Image default
Balıkesir

Manyas Gezilecek Yerler

Manyas Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Manyas, Balıkesir’e bağlıdır ve 83 km uzaklıktadır. Manyas, kuş cenneti ile tanınmakta ve gelen herkesin ilk görmek istediği yerler arasında bulunmaktadır. Manyas, Kuş cenneti ile birlikte birçok doğa güzelliğe sahip bir bölgedir. Çok eski yerleşim yerlerinden birisi olan Manyas, ilk olarak Dolionlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Şehir merkezi çevresinde şehir harabeleri, Macar değirmeni, hamam gibi kalıntılar bulunmaktadır.

Manyas
Manyas

Gezilecek Yerler

Manyas gezilecek yerler denildiğinde, ünlü olduğu için Kuş Cenneti akla ilk gelen yerlerdir. Tarihi yapısı ve doğa güzelliği ile birçok yer gezilip görülebilecektir.

Manyas’a gelen herkesin görmesi gereken yerler şuralardır;
  • Manyas Kuş gölü,
Manyas Kuş Gölü
Manyas Kuş Gölü
  • Manyas kalesi,
Manyas Kalesi
Manyas Kalesi
  • Kızık köy kaplıcaları,
Kızık Köy Kaplıcaları
Kızık Köy Kaplıcaları
  • Ketenlik deresi,
Ketenlik Deresi
Ketenlik Deresi

Kuş gölü, Manyas ilçe merkezine 10 km uzaklıktadır. Çok sayıda kuş türü bu gölde yaşadığı için ismi, Kuş gölü olarak bilinmektedir. Her türden kuş görmek mümkündür ve bölge koruma altına alınmıştır. Kuşları yakından izlemek için her yıl binlerce turist bölgeye gelmektedir.

En Uygun Zaman

Manyas’a gitmek isteyenler daha çok kuş gölündeki kuşları yakından izlemek, yeni kuş türlerini görmeyi hedeflemektedir. Bunun için doğru zamanı belirlemek gerekiyor. Kuş cenneti milli parkı yapılmış ve gelen turistlerin kulelerden gözetleme yapmaları sağlanmaktadır. Göçmen kuşlarında uğrak yeri olan Manyas Kuş gölü daha çok Mart – Temmuz ve Eylül – Ekim aylarında ziyaret için uygundur. Kuş gölünü ziyaret ettikten sonra diğer gezilecek yerleri de gezebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Manyas, Balıkesir’in bir ilçesidir ve buraya ulaşımlar karayolu ile yapılmaktadır. Balıkesir, Bandırma karayolunu takip edenler, 15 kilometre sonra, yönlendirme levhaları ile Manyas sapağından giriş yapabileceklerdir. Ana yoldan döndükten sonra yaklaşık 3 km gidenler, Manyas Kuş Gölüne ulaşabilecek ve 09:00 – 18:00 saatleri arasında, Milli parka giriş yaparak kuşları seyretmeye başlayabileceklerdir.

READ  Sındırgı Gezilecek Yerler
Manyasta Ne Yenir (Höşmerim)
Manyasta Ne Yenir (Höşmerim)

Ne Yenir?

Doğal güzellikleri görmek için yola çıkanlar, Manyas Kuş Cennetini ve diğer tarihi yerleri ziyaret ettikten sonra nerede ne yiyeceklerini düşürürler. Manyas ilçesinde, çok sayıda restoran bulunmaktadır. Buralarda, gelen misafirlere, höşmerim, kaymak, kelle peyniri çeşitleri sunulmaktadır. Manyas süt ürünleri ile meşhurdur ve mutfaklarında, keşkek, dızlama, çerkes tavuğu, şoti, hıngal, bişi gibi kültürel çok sayıda lezzetler sunulmaktadır.

Manyas’ta Ne Yapılır?

Manyas’a gelenler, Kuş cennetinde bulunan gözlem kulelerine çıkılarak, dürbünlerle ve kameralarla gölde bulunan kuşlar izlenmelidir. İsteyenler, Manyas gölünü kayıklarla gezebilir, kuşları daha yakından görebilirler. İlçe merkezinde gezenler, Eski Manyas, Poimanenon antik kenti, Kızıksa tarihi çınarı, jeotermal tesisleri ziyaret edebilirler.

Dinlenmek isteyenler, Maltepe’de çay içebilirler. Doğa yürüyüşü yapmak ve çadır kurmak isteyenler, Ketenlik, Karadere, Boğazpınar, Kocaçay gibi dere bölgelerini ziyaret edebilirler. Manyas sokaklarındaki duvarlarda çeşitli yazılır bulunmakta ve bu yazılır okunmalıdır. İlçede yaşayan, yaşlı nine ve dedelerden rica edildiğinde, sizlere mani okuyacaklardır.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra

İvrindi Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Yorum Yaz