Image default
Köyceğiz

Köyceğiz Gölü | Muğla’da Bulunan Doğa Harikası

Köyceğiz Gölü

Türkiye, gezilecek yerler bakımından son derece zengin bir ülke olmaktadır. Türkiye’de yer alan illerde birçok doğal güzellikler yer almakla beraber, mimari alanlarda çok fazladır. Doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Muğla Köyceğiz‘de birçok yabancı turist ve yerli vatandaşın dikkatini çekmeyi başarmaktadır. Özellikle Muğla ilinin Köyceğiz ilçesinde bulunan Köyceğiz Gölü doğa harikası bir yerdir.

Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Muğla ilinin güneydoğusunda yer almaktadır. Tektonik bir çukurun sular ile dolmasıyla oluşan göl, birçok çay ile beslenmektedir. En başta Namman Çayı olmak üzere Kargıcak Çayı ve Yuvarlakçay bu gölü beslemektedir. Ekonomik önemi son derece yüksek olan Köyceğiz Gölü, alabalık çiftliğine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yıllık olarak 50 bin civarı yabancı turisti kendisine çekmektedir.

Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Fiziksel Özellikleri

Tatlı suya sahip olan Köyceğiz Gölü, alüvyal set gölü olarak bilinmektedir. 52 Km yüz ölçümüne sahip olan göl, Türkiye’nin en büyük 16. gölü olarak listelere geçmektedir. Güney ve kuzeyde 2 tane çanaktan oluşmaktadır. Gölün derinliği güneyde 32 metre, kuzeyde ise 25 metre olmaktadır. Gölün, kendisini besleyen çayların yanı sıra, kendisine ait olan kaynak ile de beslenmektedir. Gölün tabanından 3 adet sıcak su, 2 adette soğuk su çıkmaktadır. Gölü besleyen 3 adet çay ve 5 adet kaynak bulunmaktadır.

Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Doğal Yaşam Nasıldır?

Köyceğiz Gölünün doğal yaşam bakımından da son derece zengin bir göl olmaktadır. Birçok turisti kendisine çeken doğal güzellik, ekonomik bir değere sahiptir. Gölde ve göl civarında doğal yaşam son derece harika bir konumda olmaktadır. Balık avcılığı ve kamp en başta gelmektedir. Göl içerisinde her çeşit balık yaşamaktadır. Kefal, levrek, çipura ve pisi balık türleri, göl içerisinde hayat bulmaktadır. Ayrıca Köyceğiz Göl çevresinde, nesli tükenmekte olan Nil Kaplumbağası bulunmaktadır.

READ  Köyceğiz Toparlar Şelalesi
Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Gölün içerisinde 4 adet ada yer almaktadır. Gölün etrafı dağlar ile çevrili olmaktadır ve bu dağların en yükseği Ölemez Dağı olmaktadır. Göl, sazlıklar ile çevrili olan doğal bir kanal yardımı ile Akdeniz’e bağlanmaktadır. Köyceğiz Gölünün bir çeşit ayaklı göl olarak bilinmektedir ve bu gölden dünyada sadece 7 adet vardır.

Köyceğiz Gölü’nde Neler Yapılır?

Üzerinde birçok aktivite yapılabilmektedir. Göle giden kişiler mutlaka bu aktivitelerden bir tanesi denemelidir.

Gölde yapılabilecek aktiviteler şu şekildedir;
  • Sandal ile gezi.
  • Göl çevresinde kamp.
  • Çeşitli spor aktiviteleri.
  • Göl etrafında piknik.

Göl üzerinde yapılacak aktiviteler bu şekilde sıralanmaktadır.

Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

Gölde Yapılan Sporlar

Gölün üzerinde, birçok spor aktivitesi yapılabilmektedir. En başta yüzme spor dalı gelmektedir. Yüzme sporunun yanı sıra sandal gezisi, sörf, yelken ve kürek sporları gölde gerçekleşmektedir. Etrafında yer alan bisikletler ile de, göl etrafında bisiklet turları doğal bir manzara eşliğinde gerçekleşmektedir.

 

Köyceğiz’de Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muğla – Sultaniye Kaplıcaları

Gezicini

Köyceğiz’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler!

Gezicini

Köyceğiz Toparlar Şelalesi

Gezicini

Köyceğiz Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Köyceğiz Kafeleri : Köyceğiz’deki Keşfedilecek Kafeler

chebsra

Kaunos Antik Kenti | Muğla’da Eski Bir Liman

Hakan Karaduman

Ekincik Plajı Köyceğiz

Gezicini

Yorum Yaz