Image default
Antalya Camiler Muratpaşa

Murat Paşa Camii : Muratpaşa/Antalya

Murat Paşa Camii Antalya ilinin Muratpaşa İlçesinde yer alan ve oldukça eski tarihi olan yapılardan biridir. Genel olarak Antalya’nın merkez noktasında yer almaktadır. Mimarisiyle oldukça ilgi çeken bu cami Osmanlı döneminde 1570 yılında inşa ettirilmiş ve o zaman için kullanıma hazır bir hale getirilmiştir.

Murat Paşa Camii
Murat Paşa Camii

Her ne kadar bu caminin inşası Osmanlı dönemlerinde gerçekleşmiş olsa da bu noktada dikkat çekici bir detay bulunmaktadır. Yapılan detaylı incelemeler bu cami üzerinde Selçuklu dönemine ait birtakım kaligrafi sanatının izlerinin de olduğunu gün yüzüne çıkarmıştır.

Bu caminin Osmanlı döneminde kim tarafından yaptırıldığı sorusu genel itibariyle oldukça sık sorulmuş ve cevabı merak edilmiştir. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde bu cami çok uzun süreler ve yıllar boyunca Kuyucu Muratpaşa Camii adıyla bilinmiştir.

Fakat son yapılan araştırmalar daha farklı bir durumu ortaya çıkarmıştır. Osmanlı Devleti’nde bir dönem sadrazamlık görevlerinde bulunmuş Karaman Beyi Muratpaşa Bey bu camiyi yaptıran asıl kişi olarak belirlenmiştir.

Murat Paşa Camii
Murat Paşa Camii

Camii Özellikleri

Oldukça eski ve çok değerli yapılardan biri olan Antalya Murat Paşa Camii, mutlaka bilinmesi gereken çok iyi özellikleri bünyesinde taşımaktadır;
  • Asırlık olan çınar ağaçları arasında konumlanmıştır,
  • 19.00 × 18.00 m. ebadında ölçülere sahiptir,
  • İnşasında kesme taş malzemesi kullanılmıştır,
  • Ön kısmında üç birimli bir cemaat alanı bulunmaktadır,
  • Cephesinde renkli iki taş ile örülüdür,
  • İnşasında mermer mihrap ve minber kullanılmıştır,
  • Kapısında mukarnaslı bir taç bulunmaktadır,
  • Kuzeybatı köşesi kısmındaki minare alanına son cemaat yerinden erişilmektedir,

Antalya ilinde yer alan bu değerli ve çok eski tarihi izleri üzerinde taşıyan cami genel olarak bu türden özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

Murat Paşa Camii
Murat Paşa Camii

Yakınındaki Yerler

Türkiye ve Antalya ili için en değerli yapılardan biri olan Murat Paşa Camisi’nin çevre alanlarında gezilmeye uygun birçok farklı yer bulunmaktadır. Burayı ziyaret eden kişiler yakındaki Kaleiçi bölgesine de kolaylıkla ulaşabilirler. Bunun yanı sıra burada yer alan MarkAntalya alışveriş merkezi ve çeşitli türdeki kaliteli restoranlara da yine bu noktadan erişim sağlayabilirler.

READ  Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi

Cami Ulaşım

Antalya Muratpaşa ilçesinde bulunan bu önemli tarihi cami turistik açıdan da oldukça ilgi gören alanlardan biridir. Yerli ve yabancı birçok turist çeşitli zamanlarda burayı ziyaret etmeye çalışmaktadır. Genel olarak cami konum olarak Antalya merkez noktasında yer aldığı için ulaşımı da o ölçüde kolay olmaktadır. Bu camiye otobüslerle kolayca ulaşılabileceği gibi doğrudan tramvay kullanımı ile de ulaşılabilmektedir.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Yavuz Özcan Parkı | Antalya’nın Meşhur Falezlerin Üstünde

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Syedra Antik Kenti | Yılın Her Mevsimi Gidilecek Tarihi Kent

Hakan Karaduman

Sitti Radviyye – Hatuniye Medresesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman