Image default
Bornova

Paterson Köşkü Nerede Nasıl Gidilir ?

Paterson Köşkü

İzmir Paterson köşkü’ nün muazzam mimarisi zamanın asillerine göre düzenlenmiştir. Türkiye’nin en gelişmiş şehirleri arasında üçüncü sırada olan İzmir, bütün sektörlerdeki birinciliği ile adını tüm dünyaya duyurmayı başarabilmiş şehrimizdir. İzmir nefes kaynağımız olan ağaçları doğal tabiatta yerini almaktadır. Doğal manzaraları, berrak turkuaz denizi ve eşsiz koylarıyla güzelliğini yansıtıyor ve bütün muhteşemliğiyle keşfedilmeyi bekliyor.

Paterson Köşkü
Paterson Köşkü

İzmir’in tarihi geçmişi çok uzun yıllara kadar uzanmaktadır. 19. Yy. sonlarında ve 20 yy. başlarında tam inşa tarihi 1860 yılında Jonh Bortwich Paterson tarafından yaptırılmıştır. Aslınca yurt dışından gelen tacir sıfatıyla işlerini yürütmektedir. Köşkte paterson ailesi ve 60 hizmetkârlarıyla Osmanlının önde gelen Levanten topluluğu içerisinde yer almaktadır. Ancak kurtuluş savaşında bu sayı azalmıştır.

Paterson Köşkü
Paterson Köşkü

Farklı bir tarzı olan Paterson köşkünün mimari tasarımı da by Patersona aittir. Köşk 7 adet piyano bulunacak büyüklükte ve çevre düzenlemesinde de kameriyelerin çokluğu ilgi çekiyor. Bahçesinde ise Rum, Hıristiyan kökenli insanların bulunduğu mezarlık vardır.

Paterson Köşkü
Paterson Köşkü

NEREDE?

Paterson köşkünün konumu İzmir belediyesinin en işlek beldesi olan Bornova’da yer almaktadır. Günümüzde Mustafa kemal caddesi üzerinde olan köşk tarihinde tam olarak 7 kez değiştirilmiş olduğu bilgisini de eklemek isteriz. 19. Yüzyılın esintilerini taşıyan köşk 161 yıllık tarihiyle şimdilerde tekrar restorasyon sürecine girmiş bulunmaktadır. Bunun için en disiplinli şekilde projeyi sürdürmektedir.

Paterson Köşkü
Paterson Köşkü

PATERSON KÖŞKÜNE NASIL GİDİLİR?

Bornova’da bulunan tarihi mirasımızın değerli eseri olan Paterson köşküne nasıl ulaşabilirim diyorsanız cevabı oldukça basit. Bornova ilçesinden İzmir metrosuyla yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. İzmir Paterson köşkünün ulaşımı için Bornova’dan kalkan 568 ve 570 numaralı otobüsü tercih edebilir veyahut kendi rahat, konforlu aracınızla da yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. İzmir’de kesinlikle ziyaret edilmesi gerekenler arasında yerini alıyor.

READ  Kemalpaşa Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Pınarbaşı Mahallesi : Bornova

Gezicini

Kemalpaşa Nazarköy Nerede? Nasıl Gidilir?

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

İzmir Altındağ 

Gezicini

İzmir Alsancak Gece Kulübü | Bornova | Karşıyaka | Konak

Gezicini

Homeros Vadisi – Bornova’nın Eşsiz Vadisi

Gezicini

Çamdibi Semti : Bornova

Gezicini

Bornovada Gezilecek En Güzel Yerler

Gezicini

Bornovada Alışveriş Nerelerde Yapılır ? Alışveriş Merkezleri

Gezicini

1 Yorum

Hilal Koru 20 Aralık 2020 at 02:49

Gerçekten gezilip görülmesi gereken yerlerden en güzeli diyebilirim geldim ve bayıldım muhteşemdi

Cevapla

Yorum Yaz