Image default
Adıyaman

Adıyaman Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Adıyaman Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde önemli bir konuma sahip Adıyaman, tarihi M.Ö. 4000’li senelere kadar uzanan bir şehrimizdir. Bölgede her daim medeniyet hüküm sürmüştür ve o sebeple tarihi en eski olan şehirlerimiz arasındadır. Adıyaman gezilecek yerler çok fazla olduğu için birkaç gün tümüyle yeterli gelmeyecektir. Adıyaman şehrinin her sene en çok ziyaretçi çeken noktası Nemrut Dağı’dır.

Adıyaman
Adıyaman

Bunun dışında kaleler, kilise, camiler ve aynı zamanda antik kentler bölgede gezilecek yerler arasında bulunur. Bölgeyi gezmeye gelen kişiler kışın çok sert olmasından dolayı tercihlerini Mayıs ya da Eylül aylarında yapmaktadır.

Adıyaman Gezilecek Yerler
Adıyaman Gezilecek Yerler

Nemrut Dağı ve Milli Parkı

1987 senesinde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olan Nemrut Dağı, Adıyaman il merkezinin hemen doğusunda Kahta sınırlarında bulunur. Bölgeye bir dönem hakim Kommagene Krallığı’nın büyük kalıntıları Nemrut Dağı ve aynı zamanda Milli Parkı üzerinde bulunmaktadır. Bu milli park, Nemrut Dağı akabinde Ören Yeri olarak da bilinmektedir. Nemrut Dağı ve aynı vakitte Milli Parkı’nın ortalama 2150 metre yüksekliğindeki noktasında üç farklı teras olarak adlandırılan alanda kuruludur.

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı

Burada çok anıtsal heykel bulunmaktadır. Heykeller kireç taşı yapılmıştır. Ortalama yükseklikleri ortalama 8 ile 10 metre arasındadır. Adıyaman merkezden ortalama 65 kilometre uzaklıkta olan Nemrut Dağı ve Milli Parkı alanına 1,5 saatte ulaşılabilmektedir. Dağın zirvesine uzanan ortalama 1000 metrelik patika yolu takip heykelleri ve harika manzarayı izleme fırsatı her daim sunmaktadır.

Adıyaman Nemrut Dağı
Adıyaman Nemrut Dağı

Atatürk Barajı

Atatürk Barajı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni kalkındırmak için başlatılmış geniş çağlı bir projedir. Kısaca GAP olarak adlandırılan proje için yapılan en büyük baraj olan Atatürk Barajı’dır. Ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük barajı olarak kabul edilmekte ve aynı zamanda Şanlıurfa ile Adıyaman il sınırını birbirine bağlıyor. Baraj duvarının eni ortalama 15 metre ve uzunluğu ise ortalama 1644 metredir.

READ  Kahta Gezilecek Yerler
Atatürk Barajı Adıyaman
Atatürk Barajı Adıyaman

Su seviyesi yüksekliği ise ortalama 169 metreyi bulmaktadır. Çevresinde zaman geçirebileceğiniz piknik alanları ve aynı vakitte sosyal tesisler yer alıyor. Ayrıca en güzel şekilde manzarayı sunan seyir terasına sahip olması, söz konusu bölgeyi daha popüler kılmaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin her daim en çok ilgisini çeken gezilecek yerler arasındadır. Adıyaman’da manzaraları ile sizi farklı diyarlara götürecek gezi rehberi derlenmiştir.

Atatürk Barajı
Atatürk Barajı

Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü Adıyaman’ın şehir merkezine 43 kilometre uzaklıkta Cendere Köprüsü’ne araç ile ise aslında 1 saatte ulaşılabilmektedir. Kahta Çayı yahut Cendere Çayı olarak bilinen noktanın kısmında M.S. 1. yüzyılda Roma hükümdarı olan Septimus Severus tarafından inşa edilmiş olan köprünün 2000 seneye yaklaşan bir geçmişi bulunmaktadır. Bu değerli özelliği ile dünya üzerindeki en eski olan köprüler arasında sayılıyor.

Cendere Köprüsü
Cendere Köprüsü

Köprünün yapımında 92 taş sütun kullanılmıştır. Sütunların geçmesi için çimento yahut başka malzemelerin kullanılmaması da mühim bir detaydır. Köprü son restorasyon çalışmasının hemen ardından araç trafiğine kapatılmıştır. Adıyaman ziyareti sırasında mutlaka gezilip görülmesi gereken bölge arasındadır. Cendere Köprüsü’ne giriş tümüyle ücretsizdir.

Perre Antik Kenti

Perre Antik Kenti Adıyaman şehrinin en önemli gezilecek tarihi yapıları arasında sayılmakta olan Perre Antik Kenti ile Adıyaman şehir merkezi arası ortalama 5 kilometredir. Kommagene Krallığı tarafından yapılmakta olan beş büyük kentten birisi şeklinde kabul edilmektedir. Dinsel bir geçmişi çok eski olan kent, bölgenin adeta din merkezi olarak öne çıkmıştır. Önemli şekilde güzergaha ev sahipliği yapmış olmasından kaynaklı askeri üst olarak da kullanılmıştır. Perre Antik Kenti, hem Roma hem Bizans Dönemi’ne kadar hareketli bir hayata ev sahipliği yapıyor olsa da, sonra değerini yitirerek kendi haline bırakılmış yapıdır. Tarihi atmosferi hissetmeyi dileyenler gezilmesi gereken yerler listesine dahil gerekmektedir.

READ  Kahta Gezilecek Yerler
Perre Antik Kenti
Perre Antik Kenti

Adıyaman Kalesi

Adıyaman gezilecek yerler arasında ilk adımda olan Adıyaman Kalesi, bölgenin en önemli yapılarından birisidir. Ortalama şekilde yüksekliği 25 metre olan doğal bir höyük durumu üzerinde kuruludur. Büyük oranda yıkık şekilde olan kalenin restorasyon çalışmaları her daim yapılmaktadır. Kale, Emeviler Bizans saldırılarına engel olmak adına yapılmıştır. Adıyaman Kalesi ile ilgili anlatılan çok sayıda hikaye vilayette duyulabilmektedir. Bölgenin sahip olduğu en güzel yapılardan birisi olsa da, yıkık ya da harabe şeklinde olsa bile tarihi dokusu ile hem yerli hem yabancı turistlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Adıyaman Kalesi
Adıyaman Kalesi

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi, Atatürk Bulvarı üzerinde hizmet veriyor. Müze çalışmalarına 1978 senesinde başlanmış olup, günümüzdeki hizmet binasına 1982 senesine geçiş yaparak faaliyetine başlamıştır. Adıyaman Müzesi dahilinde bölgede yapılan kazı çalışmaları akabinde elde edilen Helenistik, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait 22000 kadar görülmesi gereken eser sergilenmektedir. Pazartesi hariç haftanın her günü ücretsiz olarak ziyaret edilebilmekte olan müze içerisinde süs eşyaları başta olmak üzere mozaikler, altın sikkeler, bronz sikkeler, hayvan figürleri, takılar ve mühürler bulunur. Kültürel birikimi her daim bir arada görmek isteyenler, gezilecek yerler planına mutlaka Adıyaman Müzesi’ni dahil etmelidir.

Adıyaman Müzesi
Adıyaman Müzesi

Palanlı Mağarası

Palanlı Mağarası Adıyaman gezilecek listesinde büyük bir popülariteye sahip olan Palanlı Mağarası, çizimler ile insanlığın en eski doğal birisi olarak bilinmektedir. Arkeolojik sit alanı olarak yerler arasında kabul edilen mağara içerisinde çok farklı kabartmalar hala görülebilmektedir. Dağ keçisine ait düşünülen figürler mağara içerisinde yer almaktadır. Mağaranın bulunduğu vadi, has özellikleri ile hem doğayı hem de tarihi sevenlerin mutlaka gereken bir nokta olma özelliğine sahiptir. Adıyaman şehir 10 kilometre uzaklıktaki sit alanına araç ile ulaşılabilmektedir. Mağara içerisindeki M.Ö. 4000’li yıllarda yapıldığı edilmektedir. Bu da bölgenin tarihi fikir sahibi olmak isteyenlere bir bilgi vermektedir.

READ  Kahta Gezilecek Yerler
Palanlı Mağarası
Palanlı Mağarası

Oturakçı Pazarı

Oturakçı Pazarı Adıyaman en hareketli noktalarından birisi Oturakçı Pazarı’dır. Pazarın bölgeye ait çok sayıda ürün satılmaktadır. Bölgede üretilen ve farklı lezzetler en çok dikkat çeken ürünlerdir. Bunların yanında el işlemesi olan özgün halı, kilim, heykel çantaları burada alabilirsiniz. Adıyaman şehir gelenlerin uğraması gereken Oturakçı Pazarı, Adıyaman Otogarı’ndan ortalama olarak 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. Bu alanda çok sayıda farklı dükkan bulunmaktadır. Hem tarihi ile gezilecek listesine girerken, hem de hediyelik almak isteyenler tarafından ilgi görmektedir. Adıyaman’da bir çok aktiviteler ile yüzünüzü güldürecek pek çok nokta da yer alıyor.

Oturakçı Pazarı
Oturakçı Pazarı

Gümüşkaya Mağaraları

Göksu Nehri’nin kıyısında Adıyaman gezilecek yerler listesindeki Gümüşkaya Mağaraları, bölgenin ilgi çekici birisidir. Adıyaman iline 40 kilometre uzaklıkta mağaralar bölgesine araç ile bir saatte ulaşılabilmektedir. Mağaraların 150’li yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Burada yaşayan insanlar, birbirine bağlamak için tünel kazmış ve bu konut olarak kullanmışlardır. Korumaya alınan mağaralar, ülkemizin eski mağaralarından biri olma özelliğine sahiptir. Adıyaman gezilecek yerlere mutlaka dahil edilmelidir.

Gümüşkaya Mağaraları
Gümüşkaya Mağaraları

Çelikhan İçmesi

Adıyaman iline bağlı Çelikhan’da bulunan içmeler, doğa ve sağlık açısından bölgede en çok ziyaretçi çeken noktalardan birisidir. Çelikhan il merkezine ortalama 76 kilometre uzaklıktadır. İlçeye 19 kilometre içme alanından çıkan su için gerekli araştırmalar yapılmaktadır. İstanbul Üniversitesince yapılan bu araştırma ile beraber suyun ülser, gastrit, bağırsak ve mide hastalıklara iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. Çelikhan günümüzde de birçok hastalık adına suyu içilmektedir. Bölgede misafirlerin ihtiyaçlarını her daim karşılayacak herhangi bir tesis yahut da otel bulunmadığından dolayı günübirlik gezilecek yerler arasında her daim değerlendirilmektedir.

Adıyaman Çelikhan
Adıyaman Çelikhan

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Kahta Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz