Image default
Karatay Müzeler

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

Konya denilince akla gelen yerlerin arasında Mevlana Müzesi gelir. Bu müzeyi gezmek için gelenlerin ise hemen yanında uğramaları gereken yer İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi olacaktır. Karatay‘da Yaklaşık 12 yıllık bir geçmişi olan bu yerin amacı Kurtuluş ve Çanakkale Zaferi’nin yaşandığı dönemde Anadolu’da yaşananları minyatürler ile anlatmaya çalışan müzedeki görseller oldukça zengin ve dikkat çekecek şekilde tasarlanmıştır.

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi
İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

Vatan için yapılan bu önemli savaşlarda hayatını kaybedenlerin anısını yaşatmak ve gelecek nesillere örnek olmasını sağlamak amacıyla yapılmıştır. Konya  Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bu müze 2008 yılından beri aktif şekilde ziyaretçi kabul ediyor. Bugüne kadar ise yaklaşık 5.5 milyon kişinin gezdiği bir yer haline gelmiştir.

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi Maketler
İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi Maketler

Başlıklar

Yeri Nerededir?

Konya ‘nın kalbi veya merkezi olarak adlandırılan yer olan Mevlana Müzesi’nin yanı başında olan bir yerdir. Alaaddin Tepesi Parkı ziyaretinden sonra hemen sağ tarafa dönen yollarda müzenin tabelasını görmek mümkün olur. Tepeyi gezenlerin devamında Mevlana ve oradan da kısa bir yürüyüşle bu müzeye geçmesi en sık yapılan gezi rotası olacaktır. Gezenlerin de memnun kaldıkları bu yer fazlasıyla talep görür.

Müzede Hangi Maketler Vardır?

Müzede anısını yaşatmak ve önemine dikkat çekmek için İstiklal Harbi başta olmak üzere bazı savaşlara yer verilmiştir. Bunların yanında Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve ülke savunmasında hayatını kaybeden diğer insanların yaşadıkları olaylar yansıtılıyor. Minyatür, figür ve maketlerle yaşanan anların birebir gerçekliğe uygun olarak aktarılmasına önem veriliyor. Şehitlerin isimleri de yer alıyor.

İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi
İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

Havuzlu Yol

Şehitler Abide’sinde aynı zamanda tarihte kurulan ve yıkılan 16 Türk devletinin tamamının bayraklarının olduğu bir havuzlu yol bulunuyor. Havuz hizasına kuruluş tarihlerine göre asılan bayraklar akşamları özel ışıklandırma ile keyif veriyor. Karatay‘da Yanında gaziler ofisi de yapılmıştır.

READ  Konya Etnografya Müzesi : Selçuklu'dan Bizlere Kalan Miras
İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi
İstiklal Harbi Şehitleri Abidesi

Manevi Yönü ve Ziyaretçiler

Her yıl yüzlerce insanın geldiği bir yer halini almasında sürekli şekilde yapılan yenilikler ve müzenin bakımlı kalması neden olarak gösteriliyor. Okul gezilerinde de büyük oranda ziyaret edilen bu yerin manevi açıdan ziyaretçilerine yaşattığı duygular yeni misafirlerin de gelmesine ön ayak oluyor.

Karatay’a Geldiğinizde Bu Yerlere Uğramadan Gitmeyin!Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Sırçalı Medrese Müzesi – Meram/Konya

Hakan Karaduman

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Burcu Soydan

Selimiye Camii (Sultan Selim Camii) Özellikleri, Mimarı

Gezicini

Sandland : Antalya’da Bulunan Kum Heykel Müzesi

Hakan Karaduman

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi : Meram/Konya

Hakan Karaduman

1 Yorum

ümit 24 Aralık 2020 at 02:59

buraları gezdim güzel yerler

Cevapla

Yorum Yaz