Image default

Antalya kadınlar plajı adıyla da anılan Sarısu Kadınlar Plajı belediye tarafından yapılan ve pozitif ayrımcılığın en güzel örneklerinden olan projelerden bir tanesi olarak gösteriliyor. Sadece kadınlara özel plaj Konyaaltı Antalya’da deniz ve plaj keyfi yapmak isteyen hem yerli hem de yabancı turistlerin sayısı Türkiye geneline kıyaslandığında bile oldukça fazla olmasıyla dikkatleri üzerine çeker.

Sarısu Kadınlar Plajı
Sarısu Kadınlar Plajı

Ama bu plaj ve denizlerin neredeyse tamamı karma yani erkek ve kadınların birlikte kullandıkları bir şekilde yapılmıştır. İşletilmesinde de aynı durum geçelidir. Bunun dışında sadece kadınlara ait olan ve gizliliğin ön planda tutulduğu bir yer ihtiyacı hissedildiğinden dolayı belediye bu şekilde bir plaj yapılmasına karar vermiştir.

Kadınlara Özel Plaj Sarısu Plajı
Kadınlara Özel Plaj Sarısu Plajı

Kadınlara Özel Plaj

Antalya‘da yaşayan veya tatile gelen kadınların kendilerine özel ve sadece kadınların içeri alındığı bir yerde denize girmeleri için yapılmış bir yerdir. Sarısu veya Antalya Kadınlar Plajı adıyla anılır. 2020 yılında haziran ayında kapılarını plajdan yararlanmak isteyenlere açmıştır.

Kadınlar için plajlar
Kadınlar için plajlar
Farklı şekilde işletilen bu plajın bazı dikkat çeken yönleri vardır:
  • Uzaktan bile görülmesini engelleyecek şekilde ağaçlandırma yapılmıştır,
  • Belli bir mesafeye kadar denizden de görüntü alınması mümkün değildir,
  • Çalışanların tamamı da kadındır,
  • Kadınların tüm ihtiyaçları düşünülerek hizmet ağı oluşturulmuştur.

Bu nedenle kadınlar dışında kimsenin plaja girmesine veya kullanmasına izin verilmez. Böylece rahat ve gizlilik içinde istenildiği gibi kullanım şansı elde edilir.

Sarısu Kadınlar Plajı
Sarısu Kadınlar Plajı

Nasıl Gidilir?

Antalya’nın merkezine oldukça yakındır. Konyaaltı adı verilen alanda yer alır. Plaj son derece bakımlı ve korunan bir yerde olmasından dolayı gidenlerin rahatlığı ön plandadır. Merkezden gelmek isteyenler belediye tarafından sunulan otobüslerle aktarma yaparak gelebilir. Gereken düzenlemeler yaz aylarını kapsayacak şekilde yapılmıştır. Ayrıca şehir içi dolmuşları da kullanmanız mümkündür. Ortalama yarım saat kadar sonra ulaşmış olursunuz. Şahsi aracıyla gitmek isteyenler için de otopark vardır. Antalyanın En iyi Plajları arasında gösterilen plaj.

READ  Dinopark Antalya | Macera Dolu Bir Yer
Sarısu Kadınlar Plajı
Sarısu Kadınlar Plajı

Ücret Alınır Mı?

Plajın kadınlara özel olması ve belediyenin bunu özel şekilde yürütmesinden dolayı herhangi bir ücret alınmaz. Giriş anlamında ücret ödemeniz gerekmez. Ama içeride sunulan ek hizmetlerden kullanmak istediğinizde belirlenen fiyat listesinden olacak şekilde ücret ödemeniz istenir.

Sarısu Kadınlar Plajı
Sarısu Kadınlar Plajı

Ziyaret Saatleri Kaçtır?

Yaz dönemlerinde belirlenen saat aralığı oldukça geniştir. Sabah 08:00 ile başlayan giriş hizmetleri gece 00.00 saatlerine kadar uzar. Bu süre içinde istediğiniz şekilde giriş yapabilir ve plajdan ücretsiz şekilde yararlanmaya devam edebilirsiniz. Çocuklu kadınların rahat etmesine olanak tanıyacak çeşitli aktivite alanları da vardır. Mutlaka Antalya gezinizde uğramalı ve farkı anlamalısınız.

Sarısu Kadınlar Plajı
Sarısu Kadınlar Plajı

 

Antalya’daki PlajlarBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Hakan Karaduman

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini