Image default
Ankara

Pursaklar Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi

Pursaklar Gezilecek Yerler

Pursaklar ilçesi Ankara şehir merkezine yakın ilçelerden biridir. Yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta yer alır. Pursaklar Gezilecek Yerler itibariyle şirin ilçelerden biri olarak karşımıza çıkıyor, bu ilçe kalabalık bir nüfusa sahiptir. Ayrıca adına bol yeşillik alanlarından dolayı Pursaklar denilmiştir. Konum

Pursaklar
Pursaklar

2008 yılında ilçe olan bölge Cumhuriyet dönemi ile birlikte hızlı bir şekilde gelişim göstermiştir. Ankara’nın en kalabalık ilçelerinden biri haline gelmiştir. Bu ilçe doğal ve tarihsel güzellikleri seyahat severler için merak uyandırıcıdır. Ayrıca kendine has mekânları ile pek çok farklı yapıyı içerisinde barındırıyor. Ziyaretçilerin ilgi çeken rotaları barındırıyor.

 Pursaklar Gezilecek Yerler
Pursaklar Gezilecek Yerler

Pursaklar Tarihi

Ankara şehrinin en eski ilçelerinden biri olarak kabul edilir. Adına ise ilk defa 1463 yıllarında yer alan kaynaklarda rastlanıyor. Ayrıca bu dönemde Bursaklar olarak bilinen bölgede 200 yıl kadar öncesinden yerleşim başlamıştır. Bir başka önemli husus ise çubuk ovası olarak adlandırılan yerleşim yerinin kenarında olması ve eşkıya baskınları sonucunda bu bölgenin günümüzdeki konuma gelmiş olmasıdır.

Pursaklar - Pursaklar Gezilecek Yerler
Pursaklar – Pursaklar Gezilecek Yerler

Tarihi oldukça eski olan bu ilçe 2008 yılında ilçe statüsünü kazanır. Ayrıca Cumhuriyet döneminde oldukça gelişmiş olan ilçenin zamanla kalabalıklaştığını ifade edebiliriz. Halkı yoğun bir şehir hayatına sahiptir. İş hayatı ve şehrin kalabalıklığı merkeze yakın ilçelerde bu duruma sebep olur. Ankara şehrinin yerlileri ailelerine bağlıdır ve cömert bir halktır. İlçede yer alan birçok alan doğal açık alanlar ile çevreleniyor. Ayrıca bu alanlar için bir rota oluşturmak ve sırasıyla bu alanları gezmek sizler için kolaylık sağlayabilir. İlçe içerisinde yer alan tarihi alanlar ise medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması ile ele alınabilir.

READ  Atakule Nerede Nasıl Gidilir ? Atakule'de Yapılacaklar

Pursaklar İlçesi Gezilmesi Gereken Tarihi Yerler

Ankara şehrinin önemli ilçelerinden biri olarak karşımıza çıkan Pursaklar ilçesinde gezilmesi gereken birçok özel mekân bulunur. Bu açıdan doğa ile baş başa kalabileceğiniz, manzara odaklı alanlar olduğu gibi tarihi ile ön plana çıkan ilçenin eserleri ile de karşılaşabilirsiniz.

Pursaklar
Pursaklar
Pursaklar içlerin de yer alan gezilmesi gereken tarihi alanlar ise,
  • Kaya önü
  • Dolfinaryum ve Yunus Gösteri Merkezi
  • Paşa kayalıkları

Şeklinde sıralanabilir. Bu alanların tarihsel açıdan önemi büyüktür. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan alanları barındırırlar. Bu noktada rehberler eşliğinde bir rota oluşturmak verimli olacaktır.

Dolfinaryum Ve Yunus Gösteri Müzesi

Pursaklar sınırları içerisinde bulunan alanlardan biri farklı nitelikleri bünyesinde barındıran gösteri merkezidir. Dolfinaryum havuzu yunusların gösterilerin sergilendiği bir müze içerisindedir. Ayrıca burada yunus balıklarını sevebilmenizde mümkündür. Ankara Pursaklar gezi listesinin en eğlenceli durağı olarak kabul edilebilir. Ayrıca gezinin sırasında çocuklarınızla birlikte keyifli bir hafta sonu gezmeniz açısından da önemlidir. Havuz ve yunus gösterilerine eşlik edebilirsiniz. Rengarenk ışıklar içerisinde güzel anlar yaşayabilirsiniz.

Pursaklar
Pursaklar

Kayaönü

İlçenin bir başka önemli durağı ise Kaya önü bölgesi olarak kabul edilebilir. Kaya önü, yüksek bir mevkide bulunuyor. Bu açıdan yüksek noktalara çıkmak isteyen ziyaretçiler için uygun bir yerdir. kaya önü bölgesini ziyaret ederek seyir zevkini yaşayabilirsiniz.

Paşa Kayalıkları

Paşa kayalıkları eski bir tarihe dayanır. Kayalıkların yapımı ve taşların yapıları ile ilgili tarihi açıdan derin izler taşır. Bölgede savaşlardan kalan kalıntılar yer aldığı gibi bu kalıntıların bir kısmı halen korunuyor. Pursaklar ilçesinde yer alan bu kayalıklar peri bacalarını andırıyor. Ayrıca doğal oluşumlu bir yapıya sahiptirler. Ayrıca kayalık bölgesi bugün hala dikkatleri üzerine çekebiliyor.

Paşa Kayalıkları
Paşa Kayalıkları

Pursaklarda Gezilecek Doğal Yerler

Pursaklar ilçesinde gezilip görülmesi gereken birçok alan vardır. Özellikle gezmeyi sevenler için öncesinde bu bilgileri edinmeleri faydalı olacaktır. Bazı alanlar birbirlerine oldukça yakınken bazı alanlara ulaşımın biraz daha zor olduğunu ifade edebiliriz. Ayrıca bu alanları ücretsiz olarak ziyaret edebilirisiniz.

READ  Keçiören Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi
Pursaklar ilçenin doğal güzellikleri ile ön plana çıkan yerleri ise,
  • Tebessüm piknik alanı
  • Avrupa birliği parkı

Şeklinde sıralanabilir. Bu alanlar hafta sonu gezmesi için ailenizle birlikte gelebileceğiniz mekânları barındırıyor. Ayrıca alanda yöresel lezzetleri tadabileceğiniz mekânlarda yer alabilir.

Tebessüm Piknik Alanı

Ankara şehrinde nerede piknik yapılabilir sorusuna verilecek cevaplardan biri Tebessüm piknik alanıdır. Ankara şehrinin en yeşil ilçelerinden bir olarak tanınan Pursaklar, bünyesinde Tebessüm piknik alanını barındırıyor. Ayrıca bu alan Ankara büyükşehir belediyense bağı olarak hizmet veriyor. doğal güzellikleri sizleri şehrin kalabalığından uzaklaştırabileceği gibi güzel bir doğa yürüyüşü yapabilmenizi de sağlayacaktır. Ayrıca alanda manzara seyredebileceğimiz güzel noktalar bulunur. Piknik yapmak için özellikle tasarlanmış olan alanı tatil günlerinizde değerlendirebiliriz. Yöre halkı tatil günlerinde burayı yoğun olarak kullanıyor. Konum

Tebessüm Piknik Alanı
Tebessüm Piknik Alanı

Avrupa Birliği Parkı

Hava alanı ile birlikte Şehit Ali ataş caddesinin keşişim yerinde bulunan bu park 2006 yılında hizmete aşılmıştır. Aynı zamanda bol bir yeşil alana sahiptir. Oldukça geniş olan yürüyüş parkurları vardır. Kafa dinlemek isteyen ve fotoğraf çekmeyi sevenlerin burayı ziyaret etmesini önerebilirsiniz. Aynı zamanda çevresi ile birlikte uyum içerisinde tasarlanan bu parkın yakınlarında da güzel alanlar mevcuttur. Park içerisinde tasarlanmış büyük bir havuz bulunur. Konum

Avrupa Birliği Parkı
Avrupa Birliği Parkı

Pursaklar Festivalleri

Pursaklar ilçesinde gerçekleştirilen bir diğer önemli çalışma ise festivallerdir. Belirli dönemlerde yerel halkında hazırladığı ev ürünlerinin satışı gerçekleştirilebilir. Festival etkinliklerinin bambaşka bir boyuta taşındığı ilçelerden biri olarak karşımıza çıkan Pursaklar, 2012 yılından beri bu geleneği devam ettiriyor. Uluslararası kedi güzellik festivali burada gerçekleştiriliyor. Belediyenin katkıları ile gerçekleştirilen birçok etkinlik festival bünyesindedir.

Bu festivalin amacı ise hayvan sevgisini aşılamak olarak ifade edilebilir. Etkinlik kapsamında ise gerek konserler gerekse sergilen yapılıyor. Ayrıca kedi yarışmaları da festivalin olmazsa olmazları arasında bulunuyor. Festival genel olarak yazın ya da sonbahar sezonunda gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda Ankara kedisinin neslini koruyabilmek için gerçekleştirilen festivalde yemek yarışması ve fotoğraf yarışması da yapılıyor. Kedi yarışması ve şecere değerlendirmesi işlemleri de gerçekleştiriliyor. Kedi gösterileri, fotoğraf sergileri, konserler ve halk dansları bir başka önemli noktalardandır.

READ  Ankara Döviz Büroları | En Yakın Döviz Bürosu

Pursaklar Yöresel Yemekleri

Pursaklar ilçesi yerel lezzetleri ile ziyaretçiler için önemli bir yere sahiptir. Bu yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar olduğu gibi küçük esnaf dükkânları da bulunur. Özellikle bazı alanlar sıklıkla müşteri almaya elverişlidir. Pursaklar yöresinin yöresel yemekleri haşhaşlı ve tahinli çöreklerdir. Bu çörekler özel bir hamurdan yapılır. Ayrıca incecik yapıları ile lezzet düşkünlerin dikkatini çeken meşhur tatlar arasındadır.

 

Haşhaşlı çörek
Tahinli çörek

 

İlçede geleneksel Ankara yemeklerinin sergilendiği çalışmalarda gerçekleştirilir. Bu bakımdan kadınlar bazı özel günlerde hazırlık gerçekleştirirler. Bu noktada tirit, kıkırdaklı çorba, madımaklı pide, peynirli hamur, soğanlı hamur gibi lezzetler sergilenir. Aynı zamanda ekmek sübüryesi, ayran aşı ve yazma böreği gibi lezzetlerde ilin ve ilçenin önemli lezzetleri arasındadır. İlçeye geldiğinizde bu lezzetleri tatmanızı öneririz.

 

Kıkırdaklı çorba
Madımaklı pide
Peynirli hamur kızartması

 

Pursaklara Nasıl Gidilir?

Pursaklar ilçesini ziyaret etmek isteyenlerin öncelikle olarak Ankara şehrine gelmesi gerekir. Bu ilçe Ankara’nın kuzey kesiminde bulunuyor. Şehir merkezine ise 12 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca şehir merkezinden toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bir başka önemli husus ise Esenboğa havalimanına yakınlığı açısından ulaşımın büyük kolaylığa sahip olmasıdır. İstanbul’dan karayolu ile ortalama olarak 450 km mesafede yer aldığını aktarabiliriz. Türkiye’nin birçok bölgesinden demir, kara ve hava yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara’da Görülecek Yerler

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

chebsra

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

chebsra

Tarihi Ankara Kalesi

chebsra

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

chebsra

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

ODTÜ Ormanı

chebsra

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

chebsra

Mamak Gezilecek Yerler : En Güzel Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Kuğulu Park Ankara

Hakan Karaduman

17 Yorumlar

Barış Geçmen 15 Şubat 2022 at 10:54

Ankara Pursaklar ilçesinin en iyi tarihi yeri kaya önü diyebilirim. Son derece harika bir konuma sahiptir.

Cevapla
mehmettelco 15 Şubat 2022 at 17:45

Gercekten cok guzel yerler , cok begendim , gezicini gercekten cok iyi site tebrik ederim .

Cevapla
Mahir 15 Şubat 2022 at 19:48

Pursaklar hakkında harika bir yazı olmuş ankaraya gidecek herkese tavsiye ederim

Cevapla
Emre Yılmaz 16 Şubat 2022 at 02:07

Çok temiz harika bir yer. Pursaklar. Havası suyuda ayrı bir güzel hoşuma gitmişti mükemmel 👍

Cevapla
mehmettelco 16 Şubat 2022 at 16:49

harika ötesi yerler var

Cevapla
mehmettelco 16 Şubat 2022 at 16:51

gercekten cok guzel yerler , cok begendim , gezicini gerccekten cok iyi bir site olmus tebrik ederim

Cevapla
Nur 16 Şubat 2022 at 21:31

Ankaranın sendıgım koseşerınden bır tanesı . Ve yazınız her detayıyla anlatmış bu muhteşemliği

Cevapla
Murat 17 Şubat 2022 at 19:33

Bence gidip görülmesi gereken bir yer çok iyi tanıtım olmuş. Ülkemizin bu güzel yerleri tanımamız lazım

Cevapla
Ruhi 18 Şubat 2022 at 17:24

Pursaklar hakkında çok güzel bilgiler verilmis ülkemizde böyle bir yer olduğunu ilk defa bu siteden öğrendim teşekkürler

Cevapla
Ruhi 18 Şubat 2022 at 17:24

Verilen yer hakkında çok güzel bilgiler verilmis ülkemizde böyle bir yer olduğunu ilk defa bu siteden öğrendim teşekkürler

Cevapla
Şaban ceylan 19 Şubat 2022 at 23:07

Gezilecek görülecek yerler arasındadır herkese tavsiye ederim muhteşem bir yer ben çok beğendim

Cevapla
Seda arslan 19 Şubat 2022 at 23:08

Gezilecek görülecek yerler arasındadır herkese tavsiye ederim muhteşem bir yer ben çok beğendim

Cevapla
Furkan Doğan 19 Şubat 2022 at 23:08

Gezilecek görülecek yerler arasındadır herkese tavsiye ederim muhteşem bir yer ben çok beğendim

Cevapla
Furkan ceylan 19 Şubat 2022 at 23:10

Gezilecek görülecek yerler arasındadır herkese tavsiye ederim muhteşem bir yer ben çok beğendim

Cevapla
Leyla 19 Şubat 2022 at 23:10

Gezilecek görülecek yerler arasındadır herkese tavsiye ederim muhteşem bir yer ben çok beğendim.

Cevapla
Hakim 20 Şubat 2022 at 21:37

Pursakların doğal güzelliklerini , parklarını bu kadar güzel tanıtan site görmedim gezicini sitesi sayesinde oraları gezmiş kadar oldum gerçekten emeğinize sağlık

Cevapla
memoliaslan88 21 Şubat 2022 at 17:32

Gezip görülecek en güzel yerler yaşamak lazım çok güzel yerler tarihî yerler mekânlar gezinci ile yolculuk

Cevapla

Yorum Yaz