Image default
Artvin

Artvin Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Artvin Gezilecek Yerler

artvin
artvin

Yüksek dağları ve yeşil ormanları ile muhteşem bir bölge olan Artvin gezilecek yerler olarak sayısız yeşil nokta bulunmaktadır.  Krater gölleri, güzel yemyeşil yaylaları ile ilgi çeken Artvin’in 5000 yıllık tarihi vardır.  Harika doğal güzellikleri ile yerli ziyaretçilerin ve yabancı turistlerin merak ettiği bir şehir olan Artvin’in her yeri ayrı bir güzeldir.

Karagöl
Karagöl

Dağları, yemyeşil yaylaları ile cennet gibi yerlere sahip Artvin, mükemmel bir şehirdir.  Özellikle doğa tatili sevenler için  ayrıcalıklı bir yer olan Artvin, oldukça iyi bir tercihtir. Artvin’de gezilecek yerler arasında birçok sayıda yer bulunmakla beraber burada yapılan farklı birçok etkinlik vardır. Doğa tatilini yaşayacağınız en güzel şehirlerden biri olan Artvin’e sizde gelmeli ve buradaki olağanüstü doğa güzelliklerini keşfetmelisiniz.

Karçal Dağlarını Görün!

Karçal Dağları
Karçal Dağları

Artvin gezilecek muhteşem yerleri ile bambaşka bir şehirdir ve burada gezilecek birçok farklı doğal güzellikler ile çevrili bölgeler bulunmaktadır.  Karçal Dağları, Artvin’de gezilecek en güzel yerlerdendir ve burası adeta bir cennetteymiş hissi vermektedir. İhtişamli ve görkemli bir dağ zinciri olan Karçal Dağları, yükseklik açısından büyük ilgi görmektedir.

Karçal Dağları
Karçal Dağları

Ülkemizin kuzeyinde yer alan ihtişamlı doğal güzelliğe sahip Karçal Dağları, Artvin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.  Yüksekliği ve yeşilin her tonuyla büyük ilgi gören Karçal Dağları, Berta vadisi, Çoruh vadisi, Gürcistan sınırlarına kadar uzanıyor.  En yüksek noktası 3429 m olan Karçal dağları gezisinde keşfedilecek birçok yer bulunmaktadır. Dağ yürüyüşlerinin de yapıldığı Karçal Dağlarının doğal güzellikleri sizi bekliyor.

Artvin Atatürk Heykeli Tepesi
Artvin Atatürk Heykeli Tepesi

Tekkale Köyünde Gezin!

Artvin’in gezilecek her yeri ayrı bir güzelliğe sahip, mükemmel bir şehirdir. Artvin ilinde gezilecek yerler arasında bulunan Tekkale köyü de harika bir yerdir. Gezginlerin Artvin ilinde kesinlikle geldikleri yerlerden biri olan Tekkale köyü, Yusufeli ilçesinde yer alıyor. Büyüleyici güzelliğiyle bilinen Tekkale köyü, ağaçların ve yeşil alanların olduğu şirin  bir köy olarak biliniyor.  Eski ismi Dörtkilise olan Tekkale köyünde 4 adet kilise bulunduğundan ötürü buraya bu isim verilmiştir.

READ  Karagöl - Artvin
Tekkale
Tekkale

Artvin’de yer alan gezilecek bölgelerden biri olan Tekkale köyü, sulak vadilerin ve yeşil alanların olduğu şehirdeki en güzel bölgedir. Köyde bulunan 10. Yy’dan kalma 4 kilise günümüzde halen sağlam ve modern durmakta ve ilgi çekmektedir. Tekkale manastırının da yer aldığı Artvin’e geldiğinizde mutlaka bu köyü de gezin.

Tekkale
Tekkale

Barhal Çayı

Artvin’de bulunan doğal güzellikler arasında yer alan Barhal Çayı temiz suların aktığı yeşil bir cennettir. Şehir halkı tarafından oldukça sevilen bir bölge olan Bahar çayı, yüksek dağlarla çevrili mükemmel bir yerdir. Artvin’in tertemiz havasında akan suları ile Barhal, şehir gezinizde görmeniz gereken en güzel yerlerdendir.

Barhal Çayı
Barhal Çayı

Artvin’de görülecek yerler arasında yeşil bir cennet olarak bilinen Barhal Çayı, Altıparmak çayı olarak da biliniyor. Yerli ve yabancı turistlerin de geldiği muazzam bir yer olan Barhal Çayı, kano ve nehir kayağı yapılabilen bir bölgedir.  Barhal çayında yapılan bu etkinlik, özellikle ilgi görmekte ve buraya birçok ziyaretçi gelmektedir.

Barhal Çayı
Barhal Çayı

Artvin ilinde gezilecek en güzel bölgelerden olan Barhal çayı, yüksek dağlarla çevrili bir yerdir. Muhteşem doğal güzellikleri ile meşhur Barhal Çayı, Kackar dağlarının güneyinde yer alıyor. Bir vadi içerisinde akan çay, Yusufeli’nin 2 km güneyinde bulunan Çoruh nehrine akıyor.

Artvin
Artvin

Saklı Bir Cennet Borçka Karagöl

Artvin merkeze 57 km uzaklıkta yer alan Borçka Karagöl, şehrin saklı bir cennetidir. Yemyeşil alanları ve ağaçlık bölgeleri ile rüya gibi bir yer olan Borçka Karagöl, dünyanın en güzel gölleri arasında yer alıyor.  Borçka Karagöl, aslında bir heyelan gölüdür ve buraya yılda birçok sayıda ziyaretçi akın etmektedir.

Karagöl
Karagöl

1900 yıllarına kadar klaskur adıyla bilinen Borçka gölü, yakınlarında bulunan bir tepenin toprak kaymasına uğraması sonucu oluşmuştur. Bir heyelan set gölü olan Borçka gölü, klaskur deresinin önünün kapanmasıyla oluşmuş bir doğal güzelliktir. Artvin’de gezilecek en güzel yerlerden biri olan Borçka Karagöl ‘ü kesinlikle görmelisiniz.

READ  Karagöl - Artvin
Karagöl
Karagöl

Tarihi Porta Manastırı

Artvin’de gezilecek yerler arasında tarihi mekanlarda bulunuyor. Çok eski zamanlardan bu yana Artvin’de sağlam bir yapı halinde kalmış bu eserlerden biri de Porta Manastırıdır. Doğal güzelliklerin arasında bulunan tarihi Porta Manastırı doğu Karadeniz bölgesindeki en değerli yapılardandır.

Porta Manastırı
Porta Manastırı

Artvin merkez ilçesinde yer alan Pırnallı köyü sınırlarındadır.  Doğal güzelliklerin arasında muhteşem görüntüsüyle ziyaretçilerin hayran kaldığı Porta Manastırı, 896-918 yıllarında Prens khaoili tarafından inşa edilmiştir.  En son kral Gürgen tarafından inşa edilmiş Tarihi Porta Manastırı günümüze kadar gelmiş ve sağlam kalmış bir yapıdır.

Cam Teras Artvin
Cam Teras Artvin

Eşsiz Bir Güzellik Beyazsu Yaylası

Karadeniz bölgesinin eşsiz güzelliklerinden Beyazsu Yaylası, Borçka ilçesinde yer alıyor.  Muhteşem doğal güzelliği ile harika bir bölge olan Beyazsu Yaylası, Karçal dağları etekleri üzerinde yer alıyor. Artvin ilinin  en güzel yerlerinden biri olan Beyazsu Yaylası, turizm açısından oldukça önemli bir bölgedir.

Beyazsu Yaylası
Beyazsu Yaylası

Artvin ilinin güzel yaylalarından Beyazsu Yaylası, yıldız gölüne de oldukça yakın bir bölgede bulunuyor.  Çayırlık bir alanda bulunan Beyazsu Yaylası, yaylada çıkan köpüklü ve beyaz bir suda  adını almıştır. Artvin ilinde mutlaka görülmesi gereken Beyazsu yaylası, keşfedilecek alanları ile meşhurdur.  Tertemiz havası ve yemyeşil alanları bulunan Beyazsu yaylası, birçok etkinliğin yapılabildiği doğa ortamıdır. Kamp, dağ ve orman yürüyüşlerinin yapılabildiği Beyazsu yaylasına Artvin halkı ve yabancı turistlerin geldiği güzel ve eğlenceli bir bölgedir.

Artvin Hopa
Artvin Hopa

Ortacalar Çifte Köprü

Artvin’de yer alan bölgeler ve yerler harika doğal güzelliklere sahip ayrıcalıklı bölgelerdir. Yemyeşil yaylaları, gölleri ve tarihi yerleri ile turizm yönünden de zengin  olan Artvin’de görülecek yerlerden biri de Ortacalar köprüsüdür. Artvin ilinde görülecek olağanüstü yerlerden olan Ortacalar köprüsü ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görmektedir.  Artvin ilçesine bağlı bölgede yer alan Ortacalar köprüsü, 15 dakikalık bir mesafede bulunuyor. Tarihi bir köprü olan Ortacalar, 18. Yy’da yapıldığı söylense de 700 yıllık bir yapıttır.

READ  Karagöl - Artvin
Ortacalar Çifte Köprü
Ortacalar Çifte Köprü

Hatila Vadisinin Güzelliğini Keşfedin!

Artvin ilinin görülmeye değer yerleri arasında olan Hatila vadisi de turistik bir bölgedir. Doğal güzelliği ile ilgi gören bu vadi, Çoruh nehrinin kollarından birisi. Merkez ilçede yer alan vadi, içinden birçok sayıda derenin aktığı muazzam bölgelerdendir. Buraya geldikten sonra milli parkına ulaşım ise yaklaşık 10 dakika sürüyor. Yol üzerinde kayaçların bulunduğu Hatila vadisi, geldiğinizde hayran kalacağınız yerlerden biri.

Hatila Vadisi
Hatila Vadisi

 

* Ayrıca buradan Artvin’le ilgili farklı bilgileri okuyabilirsiniz.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Karagöl – Artvin

Gezicini

Yorum Yaz