Image default
Aydın

Koçarlı Gezilecek Yerler

Bu yazıda Koçarlı Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Turizmde öne çıkan illerden biri olan Aydın ilçeleriyle turistlerini ağırlamaya devam ediyor. Koçarlı gezilecek yerler listesinde birbirinden önemli yerler mevcut. Türkiye’nin en verimli yerlerinden biri olan Koçarlı ziyaretçilerine yöresel lezzetler de sunar. Otlarla yapılan özel lezzetlerin yan ısıra; saç böreği de damakları tatlandırır. Koçarlı ilçesi ziyaretçilerinin en çok talep ettikleri ürün çam fıstığı olmaktadır. En kaliteli çam fıstığının olduğu yerdir. İlçenin restoranları, çay bahçeleri ve kafeteryaları da tatmin edicidir.

Koçarlı
Koçarlı

Koçarlı Hakkında

Aydın iline bağlı olan Koçarlı ilçesi, Aydın iline yaklaşık olarak 24 kilometre uzaklıktadır. Köklü bir tarihe sahip olan ilçe, tarihi yapılar bakımından zengin bir ilçedir. İlçeyi ziyarete gelenlerin ilk uğrak yerleri bu tarihi yapılar ve eserler olmaktadır. Koçarlı Gezilecek Yerler

Aydın Koçarlı
Aydın Koçarlı

 Aydın ilinin şirin bir ilçesi olan Koçarlı ilçesinin tarihi MÖ 300 yıllara kadar uzanır. Bölgede Büyük İskender, Romalılar hakimiyet sürmüştür. 1260 yılında Anadolu Selçuklu Devleti ardından da Menteşeoğulları Beyliği hakimiyet kurmuştur. 1919 yılında İtalyanlar tarafından işgal edilen ilçe Kurtuluş Savaşının bitişiyle işgalden kurtulmuştur. Koçarlı, 1946 yılında ise ilçe statüsüne girmiştir.

Koçarlı Merkez
Koçarlı Merkez

Cihanzade Mustafa Camii

Cami, Koçarlı ilçesinin merkezinde yer alır. Cami, Koçarlı ilçesinin en eski camisi olma özelliğini taşır. 1773 yılında Cihanzade Mustafa Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Kare planlı olan cami, tek şerefeli minareye sahiptir. Cihanzade Mustafa Caminin en önemli ve dikkat çeken özelliklerinden biri mihrabındadır. Caminin mihrabında yabancı bir ressam tarafından işlenmiş olan Mekke panoraması görülmeye değerdir. Aynı zamanda caminin ahşap işlemelere sahip olan giriş kapısı ve mermer minberi görenleri etkilemektedir. Avlusunda bir şadırvanı vardır. Camide görev yapmış olanların mezarları da camide bulunur.

READ  Kuşadası Gece Hayatı Disko Barları
Cihanzade Mustafa Camii
Cihanzade Mustafa Camii

Cincin Kalesi

Koçalı ilçesinin merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Cincin Kalesi, Cincin Köyünde yer alır. 18. Yüzyılda Cihanoğulları Döneminde inşa edilmiştir. Koçarlı Gezilecek Yerler Kale, moloz taştan yapılmıştır. Kalenin içinde dikkat çeken bir de hamam bulunur. Günümüze kadar bazı kalıntıları ulaşabilen kale, ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Cincin Kalesi - Koçarlı Gezilecek Yerler
Cincin Kalesi – Koçarlı Gezilecek Yerler

Cihanoğlu Kulesi

Cihanoğlu Kulesi, ilçe merkezinde yer almakta olup 1764 yılında inşa edilmiştir. Cihanoğulları döneminde çevreden gelebilecek saldırılardan korunmak amacıyla yaptırılmıştır. İhtişamlı görüntüsüyle etkileyici bir tarihi yapıdır.

Cihanoğlu Kulesi
Cihanoğlu Kulesi

Amyzon (Mazi Kalesi) Antik Kenti

Koçarlı ilçesinin en çok ziyaretçi alan yerlerinden biridir. Koçarlı ilçesine 30 kilometre uzaklıkta yer alan kent, Akmescit köyündedir. Amyzon (Mazi Kalesi) Antik Kentini çevrelemekte olan surlar, günümüze değin ulaşmıştır. Sur duvarın çok güzel bir taş işçiliği mevcuttur. Antik kentte, Apollo ve Artemis’e adanan tapınakların kalıntıları da görenleri heyecanlandırmaktadır.

Amyzon (Mazi Kalesi) Antik Kenti
Amyzon (Mazi Kalesi) Antik Kenti

Yapılan çalışmalarda her hangi bir su sarnıcına rastlanmamıştır. Aynı zamanda bir su kemeri de bulunamamıştır. Bu da antik kentin yerel su kaynaklarıyla beslendiğini göstermektedir. Antik kent, yerli turistler kadar yabancı turistlerin de ilgi odağıdır. Buram buram tarih kokan bu yerde keyifli dakikalar geçirmek mümkün.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zeus Mağarası Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Sultanhisar Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Söke Gezilecek Yerler | Söke’de Muhteşem Görülecek Yerler Listesi

Hakan Karaduman

Nazilli Gezilecek Yerler Listesi ! En Önemli Rotalar

Gezicini

Kuyucak Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kuşadası’nda Ne Yapılır? Nerede Kalınır?

Gezicini

Kuşadası’nda Tercih Edilebilecek Oteller | Kuşadası Otelleri

Gezicini

Kuşadası Tarihi Yerleri

Gezicini

Kuşadası Plajları Koyları Sahilleri

Gezicini