Image default
Balıkesir

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Savaştepe Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Savaştepe Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Savaştepe, Balıkesir ilinin bir ilçesidir. Eski adı Kilesun olan ilçe, 1934 yılında TBMM’nin verdiği karar neticesinde Savaştepe adını almıştır. Bilinenlere göre Savaştepe’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Balıkesir merkeze 49 kilometre uzaklıkta olan Savaştepe birçok doğal güzelliğin bulunduğu mutlaka görülmesi gereken ilçelerden biridir.

Savaştepe
Savaştepe

Savaştepe, Yörüklerin yoğun bir şekilde olduğu ve bu yüzden birçok Yörük köylerinin olduğu bir ilçedir. Hal böyle olunca buradaki köyler Ege kültürüne çok benzer özellikler taşımaktadır. O zaman Savaştepe gezilecek yerler düşünüldüğünde nerelerin görülmesi gerektiğine bakmak önemli olacaktır.

Savaştepe’de Nereleri Gezmek Gerekir?

Marmara’nın güneyinde bulunan Savaştepe’ye yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken yerler vardır. Öncelikle Savaştepe ilçesi sınırları içinde 48 tane köy bulunmaktadır. Gezmek, görmek isteyenler için Savaştepe’de buraya özgü “Peynir Festivali” düzenlenmektedir. Meraklısı için her yılın Eylül ayında ilçede gerçekleştirilen bu festivalde birçok farklı organizasyonu da gezip, bunlara dahil olabilirsiniz.

Bunun dışında ise ilçenin merkezinde bulunan ve en az 1000 yıllık olduğu kabul edilen 2 adet ulu çınar vardır. Ayrıca Balıkesir‘den Savaştepe’ye giden yolda Savaştepe sınırları içerisinde bulunan Roma dönemine ait olduğu bilinen bir kaplıca bulunmaktadır.

Bunların dışında ise özellikle ziyaret edilmesi gereken birkaç yeri sayacak olursak;
  • Peri Bacaları,
  • Yazören Mağarası,

Mesire alanları gibi yerler doğal görünümleriyle giden herkesi mutlu edecek özelliklere sahiptir.

Peri Bacaları

Peri bacaları denilince herkesin aklına Kapadokya Peri Bacaları geliyor olsa da burası Savaştepe’de bulunan Kapadokya kadar güçlü, heybetli görüntüleri olmasa da tatmin edici doğal oluşumları bünyesinde bulunduran bir yerdir. Yağcılar köyüne bağlı olan Peri bacaları merkeze 4 kilometre kadar uzaklıkta bulunmaktadır.

READ  Gönen Gezilecek Yerler Listesi | Balıkesir Gönen İlçesi
Peri bacaları - Savaştepe Gezilecek Yerler
Peri bacaları – Savaştepe Gezilecek Yerler

 

Peri bacaları - Savaştepe Gezilecek Yerler
Peri bacaları – Savaştepe Gezilecek Yerler

Geçmişi çok fazla bilinmemekle burada bulunan büyük küçük 15 doğal oluşum sebebiyle yörenin halkı tarafından buraya peri bacaları ismi verilmiştir. Yöre halkı bu bölgeye gelip piknik yaptıkları söylenir. Sizde buraya gelip hem bu muhteşem doğal oluşumları yakından incelerken hem de bu müthiş manzara karşısında pikniğinizi yapabilirsiniz.

Yazören Mağarası

Yazören Mağarası, Savaştepe ilçesinin Yazören Köyü civarında bulunur. Son zamanlarda bir hayli popüler hale gelen mağara daha yeni yeni keşfedilmeye başlandı. Özellikle bu işle ilgilenenlerin ve gezginlerin dikkatini fazlasıyla çeken bu mağara Türkiye’nin en uzun 9. mağarası olma özelliğini taşıyor.

Yazören Mağarası - Savaştepe Gezilecek Yerler
Yazören Mağarası – Savaştepe Gezilecek Yerler

 

Yazören Mağarası - Savaştepe Gezilecek Yerler
Yazören Mağarası – Savaştepe Gezilecek Yerler

Şimdilerde çok fazla turisti de ağırlayan mağaranın sularının akışı, özellikle kış ve bahar aylarında değişiyor. Mağaranın içerisinde bulunan sarkıt ve dikitler insanı gerçekten büyüleyecek güzelliğe sahiptir. Kaynaklarda yarı aktif bir mağara olduğu söylenir ve içerisinde bazı alanları çok genişken bazı alanları çok dar, küçüktür. Savaştepe’ye yolu düşen herkesin ilk görmesi gereken yerlerden biri olduğu söylenebilir.

Mesire Alanları

Ailesiyle güzel vakit geçirip biraz huzur bulmak isteyenlerin tercih edeceği mesire alanları Savaştepe sınırları içerisinde de mevcuttur. Böyle bir niyeti olanların özellikle Gökçeyazı Mesire ve Piknik Alanı, Çamlık Mesire Alanı ve Karakuyu Mesire Alanı tercih sebebi olmalıdır.

Gökçeyazı Mesire ve Piknik Alanı
Gökçeyazı Mesire ve Piknik Alanı

 

Yakın Çevredeki Görülecek Yerler

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra

İvrindi Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Yorum Yaz