Image default
Isparta

Kızıldağ Milli Parkı : Isparta

Kızıldağ Milli Parkı, Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinde yer almaktadır. İlçe merkezine uzaklığı ise 6 km’dir. Burası 1993 yılında milli park olmuştur, mavi sedir ağaçları sayesinde park adeta oksijen kaynağıdır. Akciğer, astım ve solunum problemi olan kişiler mutlaka gelip ziyaret etmelidir, şifa olacaktır. Konya‘ya da yakın olmakla bilinir konyalılarında uğrak yeridir. Yeşilliği ile gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır.

Kızıldağ Milli Parkı : Isparta
Kızıldağ Milli Parkı : Isparta

İçindeki Ağaç Türleri

Milli park içinde sadece sedir ağacı yok.

Diğer ağaç türleri;

  • Ardıç
  • Karaçam
  • Köknar
  • Meşe
  • Kavak
  • Söğüt
  • Ihlamur

Buraya gelerek ağaç türlerini daha yakından keşfedebilirsiniz. Zengin ağaç çeşitliliği sayesinde içinde pek çok canlıyı da barındırmaktadır. Huzur verici bir ortam olduğundan özellikle sağlık için gelenlerin sayısı çok daha fazladır.

Beyşehir Gölü
Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Milli park içinde Türkiye’nin 3. büyük gölü olan Beyşehir Gölü yer alıyor. Gölden gelen serin rüzgar özellikle yaz aylarında ziyaretçileri ferahlatıyor. Göl, Bebik Vadisi ve Yertutan mevkiinden gelerek parkın sınırlarına ulaşmaktadır. Gölün etrafında yürüyüş, piknik yapılabilir ve bol bol fotoğraf çekinilebilir.

Kızıldağ Milli Parkı
Kızıldağ Milli Parkı

Konaklama

Kızıldağ Milli Park’a konaklama için gelenlerin sayısı hepsinden fazladır. Çünkü burası bir nevi kamp, bungalov alanıdır. Son zamanlarda bungalov evlerde kalmak oldukça popüler bir hale gelmiştir. Parkın içinde 2 adet ev bulunmaktadır. Bunlardan biri dubleks bungalov evdir. Konaklama fiyatları diğer bungalovlara nazaran çok daha uygundur. Hafta içi 100, hafta sonu 120 TL’dir. Diğer ev ise konteyner şeklindedir ama dışı yine ahşabı andırmaktadır.

Kızıldağ Milli Parkı
Kızıldağ Milli Parkı

Burayı günlük kiralama 150 TL’dir. Ancak bu ev kış sezonunda kapalıdır. Evde değil de çadırda kalmak isteyenler için park içinde kamp alanı mevcuttur. Burada kaymakamlığa ait çadırlar alınabilir, günlük 100 TL’dir. Elektriği de mevcuttur. Çadırıyla kalmak isteyenler içinde yer ücreti 40 TL’dir. Doğayla iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için oldukça güzel konaklama seçenekleri mevcuttur. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

READ  Eğirdir Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi
Kızıldağ Milli Parkı
Kızıldağ Milli Parkı

Yürüyüş Yolları

Günübirlik veya konaklamalı, nasıl tercih ettiyseniz edin bu parkta yürümeden eve dönmeyin. 3-6-9 km’lik yürüyüş parkurlarında doğayla iç içe sporunuzu yapabilirsiniz. Bu esnada parkın içindeki tüm güzellikleri görme şansı elde edebilirsiniz. Buradaki tek etkinlikte yürüyüşlerdir.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yalvaç Gezilecek Yerler | En iyi 10 Rota

chebsra

Isparta Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

Eğirdir Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi

chebsra

Yorum Yaz