Image default
Adıyaman

Kahta Gezilecek Yerler

Kahta Gezilecek Yerler

Kahta
Kahta

Kahta ilçesi Adıyaman’ın en meşhur turistik bölgesi olarak bilinir. Her sene binlerce kişinin ziyaret edildiği bu ilçe içerisinde oldukça önemli yerler bulunuyor. Yerli ve yabancı turistler yaz aylarında bu ilçede var olan binlerce senelik geçmişi yakından inceleme şansına sahipler. Ayrıca Adıyaman’a gelen turistlerin merkezi konumu ve hesaplı oluşu ile Kahta otelleri konaklama açısından da öne çıkıyor. Güneydoğu Anadolu seyahatinde bulunmak isteyen kişiler mutlaka Kahta gezilecek yerler listesine bakıp ilçeye bir kere bile olsun uğramalıdır.

Kahta Gezilecek Yerler
Kahta Gezilecek Yerler

Kahta Gezilecek Yerler Nelerdir?

Yolu Adıyaman’a düşen kişiler Kahta ilçesinde şu önemli yerleri gezebilirler;

 • Nemrut Dağı Milli Parkı
 • Arsemia Antik Kenti
 • Atatürk Barajı
 • Değirmen Başı
 • Kahta Çayı
 • Cendere Köprüsü

  Kahta
  Kahta
 • Karakuş Tümülüsü
 • Şeytan Köprüsü
 • Eski Kahta Kalesi
 • Gerger Kanyonu
 • Adıyaman Müzesi
 • Palanlı Mağarası

Kahta ilçesine gelen kişiler bu alanları gezerek tarihi dokuları yakından inceleyebilirler.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Kahta ilçesine birkaç kilometre uzaklıkta yer alan bu parkta tarihi ve doğal yapılar dikkatleri üzerine topluyor. Büyük bir bölgeyi kapsayan park içerisinde Kommagene Krallığı ve Memlük Devletinin eserleri bulunuyor. Buna bağlı olarak turistler açısından son derece önemli bir kültüre sahiptir. Kahta’ya gelip parkı ziyaret etmek isteyen kişiler en geç 18:30’a kadar giriş gerçekleştirebilirler. Üstelik park UNESCO dünya mirasları listesine kabul edilmiştir.

Nemrut Dağı Milli Parkı
Nemrut Dağı Milli Parkı

Arsemia Antik Kenti

İlçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan antik kent için her sene binlerce turist akın ediyor. Buraya gelmek isteyenler otobüs veya özel araçlar ile ulaşım gerçekleştirebilir. Binlerce yıllık tarihe eşlik eden Arsemia Antik Kenti içerisinde arkeolojik çalışmalar yapılıyor. Dileyen herkes istediği zaman antik kent içerisinde girebilir.

Arsemia Antik Kenti
Arsemia Antik Kenti

Atatürk Barajı

En önemli yerlerden bir tanesi olan Atatürk Barajı için özel araç veya otobüs aracılığı ile ulaşım sağlanabilir. Yabancı turistlerin büyük bir merakla uğradığı bir yer olarak dikkat çekmeyi başarıyor. Genel olarak yaz ayları içerisinde ziyaretler gerçekleştirildiği için piknik ve kamp alanlarında yararlanılabilir. Özellikle fotoğraf çekimi yapmak isteyen kişiler burada zaman geçiriyor. Akşam 18:30’a kadar giriş yapılabildiği gibi herhangi bir ücret talep edilmiyor. İsteyenler özel gezi turları ile birlikte Atatürk Barajı için ziyarette bulunabilirler.

Atatürk Barajı
Atatürk Barajı

Değirmen Başı

Değirmen Başı doğal güzelliği ile birlikte turistleri etkilemeyi başaran önemli bir yerdir. Girişte herhangi bir ücret uygulanmadığı için herkes rahatlıkla gezebilir. Bu bölgeye gelmek isteyenler gezi otobüsleri veya özel araçlardan yararlanabilirler. Değirmen Başı piknik ve kamp alanlarına yakın olduğu için gezilmesi gereken önemli yerler arasında bulunuyor. Bahar ve yaz aylarında doğanın güzelliğinden faydalanıp resim çekmek isteyenler burayı tercih ediyor.

Kahta Değirmen Başı
Kahta Değirmen Başı

Kahta Çayı

Kahta Çayı ilçenin merkezinden geçtiği için ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle piknik yapmak isteyenler buranın doğal güzelliğinden faydalanıyor. Kahta ilçesine gelen herkes yürüyerek Kahta Çayı için ulaşabilirler. Yerli ve yabancı turistlerin son derece sevdiği bir bölge olarak bilinir. Doğa ile birlikte iç içe olmak isteyenlerin en uğrak adresi denilebilir. Hiçbir kısıtlama olmadan özgür bir şekilde ziyaret edilen Kahta Çayı, gezi haritasına eklenmesi gereken önemli bir yerdir. Köy kahvaltısı eşliğinde bu güzel manzarayı izlemek isteyenler için harika bir fırsat.

Kahta Çayı
Kahta Çayı

Cendere Köprüsü

Kahta ilçesine 12 kilometre uzaklıkta bulunan bu köprü, tarihi yapısı ile turistlerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Fotoğraf çekimi konusunda da oldukça tercih edilen yerlerden bir tanesi olarak İlçe için önemli bir rol oynuyor. Cendere Köprüsü, çok eski zamanlardan beri günümüze gelmeyi başarmış bir yapıdır. Restorasyon işlemleri sayesinde daha güçlü yapısı ile binlerce turisti ağırlamakta.

Cendere Köprüsü Kahta
Cendere Köprüsü Kahta

Kahta İlçesine gelenlerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden bir tanesidir. Bu köprü kampçıların ve piknikçilerinde konaklama yeri olarak bilinir. Yılın her saatinde açık olması sebebi ile hiçbir problem yaşanmadan ziyaret edilebilir. Özellikle ailelerin ve arkadaşların sıklıkla buluştuğu noktadır.

Karakuş Tümülüsü

İlçeden yaklaşık 17 km uzaklıkta olmasına rağmen turistlerin uğradığı önemli yerler arasındadır. Tarihi yapılardan bir tanesi olarak kabul edilin Karakuş Tümülüsü, en çok yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. 2000 yıllık geçmişi olan tümülü, Kommagene Krallığına aittir. Yapının etrafında bulunan yazıtlar bölgenin tarihi hakkında bilgiler sunuyor.

Karakuş Tümülüsü
Karakuş Tümülüsü

Eski tarihe meraklı olan kişiler Karakuş Tümülüsü ziyaretinde bulunarak, binlerce yıllık tarihin fotoğraflarını detaylı şekilde çekebilirler. Üsteli restorasyon çalışmaları sayesinde günümüze kadar gelen önemli yapılardandır.

Şeytan Köprüsü

Binlerce yıldır Kahta İlçesi içerisinde sembol haline gelen bu köprü, önemli bir tarihi yapı olarak kabul edilir. İlçeye 20 km uzakta olsa bile otobüs ve özel araçlar sayesinde kolaylıkla ziyaret edilebilir. Yapılan restorasyon çalışmaları vasıtası ile günümüze kadar gelmiş yapılar içerisindedir. Köprünün yüksekliği ise 15 metredir.

Şeytan Köprüsü Kahta
Şeytan Köprüsü Kahta

Turistlerin sıklıkla uğradığı Şeytan Köprüsü, piknik ve kamp açısından önemli bölgede yer alıyor. Üstelik hatıra olması açısından fotoğraf çekimleri için de ziyaretçi akınına uğruyor. Ziyaret adına her zaman açık olan köprüde hiçbir şekilde giriş kısıtlaması bulunmuyor. Üstelik araç girişi için uygun bölgede olduğundan dolayı kolay şekilde ziyaret gerçekleştirilebilir.

Eski Kahta Kalesi

Kahta ilçesinin merkezinde bulunan Eski Kahta Kalesi, yapısı nedeniyle turistlerin uğradığı yerlerden bir tanesidir. Kalenin uzunluğu yaklaşık 25 metre olması ile birlikte 1200 metre m² alanı kaplıyor. Özellikle ilçenin manzarasını seyretmek için son derece önemli bir konuma sahip. Restorasyon işlemleri aracılığı ile günümüze gelen bir yapı olarak yabancı turistlerin yaz aylarında gözdesi denilebilir.

Eski Kahta Kalesi
Eski Kahta Kalesi

Giriş kısıtlaması gibi herhangi bir problem olmadığı için isteyen herkes özgür bir şekilde kaleyi ziyaret edebiliyor. Dileyenler özel araçları ile gelebileceği gibi yürüyerek de kaleye ulaşabilirler. Üstelik kaleye giriş ücreti gibi bir sınırlama bulunmuyor.

Gerger Kanyonu

İlçeye 50 kilometre uzaklıkta olan Gerger Kanyonu için ulaşım kolay şekilde gerçekleştiriliyor. Her sene binlerce turistin uğradığı bir bölge olarak ön plana çıkan yerler arasındadır. Doğal güzelliği sayesinde büyülemeyi başaran bu kanyon, piknik ve kampçılar için vazgeçilmez yerlerdendir. Günü birlik olarak ziyaret etmek isteyenler kanyona rahatlıkla ulaşabilirler.

Gerger Kanyonu
Gerger Kanyonu

Adıyaman Müzesi

Günü birlik ziyaretler için önemli adreslerden bir tanesi olarak Adıyaman Müzesi ön plana çıkan isimlerdendir. İlçeye yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan bu müzeye ulaşım, otobüs ve özel araçlar sayesinde gerçekleşir. Müzenin içerisinde onlarca kültürel ve tarihi parçalar bulunur.

Adıyaman Müzesi
Adıyaman Müzesi

En önemli özelliği ise farklı olan mimari yapısıdır. Buna bağlı olarak turistlerin ilgi odağı arasındadır. İsteyen herkes sabah 8 ve akşam 19 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirler. Müzeye giriş ücreti ise oldukça ufak rakamlardadır. Eski tarih hakkında meraklı olanlar için önemli bir fırsat denilebilir.

Palanlı Mağarası

Oldukça önemli bir tarihi olan Palanlı Mağarası, günübirlik olan ziyaretler için son derece uygun bir yerdedir. İlçeye yaklaşık olarak 40 km uzaklıktadır. Her sene on binlerce turistin uğradığı yerlerden bir tanesi olarak bilinir. Ayrıca Palanlı Mağarası 1 km uzunluğa sahip özel bir mağaradır. Özellikle soğuk bir mağara olarak bilinir.

Palanlı Mağarası
Palanlı Mağarası

İlçenin turizm ticareti açısından oldukça önemli bir rol oynayan Palanlı Mağarası, fotoğraf çekimleri için en uygun yerlerden bir tanesidir. İsteyen herkes yılın her gününde istediği zaman diliminde mağarayı problem yaşamadan ziyaret edebilirler.

READ  Adıyaman Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Adıyaman Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz