Image default
Marmaris Muğla

Nimara Mağarası

Nimara mağarası, Muğla’nın Marmaris ilçesinde Cennet Adasında bulunmaktadır. Yıldız veya Nimara Adası olarak ta isimlendirilebilir. Mağaranın yüksekliği 350 metredir ve içerisinde çeşitli sarkıtlar bulunmaktadır. Yapılan arkeolojik çalışmalar mağarada bulunan sarkıtların ve dikitlerin yaklaşık 100.000 yıl öncesine ait olduğunu ortaya koymuştur, bu hususta günümüzde oldukça popüler turistlik alanlardan bir tanesidir.

Nimara Mağarası
Nimara Mağarası

Mağara Tarihi

Nimara mağarasında kazı çalışmaları 1998 yılında başlamıştır, ilk bulgular kazı çalışmalarının başlama tarihinden 1 yıl sonra 1999 yılında bulunmuştur, bu hususta ilk bulunan eserler kumtaşından yapılmış iki kadın heykeli olmuştur. Aynı zamanda mağara içerisinde 12 bin yıl önce yaşamış insanların izlerine de rastlanmıştır.

Nimara Mağarası
Nimara Mağarası

Bunların dışında Nimara mağarasında yapılan çalışmalarda 500 renkli cam, delgiler, keskiler, taş ve kemikten yapılmış delici aletler de bulunmuştur. Yuvarlakçay Bu konuda Nimara mağarasında oldukça fazla sayıda cam boncuk bulunması bazı bilim insanlarının mağaranın Tunç Çağına kadar boncuk atölyesi olarak kullanıldığı fikrine sebep olmuştur. Günümüzde Nimara mağarası 1.derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edilmiştir.

Nimara Mağarası
Nimara Mağarası

Nasıl Gidilir?

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Nimara mağarasına gitmek için Marmaris şehir merkezinden kalkan otobüs seferleri mevcuttur. Bu hususta şehir merkeziyle mağaranın uzaklığı yaklaşık 20 km’dir. Kendi araçlarıyla Nimara mağarasına gitmek isteyen kişiler ise Marmaris belediyesinin web sitesinde bulunan konum bilgilerini kullanabilir, aynı zamanda Şehir merkezinden Nimara mağarasını işaret eden çeşitli tabelalarda mevcuttur. Kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Neler Yapılabilir?

Özellikle arkeolojik bulguları gezmeyi seven kişiler için idealdir, bu hususta mağara içerisinde Tunç Çağı ve öncesinin buluntuları mevcuttur. Aynı zamanda mağarada 12 bin yıl önce yaşamış insanların izlerinin bulunmuş olması da oldukça ilginç hadiselerden bir tanesidir. Tüm bu bilgiler dikkate alındığında Nimara mağarasını gezmek oldukça keyifli olacaktır.

READ  Muğla Festivalleri
Nimara Mağarası
Nimara Mağarası

Son olarak Nimara mağarasının çevresinde çeşitli restoran ve kafeler mevcuttur. Bu sayede mağara gezildikten sonra Cennet Adasında dinlenilebilir, hatta otellerde de konaklanabilir. Aynı zamanda Cennet Adasında yürüyüş yapmak da oldukça keyifli olacaktır, doğanın bizzat kendisi olan Cennet Adada belediye tarafından inşa edilmiş oldukça düzenli yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Marmaris’te Görülecek Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turunç Koyu – Plajı

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Saklı Göl Muğla | Yerli ve Yabancı Turistlerin Uğrak Yeri

Hakan Karaduman