Image default
Torbalı

Torbalı Pancar | Gezi Rehberi

Torbalı Pancar  İzmir 

Türkiye’nin en gelişmiş illerinden olan İzmir birçok sektörde kendini kanıtlamış ve bu sektörlerde de birinci sırada gelmektedir. İzmir’in ilçesi olan Torbalı, tarihi açıdan medeniyetlerin merkezi sayılmakta ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları buradadır. Torbalı Pancar Mahallesi sanayinin kalbinin attığı yer olarak söylenebilir.

Torbalı Pancar
Torbalı Pancar

İzmir Pancar beldesi kendini son yıllarda oldukça geliştirmiş sanayi sektöründe çalışmak için birçok insan buraya gelmektedir. Dolayısıyla her yıl biraz daha Pancar’da yaşayan insan nüfusu artmaktadır.2019 rakamlarına göre 1372 kişi yaşamaktadır. Bölgenin geçim kaynağını büyük oranda tarım ve hayvancılık sağlamaktadır. Pancar gelişmişliğini bu sektörlere borçludur.

Torbalı Pancar’lının eski ismi Kayas olup asıl adından da anlaşılacağı üzere tarımda baş çekmiş sofraların vazgeçilmezi haline gelen pancar olmuştur. Kayasın önemli gelişmelerinden biri olan 1857 yılında yapımına başlamış olan İzmir Aydın demir yolu olmuştur. Demir yolu başlamasıyla önemi artan Pancar’da o zamanlar Rumlar çoğunluklu olarak yaşamıştır. Rumlar yaşadıkları dönemde büyük çiftlikler kurmuş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Pancar üretiminde rolü oldukça büyüktür.

Pancarın üretiminde oldukça iyi rakamlara ulaşılmaktadır. Pancar sebzesinin çabuk bozulan bir yiyecek olmasından dolayı işleme tesisi de yakınlarında olmak zorundadır. Sanayi tesisinin önemi burada iyiden iyiye artmaktadır. Gelişmişliği hale devam etmekte olan bu çalışkan mahalle tarihiyle ve kültüyle değeri artmaktadır.

Pancar Organize Sanayi
Pancar Organize Sanayi

 Torbalı Pancar Konum Ve Ulaşım Bilgisi

İzmir Pancar konumu itibariyle önemli bir yerde İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesinde olduğunu söylemekte fayda vardır. Ulaşımı için İZBAN ile hizmete sunulmuş Pancar tren istasyonunuzdan biletinizi alarak yolculuğunuz keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca isterseniz belediyenin hizmetinde olan otobüsle de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

READ  Torbalı Gezilecek Yerler
Torbalı
Torbalı

Pancar’da Konaklanacak Yerler

Torbalı pancar sanayisinde gerçekten büyük işlere imza atmış olup pancar üretiminde de İzmir’in ve hatta Türkiye’nin büyük oranda ihtiyacını karşılamaktadır. Yerinde pancar tadımı yapmak isteyen ve bu büyük sanayi tesisinde çalışan insanlar için oldukça büyük ve lüks konutlar yapmışlardır.  Torbalı pancar’daki konutlardan bazıları aşağıdaki listeye sizler için sıraladık.

  • Metropolis Otel: bu mekânda sizlerin konforuna özellikle dikkat edilmiş ve rahat, huzurlu bir yer sizleri bekliyor.
Metropolis Otel Torbalı Pancar
Metropolis Otel Torbalı Pancar
  • Beyzade Butik Otel: günbatımında muhteşem kareler yakalayabileceğin beyzade otel kalitesiyle de ön plana çıkmaktadır.
Beyzade Butik Otel Torbalı Pancar
Beyzade Butik Otel Torbalı Pancar
  • Çetineller Otel: gerek büyük havuzuyla, gerek manzarasıyla doğayla iç içe olabileceğiniz bir mekândır. Büyük ihtişamıyla sizleri bekliyor.
Çetineller Otel Torbalı Pancar
Çetineller Otel Torbalı Pancar

Pancar’da Lüks Mekanlar

Her yörenin kendine has yemekleri vardır. İzmir’in de boyozu, lokması, köftesi, kuşkonmaz kavurması vardır. Bu lezzetli yemeklerini yemek için sizin de mutlaka Torbalı Pancar yöresine gelip bu mekânlarda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Alternatif mekânlara gelin birlikte bakalım.

  • Eli leziz restaurant: adı gibi buradaki çalışanlarında eli çok lezzetlidir. Sunumları ve açık havasıyla da çekiciliğini koruyor.
Eli leziz restaurant
Eli leziz restaurant
  • Harbi esnaf lokantası: yılların tecrübesiyle yemeklerini en lezzetli biçimde yapmaktadırlar. Müşterilerini de alışık oldukları tatla karşılamaktadırlar.
Harbi esnaf lokantası
Harbi esnaf lokantası
  • Dağ restaurant: eğer huzurlu ve doğayla baş başa kalabileceğiniz güzide mekân arıyorsanız tam da size göre bir yer. Fiyatları da oldukça ucuz olan bu yerin manzarası da insanın ruhuna hitap etmektedir.
Dağ restaurant Torbalı Pancar
Dağ restaurant Torbalı Pancar

Torbalı’da Gezilecek Yerler

İzmir Torbalı sanayi şehri olmasının yanında insanların eğlenebileceği mekânlar, tarihi değeriyle kültürüne sahip çıkabilecek yapılarıyla, doğa ile nefes alabileceğiniz mekânlar da vardır.  Sözün özüyle dilerseniz hemen Torbalı gezilecek yerler listemize göz atalım.

  • Metropolis Antik Kenti: 1989 yılında yapılan bir kazı sonucunda ortaya çıkan bu yapı içerisinde tiyatro, mozaikli salon, araplitepe kilisesini barındırmaktadır. Adeta tarihi kokusunu duyabileceğiniz ender yerlerden biridir.
READ  Yazıbaşı Gezilecek Yerler - İzmir'in Torbalı İlçesine Bağlı
Metropolis Antik Kenti Torbalı Pancar
Metropolis Antik Kenti Torbalı Pancar
  • Tarihi Abdülhamit Seyir köşkü: Farklı mimarisiyle göz dolduran bu yapının çevresi mantar ağaçlarıyla doludur. Kesinlikle ziyaret edilmesi gerekir.
Tarihi Abdülhamit Seyir köşkü
Tarihi Abdülhamit Seyir köşkü
  • Key Müze: Eğlenceli mekânlardan biri olan bu yer klasik araba tutkunları için vazgeçilmez yerlerden olmuştur.
Key Müze
Key Müze
  • Efeoğlu Tabiat Parkı: hafta sonu için sakin ve huzurlu bir yer arıyorsanız burası iyi fikir olabilir. Ailecek mangal yakılabilecek mesire alanları da vardır.    Pancar Gezi Rehberi
Efeoğlu Tabiat Parkı Torbalı Pancar
Efeoğlu Tabiat Parkı Torbalı Pancar

 

Yakın Çevrede Gezilecek Yerler

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yazıbaşı Gezilecek Yerler – İzmir’in Torbalı İlçesine Bağlı

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Torbalı Çaybaşı İzmir

Hakan Karaduman

Ayrancılar Görülecek Yerler

Gezicini