Image default
Kuşadası

Kurşunlu Manastırı : Tarihe Işık Tutan Önemli Bizans Yapısı

Oldukça önemli tarihi yapılardan biri olan biri olan Davutlar Kurşunlu Manastırı Türkiye’de Aydın ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu manastır bir Bizans yapısı olarak kendisini öne çıkarmaktadır. Her ne kadar tam olarak yapılış tarihi net bir şekilde bilinmese de bunun 11. yüzyıl dönemlerinde kurulduğu öngörülmektedir.

Kurşunlu Manastırı
Kurşunlu Manastırı

Meryem Ana Kilisesi’ne benziyor olması bu manastırın en önemli ve dikkat çekici yönleri arasında yer almaktadır. Tarihe ışık tutan bu önemli manastır, içerisinde çeşitli bölümlerden oluşan birçok türden yapı barındırmaktadır. Oldukça güzel mimarisi ve tarihin dokusunu hissettiren yapısıyla her bakımdan bu manastır görülmeye değer alanlardan biridir.

Kurşunlu Manastırı
Kurşunlu Manastırı

Manastır Özellikleri

Günümüze kadar kendisini yapısal olarak önemli bir ölçüde korumayı başarmış olan bu tarihi alan, birtakım farklı özelliklere bünyesinde yer vermektedir. Tarihi dokusu ve genel yapısıyla günümüzde bu alan oldukça önemli yerlerden biri konumundadır.

  • Deniz seviyesinden 910 m yükseklikte bulunmaktadır,
  • Kayalıklar üzerinde yer alan dini bir mekân görüntüsüne sahiptir,
  • 12.yüzyıl, 13.yüzyıl ve 19.yüzyıl dönemlerine kadar kullanılmıştır,
  • Rumlar tarafından bu alan Panagia Kursunniatissa adıyla tanımlanmaktadır.

Tarihi açıdan ayakta kalabilmiş en değerli yapılardan biri olan bu manastır genel olarak bu özelliklere sahip bir durumdadır. Bu önemli tarihi yapı içerisinde oldukça özel farklı bölümler de yer almaktadır. Bu manastır içerisinde savunma odaları, revir alanı, yemekhane ve bunların yanı sıra geniş bir mutfak bölümü de bulunmaktadır. Kilise, etrafı duvarlar ile çevrelenmiş Kurşunlu manastırının tam olarak merkezinde yer almaktadır.

Kurşunlu Manastırı
Kurşunlu Manastırı

Kurşunlu Manastırı ve Dikkat Çekici Yönleri

Aydın ili sınırları içerisinde yer alan bu tarihi manastır, birtakım farklı türden dikkat çekici yönleri bünyesinde barındırmaktadır. Manastır içerisinde yer alan şapelin tavan kısmında yer alan freskler her bakımdan önemli olan bölümlerdir.

READ  Davutlar Gezilecek Yerler

Bu bölümde ilgili döneme yönelik olarak çeşitli türden geometrik birtakım şekiller ve simgeler bulunmaktadır. İnşa çalışmaları sırasında fresk tekniğinden önemli ölçüde faydalanıldığı açık bir şekilde görülmektedir.

Kurşunlu Manastırı
Kurşunlu Manastırı

Ulaşım

Aydın ilinde yer alan bu tarihi alan Davutlar ilçesi bölgesinden yaklaşık olarak 11 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Aydın ilinin merkez noktalarından bu ilçeye giden dolmuşlar bulunmaktadır. Bu araçların kullanımıyla birlikte bölgeye oldukça kolay bir şekilde erişim sağlanabilmektedir.

Kuşadası’nda Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Kuştur Plajı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Kuşadasında Görülmesi Gereken 5 Cafe

Gezicini

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Ne Yenir ? Kuşadası’nın Neyi Meşhur ?

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Soğucak

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Kuşadası Long Beach

Gezicini

Yorum Yaz