Image default
Menteşe

Karabağlar Yaylası | Muğla’da Bir Yayla

Karabağlar Yaylası Muğla

Yaz turizmiyle oldukça ön plana çıkan Muğla, merkez bölgesinde bulunan doğal güzellikleriyle de dikkat çekiyor. Dağlık bir bölge olan Menteşe Bölümü, önemli yaylalara sahiptir. Karabağlar Yaylası, Muğla il sınırlarında rağbet gören en önemli doğal güzellikler arasında yer alıyor.

Karabağlar Yaylası
Karabağlar Yaylası

Nerede Yer Alıyor?

Muğla il sınırları içerisinde yer alıyor. Muğla‘nın Menteşe bölümünde yer alan bu bölge, temiz havası ve manzarası ile dikkat çekiyor. Karabağlar Yaylası’nın Muğla merkeze uzaklığı 4-5 kilometre kadardır.

Karabağlar Yaylası
Karabağlar Yaylası

Nasıl Gidilir?

Karabağlar Yaylası’na ulaşım son derece basittir. Muğla merkez bölgesinden ulaşım sağlayan kişiler, Marmaris istikametine doğru giderken sol taraftan Karabağlar tabelasını görecektir. Uğur Mumcu Bulvarı’ndan sola doğru dönüş aldığınız zaman tabelaları takip ederek 2-3 kilometre sonra Karabağlar Yaylası’na varabilirsiniz.

Karabağlar Yaylası
Karabağlar Yaylası

Yayla Hakkında Bilgi

Muğla merkeze 5 kilometre uzakta bulunan bu yayla, şehir merkezinden daha aşağıda yer alıyor. Buradaki yayla tabiri, eski dönemlerde Gökova Körfezi’nden daha yukarıda bulunduğu için kullanılmıştır. Şehrin en önemli sayfiye alanlarından birisi olan bu yayla, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde bile geçmektedir.

Karabağlar Yaylası
Karabağlar Yaylası

Karabağlar Yaylası’nda Ne Yapılır?

Şehir gürültüsünden uzak bir ortamda sakin bir gün geçirmek isteyen kişiler için çok ideal bir noktadır. Temiz havası ve doğası ile eşsiz manzaralar oluşturan yayla, özellikle Menteşe Bölümü’nden birçok ziyaretçi ağırlıyor. Bölgede kahve ve restaurantlar oldukça yer kaplıyor. Tek katlı ve taş yapıdan oluşan eski kahvelerde içeceklerinizi içerek manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Restaurantlar ise alkollü ve alkolsüz içecek servisleri, zengin yemek çeşitleri ile sizlere hizmet veriyor. Bölgenin en avantajlı yanlarından birisi de oldukça ekonomik fiyatlar sunmasıdır. Yayladaki restaurantların fiyatları, tatil beldelerine oranla çok daha düşüktür.

READ  Damla Deresi Muğla | Sessiz Sakin Kafa Dinlemek İçin Gidilecek Yer

Yakın Çevre’de Görülecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yatağan Gezilecek Yerler

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Menteşe Gezilecek Yerler

Gezicini

Damla Deresi Muğla | Sessiz Sakin Kafa Dinlemek İçin Gidilecek Yer

Hakan Karaduman