Image default
Selçuk

Selçuk Belevi | İzmir

Selçuk Belevi  – İzmir

İzmir, Türkiye’nin en gelişmiş illerinden biri haline gelmiştir. Tarım, sanayi, ticaret ve çok daha fazla sektörde birinciliğini korumuştur. İlçeleri de bir o kadar gelişmiş olduğunu söylemek gerekir. Selçuk  bu ilçelerden biri konumundadır.  Selçuk ’un en gelişmiş beldesi konumunda olup birçok özelliğiyle hafızalarımıza kazınacak olan yer ise Selçuk Belevi bölgesidir.

Selçuk Belevi
Selçuk Belevi

Selçuk  belevi’ ye giden kişilerin sabah güne yörenin en doğal ve lezzetli köy kahvaltısıyla başlayıp ardından tarihi ve doğal güzelliklerinin tümünü gezip akşam konaklayacak bir mekâna ihtiyaç duyabilir. Tarihi ve coğrafi olarak bu kadar değerli olan belevi de saklı güzellikleriyle insanların keşfedilmesini bekliyor.

Selçuk Kalesi
Selçuk Kalesi

İzmir’in Selçuk ilçesinin belevi beldesinde doğal güzellikleriyle göz doludan belevi gölünden çıkan lezzetli balıklarından yiyebilir, tarihi İntepe’de bulunan Selçuk kalesini fotoğraflayabilir, mezar anıtını ziyarette bulunabilirsiniz. Ayrıca keçiler sayesinde alınan tarihte bir ilk yaşayan kaleyi de listenize eklemenizi kesinlikle öneririz.

Keçi Kalesi
Keçi Kalesi

Belevi ulaşım ve konum bilgisi

İzmir belevinin konumu itibariyle Selçuk’a ve hatta İzmir’ e çok yakın olduğunu söylemek doğru olur. Bir kavşak noktası olan Selçuk belevinin ulaşımı da oldukça kolaydır. Tren vasıtasıyla İzmir’in hemen her noktasına ulaşım gerçekleştiren İZBAN projesi aktif haldedir.  Dilerseniz belevi tren istasyonunu kullanarak beleviden yolculuk yapabilirsiniz.

Belevi Gölü
Belevi Gölü

İzmir Selçuk gezilecek yerler

İzmir selçuk yüzyıllardan beri birçok medeniyete ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan bir yerdir. Adeta medeniyetlerin başkenti diyebileceğimiz bu ilçede birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Dünyanın bir ucundan bu yapıları görmek için gelen ve şehirlerarası ticareti kazandırabilecek insanların sayısı haliyle fazladır.

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Tarih kokan saadet hatun hamam müzesi, yapısıyla harika bir görünümü olan Efes antik kenti, zamanın yaşayan insanları için ibadet yeri olan Artemis tapınağı, bilgi dolu olan Celsus kütüphanesini, Efes Meryem ana kilisesini, Hadrian tapınağını selçuk gezilecek yerler listenizin başında yer tutmasını kesinlikle öneririz.

READ  Yoncaköy Sahili

 

Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı

 

Celsus Kütüphanesi
Celsus Kütüphanesi

Selçuk doğayla baş başa kalabileceğiniz mekânlar arasında Yedi Uyurlar Mağarası, Pamucak plajı, Kurudağ mağarası eklemek gerekir. Egenin uzun sahillerinde masmavi denizlerinde harika kareler yakalamak mümkün gözüküyor. Diğer Ayasurluk tepesi, Kuretler caddesi, Pollio su kemerini de İzmir Selçuk’ta görmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Kuretler Caddesi
Kuretler Caddesi

 

Pollio Su Kemeri
Pollio Su Kemeri

 

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yoncaköy Sahili

Gezicini

Yedi Uyurlar Mağarası İzmir

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Selçuk Ayasuluk Kalesi

Gezicini

Pamucak Sahili

Gezicini

Nesin Matematik Köyü

Gezicini

Meryem Ana Evi – Selçuk

Gezicini

Gebekirse Gölü Milli Parkı

Gezicini