Image default
Balıkesir

Kepsut Gezilecek Yerler

Kepsut Gezilecek Yerler

Yazıda Kepsut Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Balıkesir’in ilçesi olan Kepsut küçük bir yerleşim yeridir. Şehre uzaklığı 26 km olan ilçenin tarihinin milattan önceye dayanır. Ancak resmi kayıtlarda ilçenin Kepsut ismiyle yer alması 1950’li yıllardadır. Tarihi dönemdeki adı Herun olan ilçenin günümüzde ziyaretçiler ve çevre halkı tarafından gezilebilecek alanları vardır.

Kepsut
Kepsut
Balıkesir Kepsut gezilecek yerler şunlardır;
  • İnebey Türbesi
  • Asartepe Tepesi Antik Kenti
  • Ulupınar Mağarası
  • Su Uçtu
  • Kepsut Ziraat Mektebi

Özellikle Balıkesir’e uzak konumda olmaması şehre gelen kişiler tarafından ilçenin de gezilmesine imkan tanır. Ayrıca bölgenin şeftali diyarı olarak bilinmesi ve her yıl Şeftali Festivali düzenlenmesinden dolayı festivalin yapıldığı Temmuz ayında daha çok ziyaretçi ilçeye gelir.

Kepsut - Kepsut Gezilecek Yerler
Kepsut – Kepsut Gezilecek Yerler

İnebey Türbesi

İnebey Türbesi Kepsut ilçesinde görülmesi gereken türbelerden birisidir. İlçeye bağlı Işıklar Köyü’nde bulunur. Türbede Yıldırım Beyazıt’ın sancak beylerinden Ayni Ali Bey yatmaktadır. Yörede Ayni Ali Dede olarak anılan bu zatın türbesi şifa için insanlar tarafından ziyaret edilen bir mekandır.

İnebey Türbesi - Kepsut Gezilecek Yerler
İnebey Türbesi – Kepsut Gezilecek Yerler

Asartepe Tepesi Antik Kenti

Asartepe Tepesi Antik Kenti ilçenin en önemli tarihi alanıdır. Ayrıca antik kent Balıkesir’in en eski yerleşim yeri olması sebebiyle Balıkesir içinde önemli bir yerdir. İlçeye bağlı Kalburcu Köyü sınırında bulunan antik kentte yapılan çalışmalarda Bizans ve Roma dönemi kalıntılarına rastlanmıştır. Ayrıca kentte yapılan incelemelerde tarihinin 1800 yıl öncesine dayandığı tespit edilmiştir.

Asartepe Tepesi Antik Kenti
Asartepe Tepesi Antik Kenti

Antik kentte yapılan çalışmalar sırasında ayrıca toprak kap, lahit mezar, kumaş, sur kalıntıları, gözyaşı şivesi ve seramik parçaları gibi kalıntılar bulunmuştur. Çalışmalarda bulunan eserlerin Bizans ve Roma dışında Helenistik dönem ve Bergama Krallığı döneminden kaldığı tespit edilmiştir.

READ  Akçay Plajları ve En Güzel Koyları

Ulupınar Mağarası

Kepsut’ta görülmesi gereken tarihi güzellikler yanı sıra doğal güzellikler de bulunur. İlçedeki doğal güzelliklerden en önemlisi Ulupınar Mağarası’dır. Mağara 728 metre uzunluğundadır ve genişliği ise 4-12 metre aralığında değişir. Mağaranın yüksekliği de bazı noktalarda 2 metre olurken kimi noktalarda 20 metreye kadar gidebilmektedir. Bu doğal mağara ilçede bulunan Bükdere Köyü’nde bulunur. Bu nedenle Bükdere Mağarası olarak da anılır.

Ulupınar Mağarası
Ulupınar Mağarası

Ulupınar Mağarası dışında ise Kepsut’ta önemli olan Kocain, Dedekırantepe ve İncirlikuyu gibi görülmesi gereken önemli mağaralar da vardır.

Ulupınar Mağarası
Ulupınar Mağarası

Su Uçtu

Su Uçtu ilçe halkının mesire yeri olarak kullandığı yeşillik içinde bir alandır. Burada yüksek bir tepeden akan şelalenin olması sebebiyle Su Uçtu ismiyle anılır.

Su Uçtu - Kepsut Gezilecek Yerler
Su Uçtu – Kepsut Gezilecek Yerler

Kepsut Ziraat Mektebi

Kepsut Ziraat Mektebi Cumhuriyet’in ilk ziraat mektebi olması sebebiyle önemli bir yapıdır. Öğrencilerin ziraat ve çiftçilik konusunda eğitim almaları amacıyla fidanlık, bağ, bahçe ve meralardan oluşan büyük bir araziye kurulmuştur. 1928 yılına kadar mektep olarak hizmet veren bina bir dönem askeri kışla işlevi görmüştür. Bu sebeple mektebin bulunduğu alan Kışla Mevkii olarak da anılır. Günümüzde mektebin bir kısmı harabe şeklinde bir kısmı ise ayaktadır. Ancak işlevini kaybetmiştir. Mektebin bulunduğu arazi günümüzde ilçe halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır.

Kepsut Ziraat Mektebi
Kepsut Ziraat Mektebi

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra

İvrindi Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Yorum Yaz