Image default
Aydın

Köşk Gezilecek Yerler

Köşk Gezilecek Yerler Bu yazıda anlatılmaktadır. Doğal güzellikleriyle büyüleyen Köşk, Aydın’ın bir ilçesidir. Samimi insanlarıyla bilinen, göz doldurucu bir güzelliğe sahip bu güzel ilçeyi gezebilmek için fazlaca sebepler var.

Aydın Köşk
Aydın Köşk

Köşk Neresidir Tarihi Nedir?

Ege bölgesinde en güzel illerden biri olan Aydın gibi bir ilin ilçesi olan köşk, kendine hayran bırakabilir. Etiler zamanında kurulduğu sanılmaktadır. Daha öncesinde Göçük ismiyle anılsa da şimdi günümüze kadar köşk olarak gelmiştir. Mayıs 1990’da ilçe olmuştur. Genel anlamda İzmir, Denizli, Muğla gibi yerlere yakın oluşuyla adeta gezebilmeniz için sizi teşvik eder. Aydın – Denizli karayolu üzerinde bulunur. Yerel halkın geçim kaynağı tarımdır.

Köşk - Köşk Gezilecek Yerler
Köşk – Köşk Gezilecek Yerler

Köşkte Neresi Gezilmelidir?

Hem köşk hem de Aydın’da gezilecek çok yer vardır. Turistlerin ilgisini genellikle tarihi mekanlar çekse de cafeler, restoranlar, sahaflar bile ilgi çekici olabilir.

 • Arpaz Kalesi
 • Körteke Kalesi
Körteke Kalesi
Körteke Kalesi
 • Cincin Kalesi
Cincin Kalesi
Cincin Kalesi
 • Alangüllü Ilıcası
Alangüllü Ilıcası
Alangüllü Ilıcası
 • Gümüşköy Ilıcası
Gümüşköy Ilıcası
Gümüşköy Ilıcası

Bu gibi yerler gezilip görülmelidir. Çok tarihi mekanlara ev sahipliği yapan Aydın, Köşk ilçesinde de bir sürü güzelliği barındırır. Köşk gezilecek yerler dendiğinde akla ilk bu mekanların geldiğini söylemek yanlış olmayabilir.

Köşkte Ne Yenip İçilir?

Genel bağlamda Aydın’ın inciri meşhurdur. Dolayısıyla ilçesine bakmadan incir yenmesi tavsiye edilir.

 • Turunç Reçeli
 • Çipura, Kefal, Mercan
 • Çine Köftesi
 • Tandır
 • Kabak Tatlısı
 • Kabak Çiçeği Dolması

Mutlaka yenmelidir. Ayrıca Aydın’da bir çay veya Ayran içmeden de dönmeniz önerilmez.

Köşk’ün İklimi Nasıldır?

Genel bağlamda çok soğuk bir havası yoktur en azından yerlileri için. İlk kez gidiyorsanız mutlaka kış aylarında kaban, mont türü bir şey almanız tavsiye edilir. Yaz aylarında oldukça sıcak ve kuraktır dolayısıyla sıfır kollu tişörtler ve şortlar yeterince ideal olacaktır. Kış ayları için yağışlı ve ılık bir havadan bahsedebilsek de akşam saatlerinde farkına varmadığınız kadar soğuk olabilir ve siz üzerinize bir şey almadığınız için üşüyebilirsiniz. Her türlü tedbiri almakta fayda var böylece hüsrana uğramamış olursunuz.

READ  Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Köşk’e Gideceklere Birkaç Öneriler

Öncelikle mutlaka yukarıda bahsettiğimiz yiyeceklerin tadına bakmadan dönmeyin. Daha sonrasında Aphrodisias Antik Kenti, Didim Apollon Tapınağı ve Milet Antik Kentini görün, yaz aylarında gitmişseniz mutlaka denize girin, zeytinyağlı yemeklerini unutmayın, meyvelerini deneyin, hatıra eşyaları satan dükkanlara uğrayın, Paşa yaylasını gezin, Bafa Gölü’ne gidin, deve güreşi izleyin, 3 Gözler’i ziyaret edin ve görebildiğiniz kadar gün batımına şahit olun.

Çok güzel bir tatil imkanı sizleri bekliyor olacaktır, iş sıkıntılarından günlük hayatın koşuşturmacasından kendinizi uzaklaştırabildiğiniz kadar uzaklaştırın. Aydın size bunları aşmanızda yardımcı olur. İnsanlarının güler yüzlülüğüyle, tüm samimiyetiyle, manzaralarıyla, yiyecekleri ve içecekleriyle, inanılmaz tarihiyle sizlere kucak açacaktır.

Köşk Meydanı
Köşk Meydanı

Aydın’a Neden Gidilmeli?

Aydın, tarihe ilgili olan herkesin gitmek ve görmek isteyebileceği bir yerdir kuşkusuz. Geçmişte yaşamış insanlarının olduğu düşüncesi, antik kentlerinin fazlalığı ve görkemliliği onu inanılmaz kılan detaylardan bazıları.

Belki gittiğinizde oradan dönmek bile istemeyeceksiniz. Bu da yolunuzu ikinci kez Aydın’a düşürmeye yarayabilir. İnsanları oldukça sıcakkanlıdır. Size bir yabancı gibi davranmazlar sanki oranın yerlisiymiş gibi, daha öncesinden yakınmışsınız gibi davranırlar. Orasını yabancılamaz ve sanki hayatınızda defalarca gezmiş olduğunuz bir yermiş gibi hissedebilir, kendinizi keşfedebilirsiniz.

Hatta orada yaşamayı bile düşünebilirsiniz ki bu da pek şaşırtıcı olmaz. Sahaflarını mutlaka gezmeniz tavsiye edilir, gidip belirli yerlerde kahvaltı yapmanız, gününüzün hangi saatinde nerede olacağını planlayarak çok daha kaliteli ve verimli gezmeniz sizin için ideal olacaktır. Aydın sizlere bunun için oldukça fazla fırsat sunmaktadır ve bu fırsatları kaçırmak istememeniz doğaldır elbette.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini

Yorum Yaz