Image default
Milas

Yediler Manastırı : Milas

Başlıklar

Yediler Manastırı Milas

Tarih boyunca medeniyetlerin, verimli topraklar üzerinde ve akarsu veya denizlere yakın bölgelerde yükseldikleri görülüyor. Bu bölgelere en bariz örneklerden birisini Muğla bölgesi oluşturuyor. Bunlarda birisi de Herakleia Yediler Manastırı. Birçok medeniyeti bağrında yeşerten bu bölgede antik çağlardan günümüze kadar gelen birçok devlete ait kalıntılar bulunuyor.

 Yediler Manastırı
  Yediler Manastırı

Yediler Manastırı Nerededir?

Yediler Manastırı; Muğla ilinin Milas ilçesinde Gölyaka Köyü sınırları içerisinde, köyün kuzeyinde bulunuyor. Manastıra gidebilmek için köye kadar araba kullanılabiliyor. Ancak yolun bitiminden sonra 2 km kadar bir tırmanışla bölgeye ulaşılabiliyor. Yediler Manastırı Milas Beşparmak Dağı olarak bilinen bölgede gözlerden ırak olan manastır, Bafa Gölü üzerinde olmasına rağmen göl kıyısından manastırı görmek mümkün olmuyor. Bunda coğrafi yapının yanında manastırın yapımında kullanılan kayaların renklerinin bölgeyle aynı olması da etkili oluyor.

Herakleia Yediler Manastırı
Herakleia Yediler Manastırı

Tarihçesi

Bölgede yerleşimin, M.Ö. 6000 yılına kadar gittiği tahmin ediliyor. Antik döneme ait farklı bölgelerde bulunan kalıntılardan farklı olarak Yediler Manastırı diğer adıyla Kallibaron’un yapım tarihine dair çeşitli kaynaklarda farklı dönemler geçse de M.S. 7. Yüzyıldan sonraki dönemde yapımına başlandığı, 13. Yüzyılda da son halini aldığı tahmin ediliyor.

Manastırın yapıldığı dönemde, bölgede süren güç mücadeleleri sebebiyle bu yüksekliğe ve bir kaleyi andıracak şekilde yapıldığı görülüyor. Yediler Manastırı Milas

Herakleia Yediler Manastırı
Herakleia Yediler Manastırı

Manastır’da Neler Bulunuyor?

Tüm manastırlar gibi Yediler Manastırı da günümüzdeki yerleşkeler gibi birden çok tesisi içeriyor. Arazi yapısının meyilli olmasının da etkisiyle üç kademe halinde inşa edildiği görülüyor. Kaya blokları içerisinde bulunan Yediler Manastırı, doğuda büyük batıda küçük iki avlu içerisinde bulunuyor.

Herakleia Yediler Manastırı
Herakleia Yediler Manastırı

Manastırda iki kilise, bir şapel, sarnıç ve 11 adet keşiş hücresinden oluşuyor. Güneyde bir kaya üzerinde bulunan ve mazgalları ile dikkat çeken kale, sığınma kalesi olarak adlandırılıyor ve tehlike anında saldırılardan korunmak için kullanıldığı düşünülüyor.

READ  Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

Bu manastırda, Hz. İsa ve 12 Havarisinin fresklerinin bulunması, bölgeye olan ilgiyi de artırıyor. Köyden sonra 2 km’lik bir tırmanış gerektirmesine rağmen yoğun ziyaretçi akını yaşanıyor.

Herakleia Yediler Manastırı
Herakleia Yediler Manastırı

 

Marmaris’te Görülecek Diğer YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

chebsra

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Milas En Güzel Gezilecek Yerler Listesi!

Gezicini

İncirliin Mağarası | Milas İlçesinde Bir Mağara

Hakan Karaduman

Güvercinlik Koyu Tabiat Parkı : Muğla

Hakan Karaduman

Euromos Antik Kenti Bafa

Gezicini

Çökertme Koyu | Muğla’nın Kıyı Şeridinde Yer Alan Koy

Gezicini

Bodrum Tuzla Kuş Cenneti

Hakan Karaduman

Yorum Yaz