Image default
Balıkesir

Sındırgı Gezilecek Yerler

Sındırgı Gezilecek Yerler

Yazıda Sındırgı Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Sındırgı, Balıkesir’e 63 km uzaklıkta ve İzmir yolu üzerindedir. Balıkesir, İzmir yolunun ilçeden geçiyor olması, ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Sındırga, tarihi yapısı ile önemli bir yerdir ve Antik dönemlerde de yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. İlçe merkezinde, Helenistik dönemlere ait kaya mezarları bulunuyor. Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için tarihi izleri halen taşımaktadır. Akdeniz iklimine benzer iklim yapısı vardır.

Sındırgı
Sındırgı

Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Sındırgı gezilecek yerler listesinde, çeşitli tarihi yapılar yer almaktadır. Gelen turistler, bu yapıları yerinde görmek istemekte ve tüm eserleri sırayla gezmektedir.

Sındırgı’da gezilecek yerler şuralardır;
  • Şerif paşa meydanı,
Şerif paşa meydanı
Şerif paşa meydanı
  • Emendere kaplıcaları,
Emendere kaplıcaları
Emendere kaplıcaları
  • Hisaralan kaplıcaları,
Hisaralan kaplıcaları
Hisaralan kaplıcaları
  • Cüneyt köprüsü,
Cüneyt köprüsü
Cüneyt köprüsü

Şerif paşa meydanı, ilçe merkezinde bulunmakta ve ilçede yapılacak olan etkinliklerin çoğu burada yapılmaktadır. Etkinlik dönemine denk gelenler, meydanda, etkinlikleri takip edebilmektedir. Bölgede bulunan kaplıcaların suları, uyuz, sedef, mantar, egzama gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Birçok kişi bu kaplıcalara tedavi amaçlı olarak gelmektedir. Sındırgı ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Hisaralan kaplıcalarının suları ise siyatik, romatizma, kadın hastalıkları gibi ağrılı rahatsızlıklara iyi geldiği için çok sayıda turist gelmektedir.

Ne Zaman Gidilir?

Sındırgı ilçesini ziyaret etmek isteyenler, belirli yerleri gezmek ve daha çok bölge kaplıcalarını kullanmak için yılın her döneminde gidebiliyorlar. Kaplıcaları tedavi amaçlı olarak kullanmak isteyenler, daha çok kış aylarını tercih ediyorlar. Kaplıcaların bulundukları bölgelerde, konaklama için yeterli oranda pansiyonlar bulunmaktadır. Kaplıca suları sıcaklıklarının ortalama 90 derece olduğu bilinmektedir.

Sındırgı’da Ne Yenir?

Sındırgı, Akdeniz iklim özelliğine sahiptir ve tarımsal üretim yapılmaktadır. Sındırgı’ya gidenler, yiyecek türlerinden, alabalık, sazan dolması, höşmerim tatlı türlerinin tadına bakabilecektir. Sındırgı’ya özel pide çeşitleri bulunmakta ve misafirlere daha çok otlu pide türü önerilmektedir. Ev yemekleri türünde çok sayıda yemek çeşidi, ilçe merkezindeki lokantalarda rahatlıkla bulunulabilmektedir.

Alabalık
Sazan dolması
Höşmerim
Otlu pide

Ne Alınır?

Sındırgı ilçe merkezi ve çevresinde bulunan önemli yerleri gezdikten sonra dönüşe geçmeden önce hediyelik ürünler satın alabilirler. Bölgenin en ünlü ürünü, Yağcıbedir halısı turistlerin ilgisini çekmektedir. Hediyelik ürünler almak isteyenler, tarhana, erişte ve Sındırgı’ya özel olarak üretilen zeytin kolonyası satın alabilirler. Yağcıbedir halısı, dünyaca ünlüdür ve Yörük aşiretinin geçmişini yansıtmaktadır. İnce yün iplerden yapıldığı için uzun ömürlü olarak kullanılmaktadır.

READ  Cunda Adası Plajları Ve Koyları
Yağcıbedir halısı
Yağcıbedir halısı

Tarihi Yerler

Sındırgı bölgesine gelen turistler, tarihi yerleri gezerken, Cüneyt vadisindeki bulunan ve kitabesi olmadığı için hangi dönemde yapıldığı bilinmeyen Cüneyt köprüsünü görmek istemektedir. Köprünün mimari özellikleri incelendiğinde, Karesi Beyliği zamanında yapıldığı tahmin edilmektedir. Köprü yapımında, temse taşları ve moloz kullanılmış, geniş kemerli ve tek gözlü olarak yapılmıştır.

Günümüze kadar sağlamlığını korumuştur. Bölge ile ilgili araştırma yapan turistlerin ilgisini çekmekte ve yakından incelemek için burayı ziyaret ediyorlar. Sındırgı, Helenistik dönemlere ait kaya mezarlarının bulunduğu yer olduğu için arkeolojiye ilgili olanlar tarafından merak edilmektedir.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra

İvrindi Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman