Image default
Aydın

Aydın Yenipazar Gezilecek Yerler

Yenipazar Gezilecek Yerler

Yazıda Yenipazar Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Yenipazar Aydın’a bağlı ve şehre uzaklığı 41 km olan ilçedir. Aydın’ın en küçük ve sakinliği ile isminden söz ettiren ilçesidir. Diğer ilçelerde olan hareketliliğin Yenipazar’da olmaması sakinlik arayanların ilçeyi seçmesini sağlar.

Yenipazar Aydın
Yenipazar Aydın

Yörük olan ilçe haklı geleneklerini korumak büyük gayret gösterir ve yöre geleneklerinin insanlara tanıtılmasını sağlamak için her yıl Karaçakal Yörükleri Şenliği düzenlerler. Yöreye şenlik tarihinde gelenler halkı ve geleneklerini daha yakından tanıma şansı yakalarlar.

Yenipazar - Yenipazar Gezilecek Yerler
Yenipazar – Yenipazar Gezilecek Yerler

Yenipazar geleneklerin tanıtılması yanı sıra tarihi geçmişinin anlaşılmasını sağlayacak gezilecek yerlere sahiptir.

Tarihi önemi olan Yenipazar gezilecek yerler şunlardır;
  • Beyler Kulesi
  • Yörük Ali Efe Müzesi
  • Alhan Hamamı
  • Yenipazar Aşağı Dip Gölü

Tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan Yenipazar aynı zamanda sakin şehir listesinde yer alır. Bu da insanların ilçeye önem vermesini sağlar.

Yenipazar - Yenipazar Gezilecek Yerler
Yenipazar – Yenipazar Gezilecek Yerler

Beyler Kulesi

Beyler Kulesi ilçenin tarihi bakımdan en önemli yerleri arasında ilk sırada bulunur. Donduran Kalesi olarak da anılmakta olan bu yapı ilçeye bağlı bulunan Donduran Köyü’nde bulunması sebebiyle bu ismi almıştır. Kulenin yapılış tarihi ve yapan kişiler hakkında net bir bilgi yoktur ancak kuleden günümüze gelen kalıntılar onun tarihi yapı olduğunu gösterir niteliktedir.

Beyler Kulesi
Beyler Kulesi

Kulenin yapımında kullanılan malzemeler mermer, tuğla ve moloz taştır. Üç katlı olan kulenin terasında mazgallar yer alır. Beyler Kulesi’nin en önemli özelliği ise Aydın’da yer alan 3 tarihi kule arasında yer almasıdır.

Yörük Ali Efe Mezarı
Yörük Ali Efe Mezarı

Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi Yenipazar’a yolu düşenlerin mutlaka görmeleri gereken tarihi yerlerdendir. Bu müze Kurtuluş Savaşı’nda bulunan Yörük Ali Efe’nin yaşadığı evdir. Savaş sırasında kahramanlıklar gösteren Yörük Ali Efe’nin vefatından sonra ailesi tarafından müze olarak kullanılması için bağışlanmıştır. Ev 1999 yılında restore edilerek 2001 yılında müze olarak kullanılmaya başlamıştır.

READ  Karacasu Gezilecek Yerler
Yörük Ali Efe Müzesi
Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi’nde evin sahibi olan Yörük Ali Efe’nin eşyaları ve savaşa dair anılar sergilenmektedir. İlçe merkezinde yer alan müzenin alt katı kafe olarak işletilmektedir. Bu sayede müzeyi gezen kişiler kafede dinlenme ve vakit geçirme imkanı bulabilirler. Ayrıca evin bahçesinde Yörük Ali Efe’nin mezarı bulunur. Böylece müzeyi gelen kişiler kahramanın mezarını da ziyaret edebilirler.

Yörük Ali Efe Müzesi - Yenipazar Gezilecek Yerler
Yörük Ali Efe Müzesi

 

Alhan Hamamı

Tarihi Alhan Hamamı ilçeye bağlı bulunan Alhan Köyü’nde bulunur. Yapılış tarihi bilinmeyen hamam zaman içerisinde büyük yıkımlar yaşamış ve günümüze duvarları sağlam olarak gelebilmiştir. Hamamın bitişiğinde bulunan yapının ise hamamın kullanıldığı zamanlarda han görevi gördüğü tahmin edilmektedir.

Alhan Hamamı
Alhan Hamamı

 

Alhan Hamamı - Yenipazar Gezilecek Yerler
Alhan Hamamı

Yenipazar Aşağı Dip Gölü

Yenipazar Aşağı Dip Gölü, ilçenin doğal güzelliklerinden birisidir. Gölün çevresi belediyenin çalışmalarıyla mesire alanı olarak düzenlenmiştir. Bu sayede ilçe halkı tatil günlerini burada piknik yaparak, yürüyüş yaparak ve sazan avlayarak geçirmektedir. İlçeyi gezenler doğayla iç içe vakit geçirmek isterlerse Yenipazar Aşağı Dip Gölü’ne gelerek vakit geçirebilirler. Ayrıca göl çevresinde yaşam süren su kuşlarını görme şansı da elde edebilirler.

Yenipazar Aşağı Dip Gölü
Yenipazar Aşağı Dip Gölü

 

Yenipazar Aşağı Dip Gölü
Yenipazar Aşağı Dip Gölü

 

Aydın’da Diğer YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini