Image default
Konak

Konak Pier AVM Keşfedin

KONAK PİER’İ KEŞFEDİN

1867 yılında gümrük binası olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş olan Konak Pier isimli yapının projesi Fransız inşaat mühendisi ve mimarı Gustave Eiffel tarafından çizildiği düşünülmektedir. Konak meydanına yakın bir kıyıda inşa edilmiş olan yapı yığma taş yöntemiyle inşa edilmiştir. Çatı dizaynında da destek sistemi kullanılmıştır. Başta bina gümrük binası olarak kullanılsa da 1960’lı yıllarda dönüştürülmüş ve 1987 yılına kadar işlevini sürdürmüştür. Daha sonra ESHOT tarafından ofis olarak kullanılmıştır. 6 yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra da bugünkü görüntüsüne kavuşmuştur ve alışveriş merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Konak Pier
Konak Pier

KONAK PİER NEREDE?

Güzel şehrimiz, Ege’nin incisi İzmir’in en meşhur semtlerinden biri olan Konak’ta bulunan KONAK PİER deniz kıyısında çok güzel manzaraya sahip olan bir konuma sahiptir. İzmir gezilecek yerler arasında bir alışveriş merkezi arıyorsanız da burayı tercih edebilirsiniz. Konak meydanına yakın bir kıyıda bulunan Konak Pier’de gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

Konak Pier
Konak Pier

KONAK PİER’E NASIL GİDİLİR?

Konak Pier’e çeşitli ulaşım imkanları vardır. Bostanlı – Konak, Karşıyaka – Konak güzergahlarındaki vapurlar ile buraya ulaşılabilir. Hafif raylı ulaşım tercih edilecekse de Konak tramvayı kullanılabilir. Metro ile ulaşımı tercih edecek olursanız da İzmir metrosu buraya ulaşmanızı sağlayabilir. Tren ile ulaşım imkânı da mevcuttur. Menemen – Cumaovası güzergahındaki tren ile de Konak Pier’e ulaşabilirsiniz. Otobüs kullanarak da buraya ulaşabilirsiniz. Eğer otobüs ile ulaşımı tercih ederseniz de 202, 253 ve 465 numaralı otobüsler ile İzmir Konak Pier’e ulaşabilir ve alışverişin tadını çıkarabilirsiniz.

READ  İzmir Cumhuriyet Meydanı
Konak Pier
Konak Pier

KONAK PİER ALIŞVERİŞ MAĞZALARI HAKKINDA YAPI BİLGİSİ

Yapı ve Materyal

İzmir Konak muhteşem konumu ile çok güzel bir alışveriş mekanına sahiptir. Konak Pier’in yapısal analizi taş duvar örme ve sıva kapama ile açıklanabilir. İkinci katı da beton döşemeler ve tuğla duvarlar ile eklenmiştir. Daha sonradan eklenmiş olan bölüm demir kolonlar ile ve de onların üstüne çelik profil makaslar ile inşa edilmiştir.

Alan

İki yanında mağazalar ve sinemanın bulunduğu uzun bir koridor ile karşılanmaktasınız. Binanın içine paralel bir düzenle yerleştirilmiş mağazalar ve aralarındaki geniş koridorlar ile düzenli bir alana sahiptir. Binaya karakteristik bir özellik kazandırması için binanın içerisinde çatı sistemi görülebilecek bir şekilde bırakılmıştır. Konak Pier’in cephelerindeki açıklıklar sayesinde küçük kuşların içeride dolaşabilmesi de mümkündür.

Konak Pier
Konak Pier

Biçimsel Özellikler

İzmir Konak Pier binasının planı prizmatik şekillerin birleşimi olarak görülebilir ve uzun, dikdörtgensel bölüm ise restore edilmiş bölümdür. Kare bölüm ise daha sonradan eklenmiş bölümdür. Bu bölüm çelik konstrüksiyon olan ve içinde mağazaları barındıran alandır. Taş duvarlar ve içeriden görülebilen çatı sistemi ile mermer zemin ve kemerli açıklıklar binaya ayrı bir özellik katmaktadır.

Konak Pier Alışveriş Mağazaları
Konak Pier Alışveriş Mağazaları

Restore edilmiş olan alan ile sonradan eklenmiş alan iç mekan dizaynı ve çatı tipi olarak benzerlikler taşımaktadırlar. Bulunduğu çevrenin hem modern hem de tarihi yapısı ile bir zıtlık yaratılmıştır. Bina incelendiğinde de Birinci Kordon’u gören cephe en önemli ve en dekoratif özellikleri barındıran cephe olduğu görülebilmektedir. Birkaç girişi olan binanın girişlerinden biri güney cephesindeki ana girişi ve ikinci girişi doğu cephesindeki yay köprüsünü gören diğer giriştir. Oldukça ilgi çekici bina İzmir Saat Kulesine oldukça yakındır. Mutlaka görmelisiniz.

Yakın Çevredeki Görülecek Yerler

READ  Kızlarağası Hanı


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

1 Yorum

Enes Karataş 26 Nisan 2021 at 16:47

Konakta bulunan çok güzel bir avm geçen hafta gittim ve içerisi gerçekten çok ferah ve özenle tasarlanmış aradığınız mağazaları ve bulabiliyorsunuz gitmeyenler için tavsiyemdir

Cevapla

Yorum Yaz