Image default
Aydın

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Başlıklar

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Sultanhisar
Sultanhisar

Yazıda Sultanhisar Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Sultanhisar, Ege Bölgesinde, Aydın sınırları içinde yer alan bir ilçedir. Aydın merkeze 30 km uzaklıktaki ilçe, dağlar ve Büyük Menderes Vadisi arasında kurulmuştur. İlçe, doğal güzelliklerinin yanı sıra, antik kentleri ile ilgi görmektedir. Antik kentlere ilgi duyanlar, Sultanhisar’da aradıkları her şeyi bulabiliyorlar. M.Ö 3. yüzyıla uzanan ilçe tarihi, bugüne kadar çok iyi korunabilmiş, yapıları sebebiyle Sultanhisar gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Sultanhisar merkezine 3 km uzaklıkta olan Nysaa antik kent, meraklılarından büyük ilgi görüyor.

Sultanhisar Gezilecek Yerler
Sultanhisar Gezilecek Yerler

Nysa Antik Kent

Sultanhisar’a 10 dakika yürüme mesafesinde olan Nysa antik kenti, M.Ö 3. yüzyılda I. Antıochos Soter tarafından eşi Nysaa adına inşa edilmiştir. Nysa, Karia bölgesinin en büyük ve önemli kentidir. 40 bin kişilik Nysa antik kenti, tarihe ve tarihi kentlere meraklı kişiler tarafından yoğun olarak ziyaret ediliyor.

Nysa Antik Kent
Nysa Antik Kent
Antik kentte ilgi çeken birçok yapı vardır.
  • Yaşlılar Meclisi
  • Gynasium
  • Kütüphane
  • Stadyum
  • Hamam

Nysaa Antik Kentinde, bu yapılar ve daha pek çok irili ufaklı yapı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Gynasium ve Meclis

Geniş bir alana kurulmuş olan Nysaa, içinden geçen nehirle ikiye ayrılıyor. Dönemi için oldukça önem taşıyan Gynasıum, gençlere eğitim verilen bir yerdir. Yaşlılar meclisi adıyla anılan Bouteuterion, hala sapasağlam ayaktadır ve yaklaşık 5000 yıldan günümüze ışık tutmaktadır.

Yaşlılar Meclisi
Yaşlılar Meclisi
Gynasium
Gynasium

Hamamlar ve Stadyum

Nysaa Antik Kentinde, yaşlılar meclisi ve Gynasium dışında başka pek çok yapı vardır. Nysaa Antik Kentinde, Roma Hamamları da ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Buna ek olarak, stadyum olarak kullanılan Amphitheatre ilgi uyandıran diğer yapılardır.

Stadyum
Stadyum

Kütüphane

Efes Antik Kentinde, yer alan Celcus Kütüphanesi, oldukça büyük ve görkemlidir. Ayrıca, Celcus çok iyi korunabilmiştir. Nysaa Antik Kentinde yer alan üç katlı kütüphane, M.S 2. yüzyılda kurulmuştur. Celcus’tan sonra bugüne en iyi şekilde ulaşabilmiş ikinci kütüphanedir. Bunlara ek olarak, Roma Tiyatrosu, oldukça etkileyicidir ve günümüze kadar korunabilmiştir. Bunların dışında tünel, dikkat çeken diğer bir lokasyondur.

READ  Aydın Cafeleri : Aydın'da En İyi Kafeler
Kütüphane
Kütüphane

Akharaka Antik Kenti

Sultanhisar’da yer alan Nysaa Antik Kentine komşu bir başka antik kent daha vardır. Salavatlı Beldesinde bulunan Akharaka Antik Kenti, bir termal tedavi merkezi olarak inşa edilmiştir. Buradaki derenin suyunun şifalı olduğu düşünüldüğü için antik çağda tedavi merkezi olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Akharaka Antik Kenti
Akharaka Antik Kenti

Buna ek olarak, Akharaka Antik Kenti, Helenistik dönemde, Roma Döneminde ve Osmanlı döneminde de aynı amaçla kullanılmıştır. Kentte, birçok hamam, hastane ve havuz yapılmıştır.

  • Hamamlar
  • Havuzlar
  • Hastaneler

Antik dönemde bir termal tedavi merkezi olarak kullanılan antik kent, bundan sonra, Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında da aynı amaçla kullanıldı.

Nysaa ve Akharaka Antik Kentleri, Aydın‘ın Sultanhisar ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Nysaa, Sultanhisar’ın kuzeyinde, Akharaka Antik Kenti ise, Sultanhisar’ın Salavatlı Beldesinde yer almaktadır. Her iki antik kentin arası yaklaşık 17 dakikadır.

Yakın Çevrede Görülecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Kuşadası Long Beach

Gezicini

Yorum Yaz