996 yılında ise kilise restore edilmiştir. Zirveye ulaşmanın en hızlı yollarından biri teleferiklerdir. Bu kaleye bir sur da diyebiliriz. Zire duvarların gerisinde bulunan sergi, müze, kafe gibi kullanımlar burada yoktur. Ancak her şeye rağmen kalenin olduğu yerlerden kuş bakışı olarak şehir manzarasını görebiliriz. Bu kalenin yakınlarında da 20 m yüksekliğine sahip Kartelis Deda heykeli bulunur. Ülkenin önemli sembollerinden birisidir. Tiflis’te şehrin hemen hemen her yerinden görebilirsiniz. Eğer Narika kalesine kadar çıkarsanız bu heykeli de görebilirsiniz.

Kartlis Deda Heykeli
Kartlis Deda Heykeli

Sülfür Hamamları

Tiflis şehrinin geleneksel kükürt hamamları eski kentin Abanotubani bölgesindedir. Aynı zamanda kükürt kokusu yükselen kırmızı tuğlalı kubbeleri hiçbir şekilde gözden kaçmayacaktır. Gerek tarihi gerekse yerel deneyimlere sahip olmak isteyenler için Tiflis’te görmeniz gereken yerlerdendir.

Tiflis Sülfür Hamamları
Tiflis Sülfür Hamamları

Şehir sülfür kaplıcalarının üzerine kurulmuş olduğu gibi gürcü dilinde Tiflis sıcak anlamına gelir. Abanotubani bölgesi ise sülfür hamamlarının çevresindeki güzel yapılarla Tiflis’in geri kalanından ayrılır. Gerek cumbalı gerekse işlemeli desenli yapıları vardır. Bu alanda termal suların olduğu küçük bir dere bulunur.

Büyük Tiflis Sinagogu

Gürcü sinagogu olarak bilinen büyük sinagog 19.yy sonlarında Tiflis şehrine yerleşmiş olan Yahudiler tarafından eklektik bir üslupta tuğlalar yardımıyla inşa edilmiştir.

Büyük Tiflis Sinagogu
Büyük Tiflis Sinagogu

Meidan Bazaar

Narika kalesinin eteklerinde bulunan bu alanda kafeler, restoranlar, Metheki köprüsü ve kura nehri bulunuyor. Buraya geldiğiniz zaman nereleri keşfetmek istediğiniz size kalmıştır. İster buradan Narika kalesine tırmanabilir isterseniz de Metheki köprüsünden geçerek Metheki kilisesine varabilirsiniz. İsterseniz sülfür hamamlarına doğru yürüyebilirsiniz.

Meidan Bazaar
Meidan Bazaar

Tiflis Old Town

Şehrin en dikkat çekici yerlerinden biri olan bu mekân en gözde ve turistik yerlerden bir tanesidir. Tiflis özgürlük meydanın barış köprüsüne değin bir alanı kapsayan bölgede bulunan tarihi evlerde oldukça büyüleyici bir görüntüye sahiptir.

Tiflis Old Town
Tiflis Old Town

Barış Köprüsü

Barış köprüsü olarak bilinen bu köprü eski Tiflis ile modern yapıların yer aldığı yeni Tiflis’i birbirine bağlayan konumdadır. Kura nehrinin üzerine inşa edilmiştir. 2010 yılı içerisinde Tiflislilerin kullanımına açılmış olan bu köprü modern bir şekilde dizayn edildiği gibi çelik bir köprüsüdür. Özellikle bu alanda akşamları dans eden şarkı söyleyen kişilerle karşılaşabilirsiniz. Bu köprü Tiflis merkezinin tam orasında yer alır. İtalyan mimar lucchi tarafından tasarlanmıştır. Ayrıca 150 metrelik bir uzunluğa sahiptir.

Bridge of Peace Tiflis
Bridge of Peace Tiflis

Aynı zamanca bu camii bugün ki Gürcistan’ın önemli bir sembolüdür. Köprüsünün çatısı dalga bir biçime sahiptir. Ve güzel bir deniz hayvanını andırır. Tiflis’in eski şehri bölgesinin yeniden canlandırılması çalışmaları kapsamında aydınlatma tasarımı da yapılmıştır. Aydınlatma konsepti çatının biçimini öne çıkarırken bir hayvanın nefes alışverişini andıran dalga biçimli hareketleri oluşturur.

Tiflis Barış Köprüsü
Tiflis Barış Köprüsü

Bu sebeple dünya üzerinden de örneğine az rastlanır bir güzelliğe sahiptir. Köprüde mimari biçimin vurgulanması için yapıya ışıktan ikinci bir deri vermek istenmiştir. Uygulama da otuz binlik bir ampul kullanılırken köprü üzerindeki yayaların hareketleri ile birlikte etkileşim içerisinde 240 sensörden oluşmuştur.

Rike Park

Barış köprüsünden geçtikten sonra rike park, çok yakın bir dönemde halka açılmıştır. Tiflis gezilecek yerler arasında bulunan park çiçeklerle bezendiği gibi parka oturabilir etrafta neler olup olmadığını inceleyebilir, seyahatiniz için ilerleyen rotalarınızı hazırlayabilirsiniz. Bu parkın bir bölümünde Alman hükümetince verilen Berlin duvarından küçük bir parça vardır. 

Rike Park
Rike Park

Parkın bir diğer ucu ise Avrupa meydanıyla birleşir aynı zamanda bu parktan Narika kalesine doğru yükselen teleferikle gidebilirsiniz. Narika kalesine tırmanmak istemezseniz bu alandan teleferikle birlikte Mtkvari nehrinin üzerinden geçerek Narika kalesine çıkmanızı öneririz.

Jumah Camii

Jumah camii 1800lü yıllar içerisinde restore edilmiş olan camilerden biridir. Bu caminin diğer camilerden farkı ise Gürcistan’da yayan hem suni hem de şii Müslümanlar için ortak olarak kullanılıyor olmasıdır. Bu cami ilk olarak 1700lü yıllar içerisinde Osmanlılar tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Jumah Camii
Jumah Camii

Zaman içerisinde birkaç kez ciddi bir değişikliğe maruz kalmış olsa da günümüzde sıklıkla kullanılır. Şuan Tiflis içerisindeki tek camiidir. Bu alanda önceki senelerde iki cami vardı. Birini Şiiler kullanılırken diğerini Sünniler kullanıyor. Köprü yapılması talebiyle buradaki camilerden biri yıkılınca her iki cemaat birlikte aynı camide kılmaya başlamıştır.

Yorum Yaz