Image default
Manisa

Manisa Spil Dağı Milli Parkı

Başlıklar

Manisa Spil Dağı Milli Parkı

Manisa Spil Dağı
Manisa Spil Dağı

Manisa bölgesi ve yakın çevresi içerisinde sıklıkla ziyaret edilen alanlardan biri de Spil Dağıdır. Bu dağın yakınlarında tıpkı Spil bölgesi gibi birçok güzellik mevcuttur. Yaz ve kış fark etmeksizin gidebileceğiniz Spil dağı doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zamanda Manisa Spil dağı orman köşkleri de son dönemlerde çok popüler bir hal almıştır. Özellikle Spil dağının kar yağışı sonrası güzelliği anlatılmaya değer. Spil orman bungalovlarına çok fazla talep vardır.

Manisa Spil Dağı
Manisa Spil Dağı

Kar tatili için çok fazla tercih edilen Spil dağı ahşap evleri ile dağın doğal güzellikleri keşfedilebilir. Manisa içerisinde yer alan bu dağ için güzel bir gezi rotası oluşturmaya ne dersiniz? Spil orman köşklerinde konaklayarak gerçek kış güneşi çam ağaçlarının tepesindeyken temiz havayı içinize çekmek harika olacaktır. Kar tatilini güzelleştirmek için bu rota sizlere güzel bir deneyim sağlayabilir.

Manisa Spil Dağı Evleri - Gezi Rehberi
Manisa Spil Dağı Evleri – Gezi Rehberi

Manisa Spil Dağı Gezi Rehberi

Manisa Spil dağı, şehrin kuzeyinde konumlanmış olup aynı zamanda tarihi ve mitolojik açıdan da zengin bir geçmişi bünyesinde barındırıyor. Dağ Gediz nehrinin 60 metrelik yüksekliğinden başlarken ayrıca en yüksek zirvesi olan Karadağ ise 1517 metre olarak biliniyor. Spil dağı ise genel olarak ormanlıktır ve ayrıca derin vadiler içerinde dere yataklarına ev sahipliği yapıyor.

Spil Dağı Hakkında Bilgiler

Spil dağının doğal güzelliklerini anlatmakla bitmez. Birçok tarihi kalıntının bulunduğu alanda insanları kendine çeken bir güzellik vardır. Ayrıca Tantal Kalesi kalıntıları da mevcuttur. Aynı zamanda Bizans döneminden kalma Magnesia kalesinin kalıntılarını da bu çevrede görmek mümkündür. Spil dağı ayrıca birçok mağaranın da bulunduğu alanlardandır.

Manisa Spil Dağı Seyir Terası
Manisa Spil Dağı Seyir Terası

Manisa Spil Dağına Yakın Güzergahlar

Manisa spil dağına yakın güzergâhlarda görülmeye değer niteliklere sahiptir.

READ  Gördes Gezilecek Yerler

Dağ yakınında yer alan güzergâhlar;

  • Ağlayan kaya
  • Manisa tarzanı
  • Sabuncubeli Geçidi
  • Sülüklü gölü ve Atalanı

Şeklinde açıklanabilir. Sevdikleriniz ile birlikte harika vakitler geçirebileceğiniz bu alan içerisinde birçok imkân da mevcuttur.

Manisa Spil Dağı Gölü
Manisa Spil Dağı Gölü

Manisa Spil Dağı Gezilecek Yerler

Spil dağına gelirseniz uğramanız gereken birçok alan vardır. Bu duraklardan biriside ağlayan kaya olmalıdır. Dağın eteklerinde yer alan ağlayan kaya Niobe kayası olarak da biliniyor. Ayrıca bu yapının sanat eseri olup olmadığı uzun süredir tartışılmıştır. Bu tartışmanın ana sebebi ise dağın doğal etkenler sonucu aşınıp ağlayan bir kadın görünümünü andırmış olmasından geliyor. Ayrıca yunan mitolojisi içerisinde bu dağın hikâyesi kaybettiği çocuklarının ardından kahrolan anneyi ifade eder. Bu dağ aynı zamanda önceleri bir heykel bulunduğu sanılan Pelopsun tahtı adlı bir sunağa da ev sahipliği yapıyor.

Ağlayan kaya
Ağlayan kaya

Görülmesi gereken noktalardan bir diğeri ise Sabuncubeli Geçidi olarak biliniyor. Yamanlar dağı ve Spil dağının eteklerinde bulunan bu geçit İzmir ve Manisa kentlerini de birbirine bağlıyor. En yüksek rakımı ise yaklaşık 600 metre olarak bilinir. 1960’lı yıllarda ise yeşillendirme projeleri ile birlikte binlerce ağaç ile donatılmıştır.

Spil dağı ayrıca 1968 tarihinde milli park olarak Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından tanınmış ve koruma altına alınmıştır. Bir başka önemli nokta ise dağın zirvesine yürüme mesafesiyle 20-30 dakikada erişim sağlanabildiğidir. Erişilen nokta ise Atalanı olarak ifade edilir. Aynı zamanda bu bölge Osmanlı devleti zamanından bu yana yaşlanan atların ya da mevsimi geçirmesi gereken atların yılkıya bırakıldığı yerler olarak ilinir. Bu durum ise bölgeyi atların doğal bir yaşam alanı haline dönüştürmüştür.

Sülüklü Göl
Sülüklü Göl

Spil Dağında Ne Yenir

Spil dağı Manisa sınırları içerisinde bulunduğu için Manisa’nın meşhur yemeklerini eksiksiz bir şekilde tadabilirsiniz. Yöresel lezzetlerin başında ise Manisa kebabı geliyor. Ayrıca soğan, domatesi, yoğurt, biber gibi malzemeler kullanılarak hazırlanan bu kebap tereyağlı pide ile birlikte sunuluyor. Ayrıca odun köftesi, bohça kebabı, sura gibi yemek çeşitleri de denenmeye değer nitelikte görülebilir.

READ  Yunusemre Gezilecek Yerler
Manisa kebabı
Manisa kebabı

Spil Dağının Nesi Meşhurdur

Spil dağı dere yatakları, derin vadileri ve ormanlık alanları ile meşhur tabiat alanları içerisindedir. Aynı zamanda karlı zamanda kamp yapmak isteyenlerinde sıklıkla tercih ettiği bir yerdir.

Spil Dağı Mlli Parkı
Spil Dağı Mlli Parkı

Manisa Spil Dağına Ulaşım

Spil dağına ulaşım için Manisa merkez ile dağ arası mesafe yaklaşık olarak 24 kilometredir. Ayrıca araba ile 40-45 dakika arası sürebilir. Manisa ilinden bu dağa çıkan herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmuyor.

Manisa Resimleri

Yunusemre Manisa
manisa
Manisa Yeni Han
Manisa Şehzadeler Park
Manisa Muradiye Camii
Manisa Yeni Han
Manisa Kalesi
Manisa
Manisa Soma
Manisa
Turgutlu'da Nerede Kalınır
Manisa Alaşehir İlçesine Ulaşım
Kula
Turgutlu

Manisa’da Gidilecek Yerler Listesi

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yunusemre Gezilecek Yerler

chebsra

Turgutlu Gezilecek Yerler | Manisa’nın Gözbebeği

Gezicini

Soma Gezilecek Yerler | Somada Ne yapılır ?

Gezicini

Selendi Gezilecek Yerler

chebsra

Şehzadeler Gezilecek Yerler

Gezicini

Saruhanlı Gezilecek Yerler

chebsra

Sarıgöl Gezilecek Yerler | Manisa Sarıgöl’de Ne Yapılır ?

Gezicini

Salihli Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi !

chebsra

Manisa Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

Yorum Yaz