Image default
Bursa Osmangazi

Tophane Parkı | Bursa’da Bir Park

Tophane Parkı

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bir bölgedir Bursa’nın tam merkezinde yer alan Osmangazi Tophane Parkı, Osman ve Orhan Gazi türbelerinin bulunduğu alan olarakta bilinmektedir. Bölgenin en turist çeken yerlerinden biri olmasının temel nedenlerinden biri Osmanlı Devletinin kurucularının türbelerinin bulunmasıdır.

Tophane Parkı
Tophane Parkı

Buna ek olarak Saat kulesinin yer almasıdır. Ayrıca adını da aldığı topların burada patlatılmasıdır. Şehir merkezine olan yakınlığı ile ulaşımı çok kolaydır. Merkeze yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca etrafında ki birçok tarihi yere de yakın olacak şekilde konumlandırılmıştır.

Tophane Parkı
Tophane Parkı

Özellikleri

Tophane parkının bulunduğu yer konum açısından çok değerlidir.

Çünkü;
  • Buraya gelen konuklar şehrin her alanını rahatlıkla izleyebilme avantajını yakalayabilmektedir.
  • Ramazan aylarında yapılan top atışlarına şahit olabilmektedirler.
  • Osmanlı Devletinin kurucuları olan Osman ve Orhan Gazi türbelerini görebilmektedirler.
  • Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılan saat kulesine ulaşabilmektedirler.
  • Bursa’da bulunan Ulu Camiyle olan uzaklığından ötürü Ulu Camii’nde görebilmektedirler.

Bu gibi özelliklere bulunan Tophane’de tüm şehir ayaklarınızın altındaymış gibi hissetmeniz mümkündür. Tarihi duyguları da fazlasıyla yaşayabileceğiniz Tophane Bursa‘da görülmesi ve gezilmesi gereken en önemli yerlerden biridir.

Saat Kulesi

Parkın tam ortasında bulunan, Osmanlı döneminden kalma saat kulesi ile tüm dikkatleri üstüne toplamaktadır. Saat Kulesinden de tüm Bursa’yı rahatlıkla izleme imkanı bulunmaktadır. 7 katlı olarak yapılmış bu saate kulesi, 89 basamaktan oluşmaktadır. Şehrin içinde oluşabilecek yangınları gözlemlemek amacıyla yaptırılmıştır. Kahverengi ve krem rengi taşlardan oluşmuş bu saat kulesi, 33 metrelik uzunluğa sahiptir. Kulenim en tepe noktasında ise 3 tane Türk bayrağı yer almaktadır.

Tophane Surları

700 senesinde yapılan bu surları Romalılar ve Bizanslılar aktif olarak kullanmışlardır. Osmanlı da bu surları her daim onarmak durumunda kalmıştır. Medeniyetlerin izlerini taşıyan bu surlar, günümüze kadar korunmuştur ve gezginlerin taktirini toplamıştır.

READ  Bursa Gezilecek Yerler
Tophane Parkı
Tophane Parkı

Manzarası

Sahip olduğu eşsiz manzara sayesinde tüm şehri görebilme imkanı vardır. Tophane sayesinde, Bursa‘ya kuşbakışı olarak bakmak mümkündür. Parkın içinde yer alan kafeler ile manzarayı daha anlamlı bir hale getirmekte mümkündür. Hem manzara güzelliği yaşamak, hem de maneviyatınızı doyurup gururlanmak istiyorsanız Bursa’da mutlaka Tophane’ye uğramalısınız.

Bursa’da Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yıldırım Gezilecek Yerler

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Trilye Gezilecek Yerler : Mudanya’da Eski Bir Rum Köyü

chebsra

Osmangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhangazi Gezilecek Yerler

Gezicini

Orhaneli Gezilecek Yerler

Gezicini

Nilüfer Gezilecek Yerler

Gezicini

Mustafakemalpaşa Gezilecek Yerler

Gezicini

Mudanya Gezilecek Yerler : Birbirinden Farklı Güzellikte Yerler

Gezicini

1 Yorum

Umut Yaldız 27 Kasım 2020 at 19:34

Sizin bu yazınız sayesinde bende bu tarihi yeri görme isteği uyandırdınız bidahaki Bursa tatilinde mutlaka gidip gezeceğim yerler listesinin başına ekledim

Cevapla

Yorum Yaz