Image default
Yalova

Yalova Gezilecek Yerler | En Güzel Yerler

1995 yılına kadar İstanbul’un bir bölgesi olan Yalova, yer altı akiferleri ve sıcak su varlıkları nedeniyle hızlı bir gelişme göstermiş ve bir şehir niteliği kazanmıştır. Bugün Marmara’nın önemli kentsel alanlarından biri olan Yalova, Türkiye’nin kuzeybatısında Bursa ve Kocaeli arasında yer almaktadır. Yüzölçümü bakımından ülkemizin en küçük şehri olan Yalova, toplam altı mahalden oluşmaktadır.

Yalova
Yalova

Aynı zamanda 105 kilometre ile okyanusa en uzun kıyısı olan turistik kentsel alanlardan biri olarak değerlendiriliyor. 2019 yılı verilerine göre 262.234 nüfusa sahip olan şehirde bu oran, şehrin önemli sayfiye merkezlerinden biri olan Çınarcık’ın da etkisiyle baharın sonlarına doğru uzun bir süre kopyalanıyor. Zaman geçtikçe gelişen ve gelişen bir şehir olan Yalova, gezilecek harika noktalarıyla dikkat çekiyor.

Yalova Kent Meydanı
Yalova Kent Meydanı

Yürüyen Köşk

Yürüyen Köşk, şehre geldiğinizde mutlak bir zorunluluktur. Atatürk’ün meşhur ağaç hikayesinin çıkış noktası olan ev, 1929 yılında Atatürk’e yaptırılmıştır. 1930 yılının ortalarında malikaneyi ziyaret eden Atatürk, çok sevdiği çınarın çatıya zarar verdiği için budandığını görünce, dalların kesilmesine değil evin taşınmasına ihtiyacı olduğunu söyledi. Hemen Belediye Fen İşleri Yollar ve Köprüler Şubesine bağlı olan görev, İstanbul’dan getirilen teleferikle taşındı.

Yürüyen Köşk
Yürüyen Köşk

Kuruluştan çıkarılan stant, altına konulan ray sayesinde neredeyse hiç zarar görmeden 4.80 metre yana kaydırıldı ve verimli bir ulaşım süreci sağlandı. Bu doğrultuda, ağacın tek bir kısmına zarar vermeden biten etkinlik, bireyler arasında ünlü oldu. Bu nedenle Atatürk, 1937 yılına kadar Yürüyen Köşk olarak adlandırılan şatoyu sıradan aralıklarla ziyaret etmeye devam etti. Bugün, genel olarak insanlara sergi salonu olarak açık olan ve en ünlü doğrulanabilir noktalardan biri olan şatoyu ziyaret etmeyi unutmayın.

Yalova Gezilecek Yerler
Yalova Gezilecek Yerler

Deprem Anıtı

Yalova, 17 Ağustos 1999 depreminden genel olarak etkilenen kentsel alanlardan biridir. Pek çok ıstırap ve talihsizlik yaşayan şehir, o günden bu yana neler kaybettiğini bu dönüm noktasında tanımaktadır. 2000 yılında taş işçileri Ümit Öztürk’ün yaptığı, bir yıl sonra meydana gelen sarsıntıda, depremde hayatını kaybeden 2504 kişinin isimleri yer alıyor.

Deprem Anıtı
Deprem Anıtı

Mermer blokların üzerine yazılan isimlerin her birinin yanında küçük bir açıklık vardır. Kayıp arkadaşlarını ve ailesini çiçek açarak tanıyan sakinlerin hatırladığı dönüm noktası, sarsıntıdan sonra düşen moloz yığınına dayanıyordu. Trajik bir şekilde geç saatlere kadar sıçrayan ve zarar gören tarihi yapılar, geç saatlerde yeniden kurulup misafirlere açıldı. Yalova geziniz sırasında depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anmak için tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle Yalova gezilecek yerler listenize Deprem Anıtı’nı da eklemelisiniz.

Yalova Merkez Köprüsü
Yalova Merkez Köprüsü

Yalova Termal Kaplıcaları

Türkiye’nin her yerinden ve birçok ulustan misafir ağırlayan Yalova Termal Kaplıcaları, şehrin en önemli turistik merkezlerinden biridir. Bizans dönemine kadar uzanan eski yağmurlarıyla tanınan bölge, zengin doğasıyla yenileniyor. Yeraltından gelen ılık su ile şifa arayan bireyler, hem pınarlardan akan suyu bedava içebilir, hem de doğal akifer duşlarına masraflı girebilir.

Yalova Termal Kaplıcaları
Yalova Termal Kaplıcaları

Kurşunlu Hamamı’nda kapalı ve açık sıcak havuzlardan itme duşlarına kadar çok sayıda spa ofisinin bulunduğu Terminal’de, farklı göz suyu, mide suyu ve ayak çeşmelerinden de bazı hastalıkların tedavisini gözlemleyebilirsiniz.

Yalova Vapur
Yalova Vapur

Armutlu Hamamı

Sıcak su kaynaklarıyla ünlü Yalova’nın bir diğer ünlü sıcak su kaynağı, Yalova’ya 51 km uzaklıktaki Armutlu kasabasında yer almaktadır. Armutlu Hamamı veya Armutlu Kaplıcası olarak bilinen doğal akifer ilçeye 4 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en önemli kaplıcalarından biri olarak düşünülen Armutlu Kaplıcası, ağaçlarla çevrili ve doğa ile iç içe bir alanda yer almaktadır. Kaydedilen kaynaklara göre Bizans döneminden beri etkin bir şekilde kullanılan duş, sayısız enfeksiyonu iyileştirmeye devam ediyor. Buharla içmek, yıkanmak ve nefes almak için kullanılabilen, suyu 57 ile 73 derece arasında değişen kaplıcaya geldiğinizde, çevresindeki hanlarda da kalabilirsiniz. Kaldığınız hanlardaki duşlardan sıcak suların aktığı Armutlu’da harika bir sıcacık vakit geçirebilirsiniz.

 

Armutlu
Armutlu

Armutlu

Biraz mütevazı Armutlu topluluğu, Yalova şehir merkezi ile Bursa arasında yer almaktadır. İstanbul ve Bursalı tatilcilerin çok beğendiği inziva yeri, deniz kıyısı ve yıllık gelirleriyle bahar sonları için ideal. Çınarcık’a çok benzeyen, kışın daha sakin olan Armutlu’nun çok evi yok. Aynı şekilde yıl ortasında belirli aralıklarla koordine edilen okyanus ulaşım avantajları ile Armutlu bölgesine doğrudan ulaşabilirsiniz.

Yalova Sahili
Yalova Sahili

Yalova Sahili

Yalova sahili belirdiğiniz noktada, meydanın sol yarısındaki sokağa girince kıyı başlıyor. Dükkanların başladığı sokaktan, bistroların ve restoranların sıralandığı sahil son derece keyifli bir yürüyüş yoluna sahip. Derenin üzerinden geçeceğiniz iskelede biraz gezindikten sonra tek tek balık tutan bireyleri görürsünüz.

Yalova Sahili
Yalova Sahili

Yalova’da bisiklet yolu ve araca kapalı yürüyüş yolu olan Yalova’da okyanusun gerisinde dolaşmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle yıl ortası aylarının gecelerinde okyanusa yakın devasa Yalova Eğlence Parkı, gençler için temel bir eğlence bölgesine dönüşüyor.

Yalova Plajları
Yalova Plajları

Yalova Açık Hava Müzesi

Yalova’nın en özel sergi salonlarından biri olan Yalova Açık Hava Müzesi, Kazım Karabekir’de Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nin alt yolu üzerinde yer almaktadır. Galeride, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait mezar odası stelleri, şeref taşları, dilim kaideleri, taş tabutlar ve dilim başlıkları gibi paleo tarihinin Yalova’nın farklı yerlerinde öğrenildiği için kayıtlı antikalar ortaya çıkarılmıştır. gösterilir. 29 Ekim 2003’te açılan tarihi merkez, konuklarını uzun ve geniş ağaçların çevrelediği açık bir alana davet ediyor. Yalova’da gezilecek yerler listesine Arkeopark olarak da bilinen Yalova Açık Hava Müzesi de eklenmeli. Tarihe ve antik keşfe meraklıysanız Yalova Açık Hava Müzesi’ni ziyaret etmelisiniz. Galeride Yalova’nın 6.000 yıllık tarihi, Roma, Bizans ve Osmanlı işçiliği ve mühendisliği ile özdeşleşmiş, birbirinden önemli 46 ayrı parçayı dikkatle inceleyebilirsiniz.

Yalova Açık Hava Müzesi
Yalova Açık Hava Müzesi

Yalova Plajları

Yalova şehir merkezindeki kıyı şeridindeki deniz kıyıları, yaz aylarında sürekli olarak denize giren bireylerle doludur. Kamuya açık sahil tarafı olan sahilde ayrıca bazı bölgeler özel kuruluşlara kiralanıyor. Bistroların bulunduğu gezinti yolunun hemen önünde bulunan sahil çevresinde, voleybol sahasından çocukların enerji harcayabilecekleri dinlenme alanına kadar sayısız seçenek var. Kendi havlu ve şemsiyenizi yanınıza alabilir veya ilçenin verdiği çim sandalyelerden kiralayabilirsiniz. Harika bir fırsatı kaçırmamaya çalışın! Yalova’nın odak noktasında, halka açık okyanus kıyısında, Yalova Belediyesi tarafından olağanüstü bir şekilde işlenen Yalova Plajları, zavallı sakinlerimiz için eşsiz bir bölge olarak dolduruyor. Engelli sakinlerimiz de benzersiz bir şekilde yapılmış helası ve eğimi olan okyanus kıyısındaki okyanus tarafına katılabilirler.

Yalova Plajları
Yalova Plajları

Armutlu Plajı

Yalova’nın en mükemmel ve temiz sahillerden biri olarak bilinen Armutlu Plajı, Armutlu bölgesinde yer almaktadır. Fıstıklı Plajı’ndan Armutlu Halk Plajı’na kadar seçmeli okyanus kenarı noktalarının bulunduğu Armutlu sahillerinde denize bedavaya girebilirsin. Şemsiye ve havlunuza eşlik edebileceğiniz sahillerde, çim sandalye kiralamanın normal masrafı 15₺’dir. Büyük bir fırsatı kaçırmamaya çalışın. Yalova’da gezilecek yerler açısından ilk zili çalanlardan biri olan Armutlu, deniz kıyısında çok az bistro ve kafe olmasına rağmen küçücük bir yer. Burada sorunlarınızı giderebilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Armutlu Plajı
Armutlu Plajı

Sudüşen Şelalesi

Yalova’nın Termal bölgesinde yer alan şehrin ana normal kaynaklarından biri olan Sudüşen Şelalesi, Samanlı Dağları’nın bulunduğu yerde bulunuyor. Terminalden özel araçla gidebileceğiniz çağlayan, çevresindeki yemyeşil ormanlarla fevkalade harika bir parkura sahip. Her durumda, çığ riski nedeniyle sokaklar zaman zaman tehlikeli olabilir. Bu yüzden dışarıdayken dikkatli olmak harika. Hangi nedenle gitmem benim için iyi bir fikir olur? İlkbaharın son aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilen şelale, aynı şekilde bölgeyi ziyaret eden Arap gezginler için en başarılı hedeftir. Bir şeyler yiyip içebileceğiniz kafeteryada çok çeşitli menüler var. Bununla birlikte, masraflar gezginler tarafından organize edildiğinden, size normal masraflardan çok abartılı görünebilir. Ücretsiz duraklamanın da yapılabildiği Sudüşen’de fışkıran şelalelere katılabilir, ayaklarınızı virüslü suya sokarak serinleyebilirsiniz.

Sudüşen Şelalesi
Sudüşen Şelalesi

Delmece Yaylası

Yalova gezinizde şehir fikrini en etkili şekilde tadabileceğiniz noktalardan biri de popüler yaylalarıdır. Yalova’nın en ünlü etaplarından biri Delmece Yaylasıdır. Özellikle kamp tutkunlarının kampa geldiği kat, Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye beldesinin yüksek rakımlı bölgesinde yer almaktadır. Çınarcık’tan ve farklı odaklardan ulaşabileceğiniz seviyeye, içeriden 17 kilometrelik bir yolculuk yaptıktan sonra ulaşabilirsiniz. İşaretler sayesinde fazla zorlanmadan ulaşabileceğiniz seviye ayrıca Karlık Yaylası’na da oldukça yakın.

Delmece Yaylası
Delmece Yaylası

Süt sığırlarının ve dümenlerin açıkça menderes yaptığı köy yoluna geldiğinizde daha sonra kara tepeli sokakta ölçülü bir şekilde ilerlediğiniz seviyeye geldiğinizi anlıyorsunuz. Katın bulunduğu alanda herhangi bir kamp ofisi veya market kurulmadığı için alışveriş yapabileceğiniz en son nokta Çınarcık’tır. Bu nedenle malzemelerinizin her birini yanınızda taşımanız gerektiğini tavsiye etmekte fayda var.

Yalovada Ne Yenir ? Yalova Sütlüsü
Yalovada Ne Yenir ? Yalova Sütlüsü

Yalova’da Ne Yenir ?

Yalova‘nın sevilen sofrasına en çok koyulan tatlılarından olan Yalova sütlüsü bu yöreye has güllaca benzer bir yapısı vardır. Yufka ile yapılan kat kat yapılmadan önce tatlı içine ceviz ya da fıstık vb koyulur. Fırına atılır ve piştikten sonra üstüne sütlü şerbeti dökülür. 

Yalova Resimleri

Yalova Termal Kaplıcaları
Yalovada Ne Yenir ? Yalova Sütlüsü
Yalova Sahili
Yalova Merkez Köprüsü
Yalova Gezilecek Yerler
Yalova Kent Meydanı
Yalova
Yalova Vapur
Yalova Gece Hayatı - Disko BarlarıYalova Club kioÇiftlikköy Gezilecek Yerlerİhlas Armutlu Tatil Köyü
ArmutluYalova Termal KaplıcalarıYalova TermalAltınova PlajıÇınarcık Gezilecek YerlerÇınarcık PlajlarıÇınarcık SahiliYürüyen Köşk YalovaYalovaYalova Çınarcık

Yalova’da Keşfedilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yürüyen Köşk | Atatürk’ün Karadan Yürüttüğü Köşk

chebsra

Yalova Termal Gezilecek Yerler

chebsra

Yalova Plajları ve Koyları Listesi

chebsra

Yalova Gece Hayatı – Disko Barları

chebsra

Çınarcık Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

chebsra

Çiftlikköy Gezilecek Yerler

chebsra

Armutlu Gezilecek Yerler Listesi

chebsra

Yorum Yaz