Image default
Balıkesir

İvrindi Gezilecek Yerler

İvrindi Gezilecek Yerler

Bu yazımızda İvrindi Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. İvrindi, Marmara Bölgesi’nde yer alan Balıkesir‘in ilçelerinden bir tanesidir. Balıkesir‘in doğusunda kalmaktadır. Bu ismi Rumca Avrandi kelimesinden gelmektedir. Avrandi kelimesi zamanla İvrindi’ye dönüşmüştür.

ivrindi
ivrindi

Kelimeni anlamı ise, pınarın başı ya da suyun kaynağıdır. İvrindi tarihi boyunca pek çok medeniyetin hakimiyeti altında kalmıştır. Bergama Krallığı, Frig medeniyetleri bunlardan bazılarıdır.

İvrindi Meydan
İvrindi Meydan
Bu kadar köklü bir tarihe sahip olan İvrindi’de gezilecek yerler ise şu şekildedir;
  • Madra Dağı
Madra Dağı
Madra Dağı
  • Koca Çay
Koca Çay
Koca Çay
  • Yeşilköy Göleti
Yeşilköy Göleti
Yeşilköy Göleti
  • Çarkacı Göleti
Çarkacı Göleti
Çarkacı Göleti
  • İkiz Kayalar
İkiz Kayalar
İkiz Kayalar
  • Delik Taş
Delik Taş
Delik Taş
  • Milli Egemenlik Koruluğu

Bu yerlerin bazı doğal güzellik olarak geçerken, bazıları da mesire alanı olarak geçmektedir.

İvrindi’nin Tarihteki Yeri

Tarihi anlamda çok eski bir ilçe olan İvrindi, milattan önce bile yerleşimin olduğu yerlerdendir. Özellikle Bergama Krallığı zamanındaki dönemine çok önem verilmektedir. Bergama Krallığı dönemi sonrasında Bizans ve Roma halkının yerleşim yerlerinden olmuştur. Malazgirt zaferi yapıldıktan sonra Türklere geçmiştir. Türklerin hakimiyetine geçen ilçe, daha sonra bir hakimiyet görmemiştir. Kısa bir süre Yunanların işgaline maruz kalmıştır. Bu dönem içerisinde ilçede Rumlarda yaşamıştır. Hakimiyetleri bittikten sonra Rumlar’da bu bölgeyi terk etmiştir. İvrindi gezilecek yerler listesi yapılarak, bu eski tarih ve doğal güzellikler yakından görülebilmektedir.

İvrindi’nin Nesi Meşhurdur?

İvrindi’ye seyahat edecek kişiler, seyahatlerini Eylül ayında yaparlarsa, yağlı pehlivan güreşlerinin izleyebilmektedir. Kelle peyniri ve lor peyniriyle meşhur olan ilçe, aynı zamanda çömlek alanında da çok başarıdır. Ayrıca ağaçtan yapılan eşyaları da çok yaygındır. Oklava, kirkit, ağızlık, baston, bunlara örnek olarak verilebilmektedir. Bu eşyaların görülebilmesi için Korucu Köyüne uğranması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilçede kaplıca imkanı da bulunmaktadır. İlçeye uzaklığı 27 kilometre kadardır. Büyük Ilıca Köyü Kaplıcaları ziyaret edilerek kaplıca hizmetinden faydalanılabilmektedir. Bu kaplıcadaki sular, sağlık açısından çok önemli bir yere sahiptir.

READ  Manyas Gezilecek Yerler

İvrindi’nin Doğal Güzellikleri Nelerdir?

İvrindi tarihi ve kültürel değerleriyle ön plana çıksa da, doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. İvrindi’nin doğal güzelliklerini en başında Yeşilköy göleti yer almaktadır. Burası şehir merkezine 5 kilometre bir uzaklıkta bulunmaktadır. Çam ağaçlarının arasında yer alan gölet, çok muazzam bir şekilde görünmektedir. Yine Kocaçay, doğal manzara konusunda çok ön plandadır.

Doğal güzellik görmek isteyenler için çok güzel bir alternatiftir. Madra Dağı, İvrindi sınırları içerisindedir. Merkeze uzaklığı tam olarak 40 kilometre kadardır. Bu dağ alabalık tesisleriyle bilinmektedir. Doğa seven kişiler için tam da kıvamında bir yerdir. Hem restoranları hem de manzaraları görülmesi gereken yerlerdendir.

İvrindi’ye Nasıl Gidilir?

İvrindi, Balıkesir’e 37 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Balıkesir’in batısında kalan ilçe, ulaşım açısından çok uygundur. Balıkesir il merkezinden gelmek isteyenler, Edremit – Ayvalık istikameti üzerinden ilerlemelidir. Genel olarak kara yolu ile ulaşım sağlanmaktadır.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra